Kokain bağımlılığına karşı uzun süreli etkiye sahip bir terapi geliştirildi

4 Ocak 2016   |    25 Haziran 2023    |   Kategori: Güncel / Literatür, Psikiyatri / Nöroloji Print

Kentucky Üniversitesi’nden araştırmacılar kokain bağımlılığı için uzun süreli kimyasal tedavi geliştirdi. Proceedings of the National Academy of Sciences dergisinde yayınlanan çalışmada, yeni bileşik, sıçanlarda kokainin etkilerini 20 güne kadar engelliyor. ABD’dede kokain halen yasadışı bir ilaç ve halen FDA tarafından onaylanan bir tedavisi mevcut değil. Yıllardır süren çabalar işe yaramadı. Fakat yeni çalışmada araştırmacılar kokain hidrolaz enzimleriyle başladı, çünkü önceki çalışmalarda yüksek ilişkili kokain kullanımı önleyebildiği gösterilmişti.

Fakat burada sınırlayıcı faktör, vücutta uzun süreli işlev yapamamasından dolayı mantıklı bir tedavi olarak görülememesiydi. İşte bu nedenle ekip enzimlere diğer bir element ekleyerek, onları daha uzun süre oyalayacak bir şeyler aramaya başladı. Ekip bu amaca ulaşmak için vücutta uzun süreli kalabilecek insan immuno globülin G antibadilerini kurarak yeni bir tedavi opsiyonu buldu. Ekip bu yeni tedaviyi uygulamak için enzimleri antikorlarla birleştirerek, iki açıdan da yarar sağlayacak bir terapi üretti. Yeni bileşiğin yapılan testlerinde, sıçanlarda ilacın 107 saate kadar kalabildiği görüldü. Oysa kokain hidrolaz enzimleri ancak 8 saat vücutta kalıyordu.

kokain-HCl

Yapılan diğer bir testte sıçanlarda kokain etkilerin önlenmesinin yanı sıra, bir dozluk tedavi ölümcül dozlara alışkın sıçanlarda bile kokainin etkilerini önledi. Ekip bunu şöyle açıklıyor; yeni bileşik kokain metabolitleri kırdığından dolayı, sıçanlarda kokainin etkilerini 20 güne kadar engelliyor.

Araştırmacılar metabolizma farklılıklarından dolayı aynı tedavinin insanlarda 2 ila 4 haftaya kadar etkili olabileceğini düşünüyorlar. Yeni tedavi daha fazla çalışma gerektiği ve eğer başarı sağlanırsa, 5 yıldan kısa sürede FDA onayı alabileceği belirtildi.

Kaynak: Xiabin Chen et al. Long-acting cocaine hydrolase for addiction therapy,Proceedings of the National Academy of Sciences (2015). DOI: 10.1073/pnas.1517713113

Bağımlılık tedavisinde yeni bir ilaç adayı: Esrar bağımlılığı tedavisinde çok etkili

Abstract
Cocaine abuse is a world-wide public health and social problem without a US Food and Drug Administration-approved medication. An ideal anticocaine medication would accelerate cocaine metabolism, producing biologically inactive metabolites by administration of an efficient cocaine-specific exogenous enzyme. Our recent studies have led to the discovery of the desirable, highly efficient cocaine hydrolases (CocHs) that can efficiently detoxify and inactivate cocaine without affecting normal functions of the CNS. Preclinical and clinical data have demonstrated that these CocHs are safe for use in humans and are effective for accelerating cocaine metabolism. However, the actual therapeutic use of a CocH in cocaine addiction treatment is limited by its short biological half-life (e.g., 8 h or shorter in rats). Here we demonstrate a novel CocH form, a catalytic antibody analog, which is a fragment crystallizable (Fc)-fused CocH dimer (CocH-Fc) constructed by using CocH to replace the Fab region of human IgG1.

The CocH-Fc not only has a high catalytic efficiency against cocaine but also, like an antibody, has a considerably longer biological half-life (e.g., ∼107 h in rats). A single dose of CocH-Fc was able to accelerate cocaine metabolism in rats even after 20 d and thus block cocaine-induced hyperactivity and toxicity for a long period. Given the general observation that the biological half-life of a protein drug is significantly longer in humans than in rodents, the CocH-Fc reported in this study could allow dosing once every 2–4 wk, or longer, for treatment of cocaine addiction in humans.

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla