Erken sodyum takviyesi prematüre bebekler için çok yararlı olabilir

Kategori: Güncel / Literatür, Pediatri Print

bebek-dogum-prematurePrematüre doğan bebekler için yeni bir destek tedavisi önerisi…
Cincinnati Medikal Araştırma Merkezi Üniversitesi uzmanları tarafından yürütülen randomize kontrollü yeni bir araştırmada, erken sodyum takviyesinin çok düşük doğum ağırlığı olan prematüre bebeklerde kilo alımını artırdığı ve daha az hastalık geçirme oranı sağladığı gösterildi. Journal of Parenteral and Enteral Nutrition dergisinde yayımlanan çalışmada, sodyum takviyesi ve plasebo alan bebekler arasında önemli farklılar olduğu saptandı.

Araştırmada, gebeliğin 32. haftasını tamamlamadan doğan 53 bebek, hayatlarının ilk birkaç ayı boyunca incelendi. Prematüre bebeklerde yetersiz büyümenin olumsuz nöro-gelişimsel sonuçlara yol açtığını saptayan uzmanlar, sodyumun büyümeyi sağlamadaki önemli rolünü dikkate alarak bir çalışma yürüttü. Bazı sağlık uzmanları prematüre bebeklerin beslenmelerinde sodyum takviyesi kullanmaktadır, ancak erken sodyum takviyesinin prematüre bebeklerdeki olumlu etkilerini gösteren çok az kanıt bulunuyor.

Çalışmada sodyum takviyesi ve plasebo alan bebekler arasında önemli farklılıklar olduğu saptanırken, sodyum alan bebeklerin daha hızlı kilo aldığı görüldü. Ayrıca bu bebeklerde daha düşük oranlarda hiponatremi (hayati tehlike oluşturan ve kandaki sodyum düzeyinin normalin çok altına düşmesi halinde görülen bir durum) görülürken, sık rastlanan prematüre doğum kaynaklı hastalıklarda da artış gözlemlenmedi. Araştırmacılar bu çalışmanın, prematüre bebekler için önerilen mevcut uygulamalar ile tutarlı erken sodyum takviyesi alımının yararlarını gözler önüne serdiğine inanıyor. Aynı zamanda araştırmacılar, optimal dozun ve sodyum tedavi süresinin belirlenmesi ve takviye sodyum ile postnatal büyüme ve prematüre doğum komplikasyonları arasındaki ilişkinin belirlenmesi için daha çok çalışma yapılması gerektiğini vurguluyorlar.
ilac-hap-sodyumKaynak: Impact of Early Sodium Supplementation on Hyponatremia and Growth in Premature Infants: A Randomized Controlled Trial. B. Isemann, E. Mueller, V. Narendran. Journal of Parenteral and Enteral Nutrition DOI: 10.1177/0148607114558303

Makalenin tam metnine aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz:
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25406227

Abstract
Background: We tested the hypothesis that sodium supplementation in early preterm infants prevents late-onset hyponatremia and improves growth without increasing common morbidities during birth hospitalization.

Materials and Methods: This was a randomized, masked controlled trial of 4 mEq/kg/d of sodium (intervention) versus sterile water (placebo) from days-of-life 7 to 35 in infants born at <32 weeks corrected gestational age. The primary outcome was weight gain in the first 6 weeks of life. Secondary outcomes included weekly serum sodium concentrations, growth in body length and head circumference, and complications of prematurity during birth hospitalization.

Results: Fifty-three infants with an average corrected gestational age of 28.5 ± 2.4 weeks were randomized. Infants receiving the intervention had fewer (P = .012) reports of serum sodium concentrations <135 mmol/L and greater velocity of weight gain during the study period, mean (SD) 26.9 (3.1) vs 22.9 (4.7) g/kg/day, P = .012. At 6 weeks of age, infants <28 weeks’ gestation who received sodium supplementation had greater percentage weight change from birth, mean (SD) 193% (22%) vs 173% (10%), P = .041, and maintained fetal reference birth percentile for body weight more often (P = .002) compared with infants receiving placebo. Growth in length and head circumference was not significantly different between study arms. No increase in common prematurity-related morbidities was detected in infants who received supplemental sodium chloride.

Conclusion:
Sodium supplementation of enteral feedings in very premature infants averts hyponatremia and enhances weight gain.

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla