Genomik veriler tanı ve tedavinin boyutunu değiştiriyor

Kategori: Güncel / Literatür Print

Triple-stranded DNAÖzellikle tedavinin çok güç olduğu nadir görülen genetik hastalıklarda elde edilen genomik veriler bireye özgü ilaçların geliştirilmesinde önemli katkı sağlıyor. DNA ve RNA teknoljisindeki gelişmeler ile sadece tanı değil, tedavinin de boyutu değişiyor. Yeni nesil RNA bazlı ilaçlar ile tedavisi güç olan hastalıkların tedavileri artık daha da kolaylaşacak. Uzmanlar, bugün için anlamlandırılamayan bir çok hastalığın zamanla genomik bilgiler ışığında değerlendirilerek tedavi edilebilir hale geleceğini ifade ediyor.

Üsküdar Üniversitesi Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü öğretim görevlisi Doç. Dr. Korkut Ulucan, genombilimin hızla gelişmesinin hastalıkların teşhis ve tedavisinde önemli katkılar sağladığını belirterek şunları söyledi: “Genombilim hızla gelişiyor ve artık hastalıkların moleküler temelleri daha da netleşiyor. Böylece hastalıkları daha net teşhis edebiliyoruz, klinisyenlerin yaklaşımı da daha farklı oluyor. Tedaviye bakış farklılaşıyor, tedavinin hem maliyetleri hem de süreleri kısalıyor, böylece hasta- hekim ilişkisi daha güçleniyor. Özellikle tedavinin çok güç olduğu nadir görülen genetik hastalıklarda elde edilen genomik veriler, bireye özgü ilaçların gelişmesine neden oluyor. DNA ve RNA teknoljisindeki gelişmeler ile sadece tanı değil, tedavinin de boyutu değişiyor.

Bir saatte DNA testi gerçek oluyor!

Özellikle RNA dünyası çok geniş ve çok iyi aydınlatılması gereken bir dünya. Yeni nesil RNA bazlı ilaçlar ile bir çok tedavisi güç olan hastalıkların artık tedavileri daha da kolaylaşacak. Genomik bilgiyi iyi değerlendiren ilaç firmaları da zamanla fark yaratacak. Örneğin andidepresanların kullanımında veya kanser tedavisinde ilaç kullanımında doz ayarlanmasında farmakogenetik bizlere çok değerli bilgiler vermekte, bunları kullanan hekim veya kurumlar da fark oluşturmaktadır.

Zamanla bugün için anlamlandırılamayan bir çok hastalık, genomik bilgiler ışığında değerlendirilerek tedavi edilebilir hale gelecek. Genetik hastalıklar, DNA molekülündeki farklılıklardan kaynaklanır. Tanısında da bu farklılıklar belirlenir, ona göre teşhis konur. Hastalığın tedavisinde de bu farklılıkların yarattığı metabolizma değişimleri düzeltilerek tedavide başarı sağlanır. Bu yüzden genombilimi iyi anlama çok önemlidir.”

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla