Gözlerinizi gripten ve soğuk havalardan koruyun

Kategori: Göz Sağlığı Print

serpil-parmaksiz-goz-sulanmasiSoğuk algınlığıyla beraber gözde kızarıklık, yanma, batma, göz kapaklarında şişlik, ışık hassasiyeti ve sulanma gibi bulguların da ortaya çıkabileceğini söyleyen Op. Dr. Serpil Parmaksız, “ soğuk algınlığı dediğimiz durum geçirilmekte olan viral bir üst solunum yolu enfeksiyonunu tanımlar. Öksürük, boğaz ağrısı, burun akıntısı ve bazen ateşle seyreder. Bu bulgular bağışıklık sistemimizin virüslere verdiği bir çeşit cevaptır.  Gözde ise bu virüsler kızarıklık, sulanma, yanma, batma, göz kapaklarında şişlik, ışık hassasiyeti gibi bulgulara sebep olurlar. Çoğunlukla soğuk algınlığının düzelmesiyle bu bulgular düzelir.  Bazen bu viral enfeksiyonla birlikte bakteryel enfeksiyonlar da görülebilir. Bu gibi durumlarda tedavi gerekebilir’’  dedi.

Gözü sık ovuşturmayın
goz-damlasiSoğuk algınlığı boyunca ellerin sık yıkanması ve gözle temasının mümkün olduğunca azaltılması ve ağır göz makyajından kaçınılması gerektiğinin altını çizen Op. Dr. Parmaksız, sözlerini şöyle sürdürdü: “Soğuk algınlığı bulaşıcıdır. Yine göz enfeksiyonu da kolaylıkla çevremizdekilere bulaşabilir.  Elleri sık yıkamak , ortak eşya kullanmamak, gözlere temastan kaçınmak bulaştırıcılığı azaltabilir. Bu dönemde kontakt lens kullanılmamalıdır.  3 gün süren ve geçmeyen  sulanma yanma batma, çapaklanma  şikayetlerinde  ise  bir göz  hekimine başvurulmalı. Gözde oluşan enfeksiyonların antibiyotik veya damla gibi ilaçlarla tedavi edebilir ancak erken müdahalenin büyük önem taşıdığını unutmamak gerekiyor.”

 


 

Glokom’un erken tanısı ve tedavisi

goz-tansiyonu-glokom-tedavisi-kapakHalk arasında göz tansiyonu veya karasu hastalığı olarak bilinen “glokom” tüm körlüklerin yaklaşık %15’nin temel sebebi, zamanında tedavi edilmezse körlüğe neden olan bu hastalığa karşı ne tür önlemler almalıyız

DevamıYAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla