ECDC uyardı: Avrupa’da ikinci korona virüs dalgası gelebilir

20 Mayıs 2020   |    21 Mayıs 2020    |   Kategori: Sağlık Gündemi Print

Avrupa Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi (ECDC), korona virüsü salgınıyla mücadele kapsamında alınan önlemlerin hafifletildiği Avrupa’da ikinci virüs dalgası konusunda uyarıdı. ECDC direktörü Dr. Andrea Ammon, Avrupa’nın ikinci bir korona virüsü dalgasına hazır olması gerektiğini söyledi. Tatil planı yapanları uyaran Dr. Ammon, “Bu aşamada size ‘tatile gidin, ellerinizi yıkarsanız her şey yoluna girer’ diyemem. İkinci virüs dalgası ihtimali artık bir teori olmaktan çıktı. Asıl soru ikinci dalganın ne zaman gerçekleşeceğidir. Virüs etrafımızda; ocak ve şubat aylarına kıyasla daha çok dolaşımda. Kıyamet günü resmi çizmek istemem ama gerçekçi olmalıyız. Şimdi rahatlamanın zamanı değil” diye konuştu. 

Avrupa’da karantina tedbirleri kademeli olarak kaldırılırken, sınırlar da yavaş yavaş açılıyor ve seyahat kısıtlamaları hafifletiliyor. Ammon ise bu süreçte insanların ‘kararlılığının da zayıfladığını’ söyleyerek, vakalarda düşüşün gözlemlenmesiyle insanların rahatladığını ancak bunun yanlış olduğunu dile getirdi.

COVID-19 Koronavirüs Salgını

Tatil planı yapmayın

Korona virüsüyle savaşın uzun süreceğini belirten Dr. Ammon, şu uyarıları yaptı: “Sonsuza kadar sürer mi bilmem ama hızlıca biteceğini de sanmıyorum. Tatil hazırlığı yapan ve karantinaya ‘mola vermek’ isteyen insanları uyarıyorum. Bir tatile çıksalar bile eskisi gibi olmayacak. Bu aşamada size ‘tatile gidin, ellerinizi yıkarsanız her şey yoluna girer’ diyemem. Mesafenizi korumalısınız.”

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla