Eşlerin korkulu rüyası ‘horlama’

Kategori: Uyku Sorunları Print

Horlama ve uyku apnesi nedir?
opr-doktor-sanverdiHorlama uyku sırasında üst solunum yolunu oluşturan burun, yumuşak damak, küçük dil ve dil kökü gibi yapıların birlikte yada ayrı ayrı darlıklarından kaynaklanan çok  rahatsız edici bir gürültü olarak tanımlanabilir. Küçük dil ve yumuşak damağın normalden fazla büyümesi ve sarkması ve bu kasların gerginliklerini kaybederek uyku sırasında solunum yolunu tıkaması ve küçük dil ve yumuşak damağın titreşmesiyle ortaya çıkan seslerdir.
Burundan, ses tellerine kadar üst hava yolunu daraltan bütün problemler alerjik nezle, burun kemiğindeki eğrilikler, sinüzit, alt ve üst çenedeki yapısal anormallikler, dilin aşırı büyük olması horlamaya sebep olabilir.

Bütün horlamalar hava yolundaki daralmanın göstergesidir. Eğer daralma çok ciddi ise, hava yolu tamamen kapanabilir. Bu da uykuda solunum duraklaması ile sonuçlanır. Bu durum uyku apnesi olarak adlandırılır.
Uyku apnesi orta veya ağır şiddette  ise, kalp ve beyin başta olmak üzere, vücudun pek çok sistemi olumsuz etkilenir.

Kimlerde daha çok gözlenir?

uykusuzluk-horlamaErkeklerde kadınlardan daha sık görülür. Ancak, kilo fazlası olan kadınlarda da sık görülmektedir. Birçok hastalığa neden olan aşırı kilo, horlamanın en tetikleyici faktörlerinden biri olarak karşımıza çıkıyor. Boyunun kısa ve kalın olması boğazda hava yolunun daralmasına neden olur.
Op. Dr. Coşkun Şanverdi, kilo fazlalığı nedeniyle boynun ve boğaz çevresindeki yağ dokusunun artmasının, horlamayı şiddetlendiren önemli etkenlerden biri olduğunu belirtiyor.  Bademciklerin normalden büyük olması ve geniz eti bulunması daha çok çocuklarda görülen horlama nedenidir;  bazen erişkinlerde de sorumlu olabilir. Orta yaş üzerindeki erişkinlerde gençlere göre 2-3 kat daha sık rastlanmaktadır. Alkol gibi maddelerin kullanımı da  horlamaya  neden olabilmektedir.

Horlama sonucunda..
cocuklarda-horlamaHorlama ve uyku apnesi, düzensiz uyku, geceleri uykunun bölünmesi, sabahları yorgun ve baş ağrısıyla uyanma,  uykuyu tam olarak alamama ve gündüz uyuklamaya neden olabilir. Ağız kuruluğu boğazda yanma gibi fiziksel rahatsızlıkların dışında,  konsantrasyon bozukluğu, depresyon, cinsel isteksizlik gibi psikolojik sorunlara da neden olabilir.

Tanı ve Tedavi Yöntemleri
horlama-tedavisiOp. Dr. Coşkun Şanverdi, horlama ve uyku apnesi  şüphesi ile başvuran hastada üst solunum yolunun ayrıntılı muayenesinin gerektiğini belirtiyor. “İlk muayenesinde yüz iskelet yapısı incelenen hastanın üst çene ve alt çene yapısı ile dişlerin kapanma ilişkisi değerlendirilir. Burun muayenesinde, dış çatı, burun içi perde, burun içi hava akış kanalları ve burun etleri muayeneye edilmelidir.
Horlama sorunu olan hastaların çoğunlukla problemin bulunduğu boğaz bölgesinin muayenesinde damak arkası ve dil arkası dikkatle değerlendirilmelidir. Horlama tedavisinde birçok cerrahi tekniğin uygulandığı bu bölgelerin iskelet ve yumuşak doku yapısının muayenesi ve uykudaki problemin ne kadarından sorumlu olduklarının ortaya konulması şarttır.”
Sorunlu bölgeye yönelik cerrahi bir müdahale ile horlama sorunu giderilmekte ve geceleriniz kabus olmaktan çıkmaktadır. Uyku apnesinin tedavisi ise daha komplikedir.

 


 

Stres, uyku felcine davetiye çıkarıyor

uyku-felci-kapakHalk arasında “karabasan” olarak bilinen uyku felci, aslında tıbbi olarak tanımlanmış bir uyku bozukluğu çeşididir. Uyanma ya da nadiren uykuya dalma sırasında gelişen bu tablo, iş stresi yüzünden çalışan kesimde, özellikle de vardiyalı çalışanlarda daha sık görülmektedir.Devamı


YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla