Glokom’da erken tanı körlükten kurtarır! Belirtileri ve riskler

Kategori: Glokom Print

Glokom önlenebilir körlük nedenlerinin başında gelen ve erken teşhisi ile tedavisi mümkün olan ciddi bir göz sağlığı sorunudur. Halk arasında ‘Göz Tansiyonu’ ya da ‘Karasu Hastalığı’ olarak bilinen glokom, göz içi basıncının sıklıkla yükselmesi nedeniyle bir süre sonra görme sinirinin zarar görmesi sonucunda oluşur. Bu süreç boyunca kişinin görme alanı yavaş yavaş daralır, zamanında müdahale edilmediğinde bu süreç ilerler ve körlük ile sonuçlanır. Glokom sinsi bir hastalık olarak bilinir, geç tanı konulduğunda görme sinirinde onarılması mümkün olmayan ciddi tahribatlar oluşturur. Glokom, tek başına tüm körlüklerin yaklaşık %15’inden sorumludur. Glokom genellikle yaşlı kişilerde görülmekle beraber çocukluk dönemi dahil her yaş grubunda gelişebilir.

Glokomun farklı pek çok türü bulunur. En sık görülen tipi ‘kronik açık açılı glokomda’ görme alan kaybı çok yavaş ve dışarıdan merkeze doğru olduğu için yıllarca hiçbir bulgu vermeden sinsice ilerleyebilir. Buna karşın ‘dar açılı glokom krizinde’ ani çok şiddetli ağrı, gözde kızarıklık ve bulanık görme oluşabilmekte ve bu nedenle erken tanı konabilmektedir. Bazı risk faktörlerinin glokomun görülme sıklığını artırır.

Göz tansiyonu (Glokom) nedir? Nedenleri, belirtileri ve tedavisi

Bunları; ileri yaş, ailede glokom olması, diyabet, yüksek dereceli miyopi (açık açılı glokom.), yüksek dereceli hipermetropi (dar açılı glokom), sigara, migren (normal tansiyonlu glokom), geçirilmiş göz yaralanması ve kortizonlu ilaç kullanımı gibi faktörlerdir.

Glokom riskine karşı düzenli göz kontrolü yaptırın!

Glokomun sebep olduğu hasarın geri dönüşü mümkün değildir. Bu nedenle hastalığın erken evrede teşhisi hayati değere sahiptir. Tanı konduğu zaman hasar ancak durdurulabilir veya yavaşlatılabilir. Bu yüzden tanının erken konması çok büyük önem arz eder. Erken tanının yolu da düzenli göz kontrolünden geçer. Kırk yaşın üzerindeki herkes iki yılda bir muayene olmalıdır. Ailede glokom hikayesi olanlar, 50 yaşın üzerinde olanlar, göz yaralanması hikayesi olanlar veya kortizonlu ilaç kullanan kişiler yılda bir mutlaka göz muayenesi olmalıdır.

Glokomun tedavisinde temel amacın göziçi basıncının düşürülmesi ve görme siniri hasarının engellenmesidir. Glokomun tedavisi genel olarak ilaç tedavisi, lazer tedavisi, glokom cerrahisi şeklindedir. Glokom hastalarında tedavi belirlenirken, aynı tanı koyarken yapıldığı gibi tüm muayene bulguları, tetkikler ile beraber hastanın ve hastalığın özellikleri bir bütün olarak değerlendirilmelidir.

Göz tansiyonu (Glokom) nedir? Nedenleri, belirtileri ve tedavisi

Örneğin görme siniri hasarı çok ilerlememiş çok yaşlı bir hastada sadece tek bir damla ile tedavi yeterli olabilirken buna karşın genç, göziçi basıncı kontrolsüz ve görme siniri ileri düzeyde hasarlı olan bir hastada doğrudan cerrahi tedaviye gidilebilir. Glokom tedavisinde en önemli nokta hastanın tedaviye uyumu yani ilaçlarını doğru ve özenli kullanmasıdır, zira tedaviye uyumsuz bir hastada ilerleyici hasar ve sonuç olarak körlük kaçınılmazdır.

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla