Bağımlılık tedavisinde yeni bir ilaç adayı: Esrar bağımlılığı tedavisinde etkili bulundu

Yazan Hüseyin Kandemir
25 Haziran 2023   |    4 Temmuz 2023    |   Kategori: Farmasötik / İlaçlar, Güncel / Literatür Print

Bağımlılık tedavisinde kullanılmak için tasarlanan yeni bir ilaç adayının faz 2 çalışma sonuçları tıp dünyasında heyecen yarattı. Nature Medicine’de yeni yayınlanan çalışmanın sonuçlarına göre, beyinde yeni keşfedilen bir etki mekanizması için tasarlanan AEF0117 kod isimli ilaç, özellikle esrar bağımlılığı tedavisinde başarılı olabilir. AEF0117 sadece esrarın bağımlılık yapıcı olumsuz etkilerini zayıflatmakla kalmıyor aynı zamanda kişinin esrar kullanma isteğini de ciddi şekilde azaltıyor. Kayda değer bir yan etki göstermeyen yeni ilaç adayı, bağımlılık tedavisinde kullanıldığı kişilerde yoksunluk sendromuna neden olmadı. 

Kenevir bağımlılığının günümüzde giderek büyüyen bir soruna dönüştüğünü ve kullanıcıların yaklaşık %15’nde bağlımlılık sorunu olduğunu söyleyen araştırma ekibin lideri Psikiyatr Dr. Pier Vincenzo Piazza, halen kenevir bağımlısı bu kişilerin uzman uyuşturucu kliniklerinde tedavi arayışında olduğunu vurguluyor.

Esrar bağımlılığı dünya genelinde önemli bir soruna dönüştü

Esrar kullanımındaki bu artış, genellikle kenevirdeki THC içeriğindeki artışla açıklanıyor. THC içeriği 1970’lerde %5’ten bugün %30’a yükseldi. Kenevir hala tütünden (kullanıcıların %33’ü bağımlı olur), kokain, eroin veya alkol (%25 kullanıcı bağımlı olur) daha az bağımlılık yapıcı olsa da, esrar kullanıcılarının sayısı hızla artmaya devam ediyor. Şu anda ABD’de 15 milyon ve Fransa’da ise 1 milyona yakın kişi kenevir kullanıyor.

Kokain nedir? İnsan sağlığına zararları, bağımlılığı ve tedavisi

Çalışmanın sonuçları ile ilgili bir açıklama yayımlayan Dr. Pier Vincenzo Piazza, şu bilgileri paylaşıyor: “Bir reseptörün sadece bir kısmını bir molekülle modüle etmenin imkansız olacağını düşündük. Ancak beklenmedik bir şekilde bunu CB1 kanabinoid reseptörleri düzeyinde keşfettik. Yüksek dozlarda THC’ye yanıt olarak, bir hormon olan pregnenolon’un sentezlendiğini ve CB1 reseptörlerine bağlanarak THC’nin bazı etkilerini azalttığını saptadık. Bu yeni mekanizmanın keşfi pek çok yeni gelişmeye zemin hazırladı.”

AEF0117’nün üçlü etkisi

AEF0117, plasebo kontrollü, çift kör, faz 2a bir çalışmanın parçası olarak hazırlanmış bir araştırma; katılımcılar, kenevir bağımlılığı olan gönüllülerden oluşuyor. Tedavi edilen grupta, gönüllülere ya 0.06 mg (n = 14) ya da 1 mg (n = 15) miktarında ilaç verilmiş. AEF0117 kullanımının, kenevirin etkilerinde azalmaya neden olduğu saptanmış (%19-0.06 mg doz ve %38-1 mg doz için; P<04).

Medikal esrar kullanımı Türkiye’de de sessiz sedasız yasallaştı!

Signaling-specific inhibition of the CB1 receptor for cannabis use disorder: phase 1 and phase 2a randomized trials

Abstract: Esrar kullanım bozukluğu (EKB) yaygın bir sorundur ve tedavisini kolaylaştıracak herhangi bir farmakoterapi yoktur. Yeni bir farmakolojik sınıfın ilki olan AEF0117, kannabinoid reseptörüne (CB1-SSi) özgü bir inhibitörüdür. AEF0117, kendiliğinden davranışı değiştirmeden Δ9-tetrahidrokanabinol (THC) bağlanmasından kaynaklanan hücre içi etkilerin bir alt kümesini inhibe eder.

Farelerde ve insan olmayan primatlarda AEF0117, önemli yan etkiler üretmeden kannabinoidin kendi kendine uygulanmasını ve THC ile ilişkili davranış bozukluğunu azaltmıştır. Tek artan doz (0,2 mg, 0,6 mg, 2 mg ve 6 mg; n = 40) ve çoklu artan doz (0,6 mg, 2 mg ve 6 mg; n = 24) faz 1 denemelerinde sağlıklı gönüllüler artan doz kohortlarına randomize edilmiştir (kohort başına n = 8; plasebo randomizasyonuna 6:2 AEF0117).

Kokain bağımlılığına karşı uzun süreli etkiye sahip bir terapi geliştirildi

Her iki çalışmada da AEF0117 güvenliydi ve iyi tolere edildi (birincil sonuç ölçümleri). Çift kör, plasebo kontrollü, çapraz faz 2a çalışmasında, CUD’lu gönüllüler artan dozlu iki kohorta (0,06 mg, n = 14; 1 mg, n = 15) randomize edildi. AEF0117, esrarın pozitif sübjektif etkilerini (görsel analog ölçeklerle değerlendirilen birincil sonuç ölçümü) plaseboya kıyasla %19 (0,06 mg) ve %38 (1 mg) oranında önemli ölçüde azalttı (P < 0,04). AEF0117 (1 mg) ayrıca kendi kendine esrar uygulamasını azaltmıştır (P < 0,05). CUD’lu gönüllülerde AEF0117 iyi tolere edildi ve esrarın geri çekilmesini hızlandırmadı. Bu veriler, AEF0117’nin CUD için güvenli ve potansiyel olarak etkili bir tedavi olduğunu göstermektedir.

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla