Evlerinde köpek bulunan çocukların astım riski daha düşük

Kategori: Allerji / Astım Print

köpek-cocuk-astimEvcil köpekler çocuklarda astımı önleyebilir! İsveçli bilim insanları, evlerinde köpek bulunan çocukların astıma yakalanma riskinin daha düşük olduğunu saptadı. 650 bin çocuk üzerinde yapılan araştırmada, bir yaşın altındaki köpeklerle yaşayan çocukların gelecekte astım hastası olma oranının yüzde 13 daha az olduğu tespit edildi. Araştırmaya göre, evcil hayvanlar bağışıklık sistemini güçlendiriyor ve alerjileri önlüyor.

Fakat bu konuda hala daha fazla kanıta ihtiyaç var. Zira önceki araştırmalarda farklı sonuçlarla karşılaşılmıştı. İsveçli bilim insanları, hali hazırda köpeklere alerjisi olan bir çocuğu köpek ile aynı ortamda yaşatmanın iyi bir fikir olmadığını da ekliyor.

Araştırmayı yürüten heyetin başında bulunan Uppsala University’nden Profesör Tove Fall, “Hamile olan ya da yakın gelecekte bebek sahibi olmayı düşünen ebeveynlere önerim, köpek almaktan çekinmemeleri. Fakat zaten alerjisi olan bir çocuğunuz varsa onu iyileştirmek için köpek almanızı önermem. Bu muhtemelen alerjisini daha da kötü yapacaktır” diyor.

İnsanın en iyi dostu

İngiltere’de yapılan bir araştırmaya göre de astım hastası çocukların yarısının kedilere, yüzde 40’ının da köpeklere alerjisi var. İngiliz bilim insanları, evinde köpekle büyüyen çocukların yedi yaşına bastıklarında astım hastası olmaları riskinin, köpeklerle temas etmemiş çocuklara kıyasla daha düşük olduğunu söylüyor. Çiftlik içerisinde birçok hayvanla yaşayanlar ise hastalıktan korunma konusunda daha da şanslı. Bu kişiler arasında astım riskinin yüzde 50 azaldığı görüldü.

İngiliz bilim insanları, evcil bir hayvanla yaşayan ve hayvanlara alerjisi olanlara şuınları öneriyor:

  • Evcil hayvanları yatak odanızdan ve yaşam alanınızdan uzak tutmaya çalışın.
  • Köpek ve kedileri düzenli olarak temizleyip yıkayın.
  • Hava süzgeci ve yüksek verimli bir süpürge kullanmayı deneyin. (Bu yöntemin kedi alerjisine iyi geldiği düşünülmekle beraber, yararına dair bir kanıt bulunmuyor.) (BBC)

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla