FDA, ilk kez doktora ihtiyaç duymadan teşhis koyan yapay zekaya onay verdi

Kategori: Güncel / Literatür Print

ABD Gıda ve İlaç İdaresi (FDA), doktor onayına ihtiyaç duymayan, yapay zeka temelli bir teşhis cihazına ilk kez kullanım onayı verdi. Diyabetik retinopati gibi göz hastalıklarının teşhisinde kullanılacak olan yeni yapay zeka uygulamasına FDA tarafından onay verilmesi ‘yazılımla teşhis’ çağında yeni bir dönem olarak tanımlanıyor. Diyabetik retinopatinin tespiti için yapay zeka tabanlı bir teşhis sistemi olan IDx-DR yakında yaygın olarak tüm dünyada pazarlanmaya başlanacak. Uzmanlar bu gelişmenin tarihi bir öneme sahip olduğunu belirtiyorlar. Çünkü ilk kez bir yapay zeka uygulaması hekim onayı ve kontrolü olmadan hastalık teşhisi yapacak. Dünyada körlüğün en önemli nedenlerinden biri olarak gösterilen diyabetik retinopati her yıl milyonlarca insanın görme kaybı yaşamasına neden oluyor. Yeni yapay zeka sistemi diyabetik retinopatinin orta seviyesini tespit etmek üzere tasarlandı ve milyonlarca kişinin kör olmasını önleyecek bir görev üstlenecek.

Kullanım onayı alan yeni yapay zeka programı, yetişkin bireyin gözünün özel retinal kamera yardımıyla çekilen görüntülerini analiz eden bir yapay zeka algoritması kullanıyor. Doktor fotoğrafları bir bulut sunucusuna yüklüyor, yazılım da olumlu veya olumsuz sonuçları doktora iletiyor. FDA, yakın zamanda felç tespiti yapan yapay zeka temelli bir yazılıma daha onay vermişti fakat Çarşamba günü onay verilen teşhis cihazı, uzman doktora ihtiyaç duymadan teşhis koyabilen ilk cihaz olma özelliği taşıyor.

Yapay zeka kalp hastalıkları teşhisinde ‘Kardiyologlardan daha başarılı’

Konu ile ilgili FDA, tarafından dün yayınlanan basın açıklamasında şu ifadelere yer verildi:  “Retinopatinin erken teşhisi, diyabetli milyonlarca insan için hayati bir öneme sahiip olmasına rağmen günümüzde risk altındaki, diyabetli hastaların çoğu, (% 50’sinden fazlası) halen diyabetik retinopati için tam olarak taranabilmiş değil. Bugünkü karar, bir birinci basamak doktorunun ofisinde kullanılabilen yeni bir yapay zeka teknolojisinin pazarlanmasına izin veriyor. Körlüğün yapay zeka ile önlenmesi için çok önemli bir adım.”

IDx-DR isimli yapay zeka içeren cihaz, birincil bakım ortamında rutin bir ofis ziyareti sırasında, maküla ödemi de dahil olmak üzere, diyabetik retinopati için hızlı ve güvenilir bir değerlendirme sağlamak için kullanılabiliyor. Yeni sistem, birkaç dakika içinde sonuç verebiliyor ve diyabetik retinopati için Amerikan Oftalmoloji Akademisi tercih edilen uygulama modeli ile uyumlu bakım talimatları da dahil olmak üzere tanısal bir yorumlama ve rapor üretiyor. Böylece, birinci basamak sağlık hizmeti veren hekimler, diyabet hastaları daha bekleme odasında iken onları diyabetin diyabetik retinopati gibi yan sorunları konusunda test etmesi mümkün oluyor.

Yapay zekanın Hematoloji ve Onkolojide kullanımı hızla artıyor!

Konu ile ilgili FDA tarafından yayımlanan basın açıklamasını aşağıda bulabilirsiniz:


FDA News Release:
FDA permits marketing of artificial intelligence-based device to detect certain diabetes-related eye problems.

The U.S. Food and Drug Administration today permitted marketing of the first medical device to use artificial intelligence to detect greater than a mild level of the eye disease diabetic retinopathy in adults who have diabetes.

Diabetic retinopathy occurs when high levels of blood sugar lead to damage in the blood vessels of the retina, the light-sensitive tissue in the back of the eye. Diabetic retinopathy is the most common cause of vision loss among the more than 30 million Americans living with diabetes and the leading cause of vision impairment and blindness among working-age adults. Metnin tamamı için tıklayınız:>>>

Yeni geliştirilen yapay zeka, cilt kanseri teşhisini doktorlar kadar iyi yapabiliyor

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla