GEN, Alzheimer tedavisinde yenilikçi ilacı Sul-238 için Faz 1 çalışmasını başlattı

23 Şubat 2024   |    1 Mart 2024    |   Kategori: Güncel / Literatür, Sektör Print

Türkiye’nin önde gelen ilaç firmalarından biri olan GEN, sınıfının ilk üyesi yenilikçi araştırma ilacı SUL-238’in sağlıklı gönüllülerde yürütülecek Faz 1 klinik araştırmasına başladı. 2021 yılında, Hollanda merkezli biyoteknoloji şirketi Sulfateq BV iş birliğinde çalışmalarına başlayan GEN, Alzheimer hastalığı ve diğer nörodejeneratif hastalıkların tedavisinde kullanılması hedeflenen SUL-38 ilacının ilk dozunun 19 Şubat 2024 tarihinde uygulandığını duyurdu.

İlaç, Gen’in Üretim Tesislerinde Üretildi

SUL-238’in Faz 1 klinik araştırmasında kullanılacak araştırma ürünlerinin formülasyon ve AR-GE stabilite çalışmaları GEN’in Ar-Ge laboratuvarlarında gerçekleştirildi ve bu araştırmada kullanılacak klinik araştırma ürünleri GEN’in üretim tesislerinde üretildi.

Abidin Gülmüş: Sul-238’i Geliştirme Yolculuğumuz

Alzheimer hastalığının tedavisine yönelik önemli bir çalışmaya imza atmanın heyecanını ve gururunu yaşadıklarını belirten GEN Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdür’ü Abidin Gülmüş, şunları söyledi: “Türkiye ilaç endüstrisinin dinamik bir oyuncusu olarak, inovasyon ve küresel büyüme stratejilerimiz doğrultusunda, Alzheimer hastalığı ve diğer nörodejeneratif hastalıklara çözüm sunmak için yeni bir oral tedavi olan SUL-238’i geliştirme yolculuğumuzun bir sonraki adımına ulaşmaktan dolayı heyecan duyuyoruz. Yürüttüğümüz bu özel çalışmanın, ülkemize ve insanlığa fayda sağlayacak önemli bir adım olduğunu biliyor ve bu sorumluluk bilinci ile çalışmaya devam ediyoruz.”

Yerli üretim biyoteknolojik ilaç pazarı 14 kat artarak 11,5 Milyar TL’ye ulaştı!

Dr. Nadir Ulu: Bu Aşama, Önemli Bir Kilometre Taşıdır

GEN Ar-Ge ve Klinik Operasyonlar Genel Müdür Yardımcısı Uzm. Dr. Nadir Ulu ise, şu açıklamayı yaptı: “GN-001 çalışmamızda ilk sağlıklı gönüllüye ilk ilaç dozunun uygulandığını duyurmaktan gurur duyuyoruz. Bu hem GEN ve Sulfateq ekipleri hem de Alzheimer hastalığı ve diğer nörodejeneratif hastalıklarda SUL-238 geliştirme programı adına önemli bir kilometre taşıdır. Nörodejeneratif hastalıkları olan bireyler için potansiyel bir tedavi seçeneği olarak SUL-238’i geliştirmeye yönelik çalışmalarımızı sürdürmeyi dört gözle bekliyoruz. Sağlıklı gönüllülerden ve klinik araştırmamızda görev alan araştırmacılardan aldığımız destekten ötürü minnettarız.”

SUL-238 Hakkında:

SUL-238, hücrenin ‘enerji santrali’ olan mitokondrileri hedefleyen ve hastalık sürecinde mitokondrilerin işlevini artırmak için tasarlanmış benzersiz bir küçük moleküldür. Mitokondriyal fonksiyon bozukluğu birçok akut ve kronik hastalığın gelişmesinde önemli bir rol oynar. Alzheimer Hastalığı (AD) ve kalp yetmezliği (HF), kronik böbrek hastalığı (CKD), pulmoner arter hipertansiyonu (PAH), akut böbrek yetmezliği (AKI) ve sepsis gibi diğer hastalıklar için deneysel hayvan modellerinde olumlu klinik öncesi kavram kanıtları elde edilmiştir. Kavram kanıtlarının yanı sıra, SUL-238, Avrupa İlaç Ajansı (EMA) ve Gıda ve İlaç İdaresi (FDA) gibi ilaç otoritelerinin kılavuzlarına göre gerçekleştirilen güvenlik testleri aracılığıyla da kapsamlı bir şekilde araştırılmıştır.

GEN İlaç, kanser ilaçları geliştiren biyoteknoloji girişimi RS Research’e yatırım yaptı

GEN Hakkında: GEN, 25 yılı aşkın tecrübesiyle Türkiye’nin en hızlı büyüyen ilaç şirketlerinden biridir. Çok yönlü bir iş modeline sahip olan GEN, hem güçlü küresel iş ortakları ile nadir hastalıklar ve karşılanmamış sağlık ihtiyaçlarına dünya çapında çözümler sunmakta hem de en üstün standartları karşılayan son teknoloji üretim tesisi ve büyük Ar-Ge yatırımları ile uluslararası pazarda yüksek talep gören rekabetçi ürünler geliştirmekte ve üretmektedir.

Turquality programına dahil olan sayılı ilaç firmalarından biri olarak GEN, ilaç sektöründe önemli bir küresel oyuncu olma hedefiyle cesur Ar-Ge yatırımları yapmakta, güçlü altyapısı ile özgün ilaç geliştirme faaliyetlerini iki farklı Ar-Ge merkezinde sürdürmektedir. Türkiye, Almanya, Rusya, Kazakistan, Özbekistan, Azerbaycan ve Gürcistan ofislerinde uzman kadrosuyla hizmet veren GEN, etik ve bilimsel ilkeler ışığında yürümeye, inovatif çözümler üretmeye ve geleceğin sağlık firması olma hedefinde büyümeye hız kesmeden devam etmektedir.

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla