El bileğinden yapılan anjiyo daha mı avantajlı?

Kategori: Kardiyoloji Print

İSTANBUL – El bileğinden anjiyo yönteminin daha konforlu ve güvenli sonuçlar verdiği için Türkiye’de yaygınlaşmaya başladığını söyleyen Aile Hastanesi Bahçelievler Kardiyoloji Uzmanı Dr. Egemen Duygu, “Sıklığı hızla artan koroner arter hastalığının tanı ve tedavisinin etkili şekilde yapılması giderek daha önemli hale geldi. Bu hastalıkta koroner anjiyo altın standart tedavi yöntemi olarak kullanılıyor. ‘Radial anjiyo’ olarak adlandırılan yeni yöntemde ise, el bileğindeki atardamarlar kullanılarak hastalığın tanı ve tedavisi etkili şekilde yapılıyor ve oldukça iyi sonuçlar alınıyor” dedi.

“Radial Anjiyografi”nin el bileğinde birbirine paralel seyreden iki atardamardan birinin kullanılması ile yapıldığını belirten Dr. Duygu, yöntemin uygulanışı ve hangi hasta gruplarında neden kullanıldığıyla ilgili olarak şu bilgileri veriyor: “El bileğinden yaptığımız anjiyoda daha ince çaplı (<3 mm) kateterler kullanıyoruz. Yüzeysel seyreden atardamarlardan girerek işlemi yaptığımız için, komplikasyon oranı daha az oluyor. Özellikle kasıktan yapılan anjiyo sonrası oluşabilen kanama, balonlaşma ve fistül bu tür girişimlerde çok daha nadir ve hafif olarak izleniyor.”

Hasta konforu klasik yöntemlere göre daha fazla
Kasıktan yapılan tüm girişimlerde, işlem sonrası en az 6 saat ağırlık kullanılması gerektiğini dile getiren Dr. Duygu, “Çünkü kanama bu şekilde kontrol altına alınıyor. Bu yöntemde ise kum torbası uygulamasına gerek kalmıyor, hasta 3 saat gibi daha kısa sürede taburcu olabiliyor. Ayrıca PTCA / stent gibi işlemlerde işlemin kasıktan yapıldığı durumlarda en az 24 saat hastanın yatışının devamlı şekilde izlenmesi gerekiyor. Bu durum özellikle bel fıtığı, obezite, eklem rahatsızlığı nedeniyle uzun süre sırt üstü yatmakta zorlanan ve belirgin prostat rahatsızlığı olan hastalar için zorluk yaratabiliyor. Aynı işlemler el bileği anjiyosu kullanılarak yapıldığında ise aynı gün içinde çok daha kısa izlem süresi sonrası hasta evine gönderilebiliyor.  El bileğinden anjiyoda, işlemden hemen sonra genellikle bir bilek bandı kullanılarak kanama kontrol altına alınıyor. Hasta ayağa kalkabiliyor, tuvalete gitme, yemek yeme gibi tüm ihtiyaçlarını kendi başına giderebiliyor” diye konuştu.

Anjiyo nedir? Nasıl yapılır, ne işe yarar? Riskleri nelerdir?

İnce damarlı hastalarda tercih edilmiyor
Yöntemin bazı hastalarda görülebilen radial arterin ince yapıda olması veya damarın büzüşmesi gibi durumlarda kullanılamadığını belirten Dr. Duygu, sözlerini şöyle noktaladı: “Kronik böbrek yetersizliği olan ve kol damarlarından diyalize giren hastalarda ile el dolaşımının yetersiz olması gibi durumlar nedeniyle bu yöntem kullanılamıyor. Radial anjiyografinin, komplikasyon oranlarının düşük olması ve hasta konforu açısından daha iyi olması nedeniyle günümüzde daha sık kullanılmaya başladı. Koroner arter hastalığının tanı ve tedavisinde koroner anjiyografi altın standarttır. Klasik anjiyonun hekime daha geniş kateterler ile uygulama kolaylığı sağlaması bakımından avantajları vardır. Klasik anjiyoda kanama, şişlik oluşması, balonlaşma ve fistül gibi komplikasyonlar daha fazla görülür. El bileğinden yapılan anjiyoda ise sorunların da en aza indirilebilmektedir:”

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla