Ergenlik dönemi kiloları tüm yaşamı etkiliyor

9 Eylül 2015  |   Kategori: Medyada Sağlık Haberleri Print

metabolik-sendrom-sismanlikKilo kontrolü açısından ergenlik dönemi alışkanlıklarının çok önemli olduğunu söyleyen Dr. Selda Geçer, büyüme ile birlikte yağ hücrelerinin sayısında artış olmasının, yetişkinlik döneminde kilolu ve obez olma riskini arttırdığını belirtti.

Çocukluktan gençliğe geçiş dönemi olan ergenlikte vücutta pek çok yenilik ve değişiklik yaşanıyor. Bu dönemin fazla kilo açısından riskli olduğunu belirten İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Selda Geçer, ergenlikte yapılan yanlış diyetlerin ve hızlı kilo verme çabalarının büyüme ve gelişmeyi olumsuz etkilediğine dikkat çekti.

PSİKOLOJİYİ ETKİLİYOR, YEME BOZUKLUĞU GELİŞEBİLİYOR
Kısa sürede kilo verme çabasının, beslenme yetersizliği, aşırı zayıflık, cilt ve saç yapısında bozulma, boy uzamasının durması ve adet düzensizliği gibi pek çok sorunda rol oynadığını aktaran Dr. Geçer, “Yanlış diyet yapıp kilo verdikten sonra yeniden kilo alan gençlerin bu konuda kendilerini suçlamaları, çok daha agresif çözümler aramaları bazen duygu durum bozukluğu veya yeme bozukluğu oluşturabiliyor” dedi.

“KENDİNİZE ZAMAN AYIRIN”
Geçer, ergenlik dönemindeki gençlerin iyi beslenmeyi öğrenmek ve anlamak için kendilerine zaman vermelerinin, doğru kaynaklardan edindikleri bilgileri büyükleri ya da imkânları varsa beslenme uzmanı ile tartışarak yol haritası belirlemelerinin, yetişkinlik dönemi için önemi bir adım olduğunu vurguladı.

Ergenlik döneminde kazanılan doğru ve yanlış alışkanlıkların yaşam boyu sağlığı etkileyebildiğinin altını çizen Selda Geçer, gençlerin sağlıklı beslenmeyi egzersizle beraber yaşam tarzı haline getirmeleri ve bunun görev olarak değil, keyif alabilecekleri bir aktivite olması gerektiğini sözlerine ekledi.

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla