Giresun’daki olayda Beyaz kod veren doktor yaşananları ilk kez anlattı

1 Ağustos 2018  |   Kategori: Medyada Sağlık Haberleri Print

Giresun’daki yaşanan ve 82 yaşındaki Yusuf Topal isimli vatandaşın ölümü ile sonuçlanan olay ile ilgili Beyaz kod veren doktor yaşananları ilk kez anlattı. Olayda yatalak eşinin ilaçlarının temini için sağlık ocağına giden Topal, tartıştığı doktorun ’beyaz kod’ vermesi üzerine gelen polislerce biber gazı sıkılıp, ters kelepçe takıldığı sırada kalp krizi geçirerek yaşamını yitirmişti. Giresun 15 Temmuz Şehitler Aile Sağlığı Merkezi’nde görevli kadın doktor Ö.Y., olayla ilgili başlatılan soruşturma kapsamında Giresun Cumhuriyet Başsavcılığı’nda ifade verdi. Olay günü saat 08:40’ta, Yusuf Topal’ın muayene odasına girdiğini ve eşi adına ilaç yazdırmak istediğini belirten Ö.Y., eşinin kimlik numarasını sisteme girdiğinde kaydının İstanbul’da olduğunu gördüğünü ve bu kişiyi daha önce görmediğini kaydetti.

‘Ben daha önce de yazdırdım’ deyip bağırdı

Yusuf Topal’a, “İlaç yazabilmem için eşini görmem gerekir” dediğini söylediğini anlatan Ö.Y., şunları kaydetti: “Yusuf Topal bana cevaben ‘Yazacaksın’ dedi. Ben de cevaben ‘Eşini görmeden yazamam amca’ dedim. Bunun üzerine Topal bana bağırarak, ‘Bana daha önce Çınarlar Sağlık Ocağı’nda yazmayan doktor oldu, orada da böyle yaptım ve başka bir doktor bana ‘Amca gel, sakin ol, ben yazarım senin ilacını’ dedi ve yazdı’ diyerek cevap verdi. Ben de ‘Ben yazmayacağım amca, lütfen dışarı çık. Bir sürü hasta var, eşini görmeden ilacını yazmayacağım’ dedim.

Sonra kapıda bekleyen Telat isimli genç bir hastanın Topal’a hitaben ‘Amca dışarı çık, biz de sıra bekliyoruz. Bize de engel oluyorsun’ demesi üzerine Topal bu şahsa elinde bastonu havaya kaldırarak, şahsı iterek ve bağırarak odadan birlikte çıktılar. Ben de şahıs dışarı çıkınca 155’i arayarak, yardım istedim.”

“Davacı ve şikayetçiyim”

Hasta muayene etmeye devam ettiği sırada Yusuf Topal’ın bağırarak odasına tekrar girdiğini öne süren Ö.Y., şunları söyledi: “Ben de Yusuf Topal’a ‘İçeride hastalar var, lütfen dışarı çıkın’ dedim. Bunun üzerine Yusuf Topal benim üzerime doğru yürüdü. Masanın üzerinden üstüme doğru eğilerek ve bir eliyle sert şekilde masaya vurup diğer eliyle bastonunu sallayarak bana ‘Bu ilaçları yazacaksın, ben 82 yaşındayım’ dedi.

Ben de korkarak ‘Bana bu kadar yaklaşma’ dedim ve ardından ‘Daha fazla diretirsen polisi arayacağım’ demem üzerine bana ‘Ara devletin polisi de gelsin, devletin savcısı da gelsin. Sen bu ilaçları yazacaksın, beni kendine küfrettirme, kötü konuşturacaksın. Senin yaşın kadar ben eşime sigorta ödedim, ben belediye başkanının eşini tanıyorum’ diye bağırdı ve bu şekilde odanın içerisinde bağırmaya uzun süre devam etti. Bu sırada sürekli masamı yumrukladı. Ben de bu sırada tekrar 155’i arayarak, acele etmelerini, sıkıntı yaşadığımız söyledim. Bana telefondaki polis, ekibin yolda olduğunu söyledi.

Polisler Yusuf Topal’ı odamdan çıkardı

O sırada Yusuf Topal yere çökerek ‘Ben bu odadan çıkmıyorum, çıkartamazsınız’ diyerek elindeki bastonu da yere vuruyordu. Bu şekilde bir süre daha devam ettikten sonra iki resmi polis memuru muayene odama giriş yaptılar ve bana ‘Hocam şikayetiniz nedir?’ dediler. Ben de polislere Yusuf Topal’ı işaret ederek ‘Eşine ilaç yazdırmak istiyor, burada olmadığı için yazamıyorum, bu sebeple olay çıkarıyor’ demem üzerine polisler, Yusuf Topal’ı odamdan çıkardı. Sonrasında bu şahsı ve polisleri bir daha görmedim ancak koridorda konuştukları sırada polisin ‘Beyefendi, devletin resmi polisinin üniformasını çekiştiremezsiniz’ dediğini, Yusuf Topal’ın ise bağırıp çağırdığını duydum.

Sonrasında yaşanan olaylardan haberim olmadı. Ben bu yaşanan olay ile ilgili görevimi yapmamı engelleyen ve üzerime yürüyen, odamı uzun süre işgal ederek hastalarımın ve benim mağdur olmamıza neden olan, bağırıp çağırarak beni korkutan, ayrıca şahsımı tehdit eden Yusuf Topal isimli şahıstan davacı ve şikayetçiyim.”

Soruşturmayı başsavcı üstlendi

Giresun Cumhuriyet Başsavcılığı’nca Yusuf Topal’ın gözaltına alınmak istendiği sırada kalp krizi geçirerek yaşamını yitirmesiyle ilgili başlatılan soruşturma sürdürülüyor. Soruşturmayı ise Giresun Cumhuriyet Başsavcısı Abdurrahman Alan üstlendi. Soruşturma kapsamında sorumluların ifadelerine başvuracak Alan’ın olayla ilgili tüm delillerin titizlikle toplanmasını takip ettiği belirtildi.

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest
4 Yorum
En Yeniler
Eskiler Beğenilenler
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
ŞAFAK
ŞAFAK
4 ay önce

82 yaşındaki bir insana saygı gösterecek sorununu çözeceksin insan olamadığın belli adamın ölümüne sebep olmuşsun vicdan falan zaten yok sizin zihniyetinizdekiler için yaşamış bu yaşa kadar yeter deyip tedavi etmeyen insanlık yoksunlarını da yaşlı hastaları azarlayanları da gördüm inşallah tez zamanda ölüp gidersin de dünya temizlenir.

nur
nur
2 yıl önce

Ben bu dr.Hanma Sunu sormak istiyorum Esi yatalak olan bir hast nasıl gelecek saglık ocagına acaba hasta yakınını hic dinlemeye bile tenezzul etmemis.yazamam hasta yatalak hnm efendi.

teo
teo
2 yıl önce
Cevaben  nur

Nur hanımefendi yatalak hastalar icin bakanlığın evde bakım hizmetleri var ama amca verilen randevuyu beklemek istemeyip daha önceden bağırıp çağırınca işleri halolunca yine halolacak snmışş kimse kendi mesleğini riske atarak hastayı görmeden iş yapamaz. bu sevimli tontiş dede olayı değil aksi laf anlamaz bağırarak iş yaptırmaya alışmış bir adam profili… Devamını oku »

funda
funda
2 yıl önce
Cevaben  nur

hasta yatalak ama istanbuldan giresun a giderken sorun yaşamamış,aile sağlığı merkezine giderken sorun yaşıyor,sizce de garip değilmi.ayrıca hasta sağlık kurumuna saat 08.30 itibarıyla girmiş,saat 11.00 a kadar ikna edilmeye çalışılmış,olay medyada çok çarpıtılıyor,her zaman olduğu gibi

Araç çubuğuna atla