Göğsünüzden süt gelmesi kısırlık belirtisi olabilir

Kategori: Kadın Hastalıkları Print


Meme uçlarından gelen uygunsuz sıvılar; kadınlık hormonu östrojen fazlalığından, ilaçlardan, stresten, beyin lezyonlarından, tiroid hormonu azlığından, kısırlığa sebep olan hipofiz adenomu gibi patolojik sebeplerden kaynaklanabiliyor. Göğüsten gelen bu sıvı genelde beyaz ya da renksiz olabildiği gibi bazı durumlarda sarı veya yeşil renkte olabiliyor ve bu durum kısırlığa neden oluyor.

Süt Üretim Hormonunuzun Seviyesini Biliyor musunuz?
Avrupa Tüp Bebek ve Kadın Sağlığı Merkezi Doktorlarından Op. Dr. Serhat Partalcı; daha çok süt üretiminden sorumlu olan prolaktin hormonunun fazlalığının kadınların üçte birinde adet gecikmesine, 1/3’ünde de memelerden süt gelmesine sebep olduğunu belirtiyor. Bu durumun yumurtlama bozuklukları yaratarak kısırlığa neden olduğunu vurguluyor. Dr. Partalcı; görme problemleri ve devamlı baş ağrısının yanı sıra, kadınlarda adet düzensizliği, göğüsten süt gelmesi ve gebe kalamama, erkeklerde ise sertleşme problemi ve cinsel istekte azalma şikâyeti olduğunda,  prolaktin seviyesine baktırmanın çok önemli olduğunun altını çiziyor. Prolaktin yüksek olsa bile seviyesinin önemli olduğunu, kadınların % 33’ünde adet görememe problemi yarattığından ve rahim iç yapısını değiştirdiğinden kısırlık oluşturduğunu sözlerine ekliyor.

Depresyon İlaçları Süt Üretim Hormonunuzu Yükseltebilir
Gebelikte prolaktin seviyesini doğal olarak yükselir. Normalin dışında aşırı egzersiz, göğüs travması, stres, böbrek yetmezliği, epilepsi krizi sonrası, hipotroidi, kullanılan ilaçlar ve özellikle depresyon ve estrojen ilaçlarının prolaktin seviyesini yükselttiğini sözlerine ekliyor.

Tedavi
Öncelikle prolatin yüksekliğinin sebebinin bulunması gerekmektedir. Bu sebep hipotiroididen kaynaklanıyorsa bu hastalık iyileştiğinde sorun kendiliğinden ortadan kalkar.  İlaç tedavisine cevap vermeyen büyük adenom (beyin sapı selim tümörü) durumlarda cerrahi müdahaleye başvurulabilinir.

 

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla