TEİS Başkanı Saydan: Eczacıların ilaç takip sistemi ve Medula ile yaşadığı sıkıntılar bitmiyor!

Yazan Hatice Pala Kaya
2 Ocak 2023   |    20 Ocak 2023    |   Kategori: Eczacılık, Sağlık Gündemi Print

Yeni yılın ilk gününde eczanelerin kullandığı İlaç Takip Sistemi (İTS) ve SGK provizyon sistemi MEDULA’nın arıza yapması nedeniyle zor anlar yaşandığını belirten Tüm Eczacı İşverenler Sendikası (TEİS) Başkanı Nurten Saydan, yaptığı açıklamada, 2022’nin son günü saat 24.00’ten başlayarak, 1 Ocak saat 11.00’e kadar İTS’nin çalışmadığını ve çeşitli sorunlar ortaya çıktığını kaydetti. Nöbetçi eczanelerin yeni yıla İTS ve Medula sistemindeki soranlarla girdiğini  vurgulayan Ecz. Saydan, sistemlerin kesintisiz ve hatasız çalışmasının hizmet sunumu için kritik önemde olduğunu hatırlattı.

Eczacıların sorumlu olmadığı sistem arızaları nedeniyle mağduriyetler yaşadığının altını çizen Nurten Saydan, “Ağır aksak çalışan, ekranı donan bir sistemle zaten ilaç yokluklarının olduğu zor bir ortamda ilaç ve eczacılık hizmeti vermeye çalışan eczacılar da hastalar da mağdur oldu. Ülkemizde ilaçların takip edildiği ve Sağlık Bakanlığına bağlı olan İTS ve Sosyal Güvenlik Kurumuna bağlı olan hastalarımızın reçetelerini girerek ilaç verdiğimiz Medula Provizyon Sistemi isimli iki sistem bulunuyor. Bu iki sistemin 7 gün 24 saat hizmet veren eczanelerimiz için saat gibi aksamadan çalışması gerekiyor. Bunun için de ilgili kurum başkanlıklarının gerekli bütün önlemleri alacak şekilde plan yapmaları, sistemi iyileştirmeleri gerekiyor” diye konuştu.

TEİS Başkanı Nurten Saydan: 585 ilaç depo stoklarında yok, 522 ilaç sınırlı dağıtılıyor

Eczacıların, sistem çalışmayınca elektronik olan reçeteleri göremediğini ve hastalara sistem çalışmadığı için ilaç veremediklerini açıklamak zorunda kaldıklarını belirten Ecz. Nurten Saydan, “Hasta olan vatandaşımıza sistemlerin çalışmadığını, o yüzden de ilaç veremediğimizi anlatmak zorunda bırakılmak kadar kötü bir şey olamaz. Senelerdir ciddi bir sorun olmadan çalışan Medula Provizyon Sistemi son aylarda sık sık kesintilere uğramakta, ilaç ve eczacılık hizmetini vermemizi aksatarak hastaları ve bizi mağdur ediyor. Bu ülkenin 29 bin eczacısı ve her gece hiçbir ek ücret almadan nöbet tutan 1300 eczanesi olarak yetkililerden bu iki sistemin hatasız ve tıkır tıkır çalışmasını sağlayacak iyileştirmeleri bir an önce yapmalarını talep ediyoruz” dedi.

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla