Düzenli aspirin kullanımı bağırsak ve mide kanseri riskini azaltıyor

Kategori: Onkoloji Print

tablet-aspirinYapılan araştırmalar düzenli aspirin kullanımının bağırsak ya da mide kanserine yakalanma riskini azalttığını ortaya koydu. İngiltere’de 50 yaş üstündeki kişilerin 10 yıl süreyle aspirin kullanması durumunda yirmi yılda 122 bin daha az ölümün gerçekleşeceğini belirtiliyor. Uzmanlar aspirinin iç kanama yapabileceğinden ötürü kullanılmadan önce doktor tavsiyesi alınması konusunda uyarıyor.

Londra’daki Queen Mary Üniversitesi’nin hazırladığı rapor kanser vakalarını inceliyor.
Bilim insanları araştırma kapsamında aspirin alınmasının faydalarını ve zararlarını kapsayan 200 çalışmayı inceledi. Aspirin kullanımının bağırsak, mide ve yemek borusu kanserini yüzde 30 ile 40 arasında azalttığı belirtildi. Hatta değişken bazı vakalarda aspirin; göğüs, prostat ve akciğer kanserinden ölümleri de azaltıyor.

Sadece 10 yıl
Araştırma aspirinin faydasını göstermesi için en az beş sene kullanılması gerektiğini belirtiyor. Queen Mary Üniversitesi’nden Prof. Jack Cuzick 50 yaş üzerindeki kişilerin 75 mg gibi düşük düzeyde aspirini 10 yıl boyunca düzenli kullanmasını tavsiye ediyor. Uzmanlar eğer 60 yaşındaki bin kişinin 10 yıl boyunca aspirin kullanması durumunda kanser vakalarında şöyle bir değişim öngörüyor:
16 kanserden ölümün azalması
1 kalp krizinden ölümün azalması
2 iç kanama nedeniyle ölümün artması
Aspirinin bazı ciddi yan etkileri olduğuna dikkat çeken Prof. Cuzick, “Buna rağmen sigarayı bırakmak ve kilo vermekten sonra aspirin kullanmak kanser oranlarını azaltmaktaki en etkili yöntem” diyor.

Aspirin tablets close upİç kanama yüzünden uzmanlar aspirinin sadece 10 yıl boyunca kullanılmasını öneriyor. Aspirinin beyin ve mide kanaması riskini arttırdığı biliniyor. Diğer kan inceltici ilaçları kullananlar ile sigara ve içki kullanan kişilerin aspirinin olumsuz yan etkilerine daha çok maruz kalacağı belirtiliyor. Aspirinin kanseri nasıl önlediği ise tam olarak bilinmiyor. Fakat uzmanlar iltihabı azalttığını ya da hastalığın yayılmasına neden olan kan hücrelerini etkilediğini düşünüyor.Kaynak:BBC


Yale Üniversitesi’nde yapılan çalışma, her gün düşük dozda alınan Aspirin’in, pankreas kanseri riskini azalttığını ortaya koydu. Araştırmacılar, düzenli alınan düşük dozda Aspirin’in kalp hastalıklarını önlemekle kalmayıp pankreas kanseri riskini de azalttığını saptadı.

Düzenli aspirin kullanımı Over Kanseri riskini %20 azaltıyor

Her gün düzenli olarak aspirin kullanan kadınlarda over kanseri riskinin %20 azaldığı gösterildi. Journal of the National Cancer Institute’te yayımlanan yeni çalışmaya göre, günde bir aspirin kullanımı kadınlarda yumurtalık kanserinin önlenmesine yardımcı oluyor.

Amerikan Kanser Derneği’nin yeni raporuna göre, aspirinin kansere bağlı ölüm riskini azaltmadaki rolü, ilacın koruyucu tıpta ve klinik kılavuzlarda yer alma zamanının geldiğini gösteriyor. N.R. Clinical Oncology’de yayımlanan raporda, aspirinin yarar ve risk dengesini analiz edildi.

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla