Prof. Dr. Fatoş Önen: Türkiye’de her 300 kişiden birinde Gut hastalığı görülüyor

Yazan Hatice Pala Kaya
24 Mayıs 2021   |    30 Mayıs 2021    |   Kategori: Güncel / Literatür, Sağlık Gündemi Print

Türkiye Romatoloji Derneği “Geç Olmasın Gut Olmasın” projesi başlattı! Gut hastalığının en sık görülen iltihaplı romatizmalardan biri olduğunu söyleyen Türkiye Romatoloji Derneği Başkanı Prof. Dr. Fatoş Önen, “Türkiye’de her 300 kişiden birinde Gut Hastalığı görülüyor. Hastalığın görülme sıklığı, ülkelere göre değişmekle birlikte %0,9 ile %2,5 arasındadır. Türkiye’de de çok sayıda gut hastası bulunmaktadır. Dengesiz beslenme ve yaşam tarzı nedeniyle son yıllarda gut sıklığı giderek artış göstermektedir. Özellikle ailesinde gut bulunan ve diğer risk faktörlerini taşıyan kişilerin yaşam tarzı değişiklikleri ve doğru beslenme ile ileride gutsuz bir yaşam sürebilmeleri mümkün” dedi.

22 Mayıs Gut Hastalığı Farkındalık Günü nedeniyle Türkiye Romatoloji Derneği Başkanı Prof. Dr. Fatoş Önen ve Dernek Üyesi Prof. Dr. İsmail Sarı bir açıklama yaparak, Türkiye’de bu hastalığın yeterince bilinmediğini vurguladılar.

Gut hastalığı özellikle 40 yaş üstündeki erkekler arasında yaygın

Dernek olarak, “Geç Olmasın Gut Olmasın” farkındalık kampanyası yürüttüklerini belirten Prof. Dr. Önen ve Prof. Dr. Sarı, özellikle 40 yaş üstündeki erkekler arasında yaygın olan bu hastalığın erken teşhis ve tedavisinin daha sonra gelişecek komplikasyonların önlenmesinde önemli olduğunu vurguladılar.

Prof. Dr. Fatoş Önen, gut hastalığının başlıca eklemleri tuttuğu ancak diyabet gibi pek çok hastalıkla birliktelik gösterebildiği, tedavi edilmediğinde, eklemlerde kalıcı hasardan böbrek yetmezliğine kadar birçok komplikasyona yol açabildiğini vurguladı. Prof. Dr. Önen, “Kanda ürik asit fazlalığı ile ortaya çıkan gut hastalığı, en sık görülen iltihaplı romatizmalardan biridir. Genellikle ayak başparmağında veya ayakta başlayan bu hastalık, belli bir süre sonra düzelen ataklar halinde seyreder. Atakları yaşayan hastalarımız, ağrının şiddetini tanımlarken, ağrı nedeniyle yürüyemediklerini, yatakta yorganın bile ayaklarına değmesini istemediklerini belirtiyorlar” dedi.

Gut hastalığı nedir? Neden olur? Belirtileri ve tedavisi

Türkiye Romatoloji Derneği Üyesi Prof. Dr. İsmail Sarı da gut hastalığının ortaya çıkmasında çok sayıda etmenin bulunduğunu kaydederek, yaş, cinsiyet, genetik yatkınlık, eşlik eden hastalıkların varlığı, kullanılan ilaçlar ve batı tarzı beslenme alışkanlığının bu hastalığın gelişmesinde önemli rol oynayan etmenler olduğu bilgisini verdi.

Yaşam tarzı değişiklikleri ve uygun ilaç kullanımı ile Gut hastalığı tedavi edilebilir

Gut hastalığını tek başına bir eklem hastalığı olarak düşünmemek gerektiğini, diyabet, yüksek kan basıncı gibi hastalıkların guta sıklıkla eşlik ettiğini ve kalp krizi riskini artırdığını vurgulayan Prof. Dr. Sarı, “Gut tedavisi olan bir hastalıktır. Yaşam tarzı değişiklikleri ve uygun ilaç kullanımı ile hastalık tedavi edilebilir.

Tedavi edilmemiş gut hastalarında tekrarlayıcı iltihaplı eklem atakları gelişir, eklemlerde hasar ve fonksiyon kaybı ortaya çıkabilir. Eklemlerinde, özellikle ataklar şeklinde yakınmaları olan hastalar gut tanısı ve tedavisi için mutlaka bir romatoloji uzmanına başvurmalı, daha sonraki dönemde de hastalığın ve tedavinin izlenmesi için 3-6 ay aralarla hekimlerine kontrole gitmelidirler. Gut tedavi edilebilen bir hastalıktır. Uygun ilaç kullanımı ve yaşam tarzı değişiklikleri ile tedavi edilir” diye konuştu.

Bu arada, Türkiye Romatoloji Derneği tarafından “Geç Olmasın Gut Olmasın” farkındalık kampanyası başlatıldı. Bu kapsamda, gut hastalığında kişinin yaşadığı ağrı ve hassasiyet hissini yansıtmak adına yeni bir gut karakteri oluşturuldu. Bu karakter gut hastalığına yakalanmış bireyin ataklar döneminde hissettiği acıyı vurgulayacak. Yapılan çalışma ile hastalığın önlenebilir ve tedavi edilebilir olduğuna da dikkat çekiliyor. Karakterin tasarımcı Onur Can Çaylı tarafından oluşturulduğu belirtildi.

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla