Prof. Dr. Emre Tekgündüz: Lösemi tedavisinde başarı ciddi oranda arttı

Yazan Hatice Pala Kaya
14 Aralık 2023  |   Kategori: Güncel / Literatür, Sağlık Gündemi Print

Hematoloji alanında yaşanan gelişmeler sonucunda lösemilerin tedavi başarısının büyük ölçüde artış gösterdiğini belirten Memorial Bahçelievler Hastanesi Erişkin Hematoloji ve Kemik İliği Nakil Merkezi’nden Prof. Dr. Emre Tekgündüz, lösemiye neden olan süreçlerin daha iyi anlaşılmasının hastaya ve lösemi hücresine özgün, hedefe yönelik akılcı tedavi yaklaşımlarını beraberinde getirdiğini kaydetti.

Prof. Dr. Tekgündüz, şu bilgileri verdi: “Hastaların tedavi yaklaşımına löseminin tipi ve moleküler risk özelliklerine göre karar veriliyor. Hedefe yönelik ilaç kullanılabilecek mutasyonların saptandığı hastalarda akıllı ilaçlar ile tedavi başarısı anlamlı düzeyde artıyor. Bu nedenle sadece yüksek risk özellikleri taşıyan, birinci basamak tedavilere yanıtsız veya hastalığı nüks eden olgulara allogeneik (farklı bireyden) kemik iliği nakli yapıyoruz.”

Yeni nesil lösemi tedavileriyle hastaların sağ kalım süresi hızla artıyor

Bin Gönüllüden Biri Sen Ol Derneği (BİNSENDER) tarafından Ankara Ticaret Odası’nın ev sahipliğinde bir etkinlik düzenlendi. Löseminin sadece çocuklarda değil, erişkinlerde de görüldüğü ve erişkinlerin lösemi konusunda farkındalığının artırılması için 10 Aralık gününün, “Erişkin Lösemi Hastaları Günü” adı altında faaliyetler yürütmek için seçildiği bildirildi.

Çok yüksek riskli bazı lösemi türlerinde de tedavi oranı yüksek

Etkinlik kapsamında bir konuşma yapan Prof. Dr. Emre Tekgündüz, yakın zamana kadar çok yüksek riskli kabul edilen bazı akut lösemi türlerinde kür oranlarının artık çok yüksek olduğunu kaydederek, yavaş gidişli olmasına karşın uzun dönemde hastaların kaybedildiği, geçmiş dönemlerde kür şansı olmayan kronik miyeloid lösemi (KML) ve kronik lenfoid lösemi (KLL) olgularında hedefe yönelik tedavilerle normal yaşam sürelerine benzer sürelere ulaşıldığını anlattı.

Prof. Dr. Tekgündüz, “Lösemi tedavisi artık hastanın performansı, eşlik eden sistemik hastalıkları yanında lösemi hücrelerinin moleküler özellikleri temel alınarak yönlendiriliyor. Bireyselleştirilmiş akılcı tedaviler ile gün geçtikçe tedavi başarımız artıyor. Bu nedenle en etkin tedavi seçimi için tanı anında lösemi hücresinin genetik özelliklerinin detaylı analizi hayati öneme sahip” diye konuştu.

Lösemide erken tanı ve tedavi hayat kurtarıyor

Toplantıda Dünyada lösemiden her yıl yaklaşık 500 bin kişinin etkilendiği ve 300 binden fazla insanın hayatını kaybettiği kaydedildi. Etkinliğin açılış konuşmasını yapan BİNSENDER Başkanı Çiğdem Kuzucu, “kan kanseri” olarak bilinen löseminin dünya ve Türkiye’de en fazla can kaybına neden olan kanser türlerinden biri olduğunu ancak erken tanı ve tedavi ile hayatta kalma oranının yüksek olduğunu hatırlattı.

Prof. Dr. Çağırgan: Kök hücre nakli akut miyeloid lösemi tedavisinde umut oluyor

Çiğdem Kuzucu, “Dünyada kanser vakalarının 15. kansere bağlı ölümlerin 11. en sık görülen nedeni olduğu tahmin edilmektedir. İlerleyici bir seyir gösteren hastalığın belirtileri, anormal hücrelerin, kan yapıcı organlarda normal hücrelerin yapımını engellemesi sonucunda ortaya çıkar. Erken döneme ait belirtiler genelde gözden kaçmaktadır çünkü bu dönemdeki şikayetler nezle veya diğer sık gözlenen hastalık şikayetlerine benzer; halsizlik, kemik ve eklemlerde ağrılar, baş ağrıları, deride kızarıklıklar, saç dökülmesi gibidir. Lösemide erken tanı ve tedavinin hayat kurtardığını biliyoruz. Bugün burada toplanma amacımız lösemi ile yaşamaya devam eden ve lösemiyi atlatan, sağlıklı bir hayata kucak açan dostlarımızla birlikte umut dolu hikayeleri paylaşmak” dedi.

Lösemide hasta odaklılığı ve yeni tedavilere erişim önemli

Çiğdem Kuzucu, oğlunu 19 yaşında lösemiden kaybettiğini ve bunun üzerine farkındalığı artırmaya yönelik girişimlerde bulunmaya başladığını anlatarak, oğlu Erdi’nin doğum günü olan 10 Aralık gününü bilinçlendirme faaliyetlerini genişletmek için “Erişkin Lösemi Hastalar Günü” olarak yerleştirmek istediklerini vurguladı.

Kuzucu, “Bin Gönüllüden Biri Sen Ol Derneği (BİNSENDER) olarak her yıl 10 Aralık’ta erişkinlerde lösemiye dikkat çekecek, birçok lösemi hastasına umut olacağız. Hastalarımızın erken tanının yanısıra yeni tedavilere erişimleri için yeni ve ses getiren çalışmalarımızı her yıl 10 Aralık Erişkin Lösemi Hastaları Gününde kamuoyu ile paylaşacağız” diye konuştu.

Bin Gönüllüden Biri Sen Ol Derneği (BİNSENDER)

Bin Gönüllüden Biri Sen Ol Derneği, Dernek Başkanı Çiğdem Kuzucu’nun 19 yaşındaki oğlu Erdi Berkay Gülmez’’i 2013’te lösemiden kaybetmesinin ardından gelişen süreçte ortaya çıktı. Çiğdem Kuzucu’nun, bu alanda hasta ve hasta yakınlarına yönelik yürüttüğü gönüllülük çalışmaları kapsamında başlattığı girişim 10 binden fazla gönüllüye ulaştı. Çalışmaların daha iyi yürütülmesi için, 2021 yılında hareket “Bin Gönüllüden Biri Sen Ol Derneği adı altında dernekleşti.

Lösemi nedir, neden olur? Belirtileri, türleri ve tedavi yöntemleri

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla