Elif Aral, Pfizer Türkiye Genel Müdürü oldu

Kategori: Sektör, Sosyal Sorumluluk / İK Print

2012’den bu yana Pfizer Türkiye bünyesinde Kurumsal İlişkiler Direktörü olarak görev yapmakta olan Elif Aral, Ocak 2014 tarihi itibariyle,Pfizer Türkiye organizasyonunun başına getirildi. 18 yıllık deneyimli bir Pfizerli olan Elif Aral, bu güne kadar Pfizer bünyesinde strateji, iş geliştirme, pazarlama ve satışta çeşitli roller üstlenirken ayrıca Pfizer’de Kafkaslar ve Orta Asya (CauCAR) Bölgesi’nin kurulması ve yönetilmesi gibi önemli başarılara da imza atmış bir yönetici. 1998 yılında Pfizer–Anlaşmalı Satış Teşkilatı işbirliğinin hayata geçmesinde önemli rol üstlenen Elif Aral bu işbirliğinin her iki şirket için kazan-kazan modeliyle devam etmesini sağladı. Sonrasında Pharmacia birleşmesiyle Pfizer’in yeni uzmanlık alanlarına girmesinin ardından, şirkette oluşturulan yeni iş birimlerinin yöneticiliğini üstlenen Aral aynı zamanda Anti-İnfektif biriminin kuruluşunu gerçekleştiren ekibin içerisindeydi.

pfizer_logo2007 yılında Pfizer Türkiye’de iş geliştirmenin ilk kez ayrı ve odaklı olarak yönetilmesi anlamına gelen Kurumsal Strateji İş Geliştirme Direktörlüğü’nün kuruluşunda yer aldı. Ardından Pfizer Türkiye’nin, Kafkaslar ve Orta Asya ülkelerinin dahil olduğu 10 ülkeden sorumlu hale gelmesiyle, bölgenin yöneticisi oldu. Bu ülkelerdeki potansiyeli ortaya çıkarmak, gerekli yatırımları yapmak, organizasyonları kurmak, ürün ruhsatlarını almak, satış hacmini büyütmek, Pfizer kültürünü yeni coğrafyalara aşılamak gibi çeşitli sorumluluklar üstlendi.

2009-2012 arasında Pfizer Türkiye’nin pazarlama ve satıştan sorumlu üç Genel Müdür Yardımcısı’ndan biri olarak Satış Pazarlama Direktörü görevini üstlenen Elif Aral, Eylül 2012’den bu yana ise Kurumsal İlişkiler Direktörü görevini yürütmekteydi. Pfizer Türkiye içerisinden yetişen bir ismin Genel Müdür olarak atanması, Pfizer Türkiye’nin sadece Türkiye’de değil, yurtdışı Pfizer’lerde de lider okulu olarak algısını bir kez daha pekiştirdi.

Elif Aral hakkında

elif-aral1990 yılında Işık Lisesi’nden, 1994 yılında İstanbul Üniversitesi İngilizce İktisat Bölümü’nden mezun olan Elif Aral, kariyerine 1995 yılında Pfizer Türkiye’de yönetici adayı olarak işe başlamış ardından Tıbbi Satış Mümessili olarak 8 ay kadar sahada deneyim kazanmıştır. 1996-1998 yılları arasında Ürün Müdürü olan Elif Aral, daha sonra yine Pfizer bünyesinde Grup Satış ve Pazarlama Müdürü, Grup Pazarlama Müdürü gibi görevlerde bulunmuştur. 2004-2007 yılları arasında Gelişen Pazarlar Satış Pazarlama Direktörü olarak görev yapan Aral, 2007-2009 yılları arasında Kurumsal Strateji ve İş Geliştirme Direktörü ve ardından Satış ve Pazarlama Direktörü görevlerine getirilmiştir. Aral, 2012 itibariyle Kurumsal İlişkiler Direktörü olarak atanmasının ardından 1 Ocak 2014 tarihi itibariyle Pfizer Türkiye’nin yeni Genel Müdürü oldu.

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla