Fahrettin Koca Sağlık Bakanlığı görevini Kemal Memişoğlu’na devretti

Yazan Hatice Pala Kaya
3 Temmuz 2024  |   Kategori: Sağlık Gündemi Print

Sağlık Bakanlığı’nda devir-teslim töreni düzenlendi. 10 Temmuz 2018’de bakanlığa atanan Fahrettin Koca, görevini 2 Temmuz günü itibariyle yeni bakan Kemal Memişoğlu’na devretti. Kemal Memişoğlu, İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü görevini yürütüyordu.  Bakanlıkta düzenlenen devir-teslim töreninde konuşan Fahrettin Koca, görev süresi boyunca duruşu, düşüncesi her ne olursa olsun bütün vatandaşları kuşatan bir anlayışla çalıştığını belirterek, “Prensip olarak zamanında verilmiş cesur kararların gereklerini yapmaya çalıştık. Şehir hastaneleri konusundaki çaba bunlar arasındadır” dedi.

Bakanlığı döneminde Covid-19 salgını, Elazığ ve 6 Şubat depremlerinin yaşandığını hatırlatan Koca, sağlıkta şiddet, özlük hakları, uzman hekim ihtiyacının karşılanması konularında çaba harcadığını anlattı.  Fahrettin Koca, aşı ve tıbbi teknolojilere yönelik girişimleri devrettiğini belirterek, “Sayın bakan ben bir emanet aldım, sahibi millet olan bu emaneti size emanet ediyorum. Başlattığımız teknoloji transferi ile tesislerimiz için aşılardan ikisinde teknoloji transferi başladı. Hedef 2028’e geldiğimizde tüm aşıları yerli olarak üretebilmektir. Sancaktepe’deki hücre ve gen hastanesinin hayat bulması milletimizin beklentisidir. Ülkemizi aşı konusunda dışa bağımlılığını tamamen ortadan kaldıracak olan yeni projeyi size devrediyorum” diye konuştu.

Memişoğlu: En büyük hedeflerden biri sağlık teknolojisi üretmek

Bakanlık görevine başlayan Prof. Dr. Kemal Memişoğlu da yeni dönemde teknoloji üretmenin ana hedeflerden biri olduğunu ifade ederek, “Türkiye son 22 senede sağlıkta büyük bir gelişim ve devrim niteliğinde başarıya imza attı. Özellikle hizmet konusunda özverili çalışan sağlık çalışanları arkadaşlarıma minnetlerimi arz etmek istiyorum. Hem hasta memnuniyeti hem de çalışan memnuniyeti önceliklerimizde. Türkiye bugün sağlık hizmetinde dünyanın sayılı ülkeleri haline gelmiştir. Türkiye’nin artık bundan sonraki en büyük hedeflerinden bir tanesi, sadece sağlık hizmetini sunmak değil, sağlık teknolojisini üretmek ve bu konudaki dünyanın lider ülkelerinden olmak hedefindedir” dedi.

Sağlık Bakanı Prof. Dr. Kemal Memişoğlu kimdir?

Aslen Rizeli olan Prof. Dr. Kemal Memişoğlu, 1966’da Trabzon’da dünyaya geldi. 1990 yılında Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesini bitiren Memişoğlu, 1995’te Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nden Genel Cerrahi Uzmanlığını aldı. Memişoğlu, SSK Konya Ereğli Hastanesi, PTT Hastanesi ve Bursa Askeri Hastanesi’nde Genel Cerrahi Uzmanı olarak görev yaptı. 1999-2000 yıllarında Miami Üniversitesi Karaciğer ve Gastrointestinal Transplantasyon ünitesinde çalışan Prof. Dr. Kemal Memişoğlu, 2000-2002 yıllarında İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Ana Bilim Dalında Başasistanlık görevinde bulundu.

İdari olarak ise 2002 yılı sonunda PTT Hastanesi Başhekimi olarak görev yaptı, 2008’de de Genel Cerrahi Doçenti unvanını aldı. 2002-2012 yılları arasında İstanbul Fatih Sultan Mehmet Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde Başhekimlik yaptı. Prof. Dr. Memişoğlu Beykent Üniversitesi’nde 2009’da Sağlık Yönetimi Yüksek Lisans eğitimini tamamladı.

Prof. Dr. Memişoğlu, İstanbul Anadolu Kuzey Bölgesi Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği, Sağlık Bilimleri Üniversitesi Fatih Sultan Mehmet Sağlık Uygulama Araştırma Merkezi Genel Cerrahi Öğretim Üyeliği görevlerinde bulunduktan sonra, Ekim 2016’dan bu yana İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü görevini yürütüyordu. Memişoğlu, evli ve 3 çocuk babası.

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla