GSK Türkiye’de bir ilke imza atarak, patentli HIV ilacının üretimine başladı

20 Haziran 2021   |    29 Haziran 2021    |   Kategori: Farmasötik / İlaçlar, Sektör Print

GSK Türkiye, nisan ayında yerel üretim ruhsatını aldığı ve ülkemizin patentli ilk inovatif HIV ilacının üretimine Türkiye’de de başladı. Patent koruması devam eden ilacın üretimine planlanan tarihten önce geçilmesi, şirketin süregelen yerelleşme çalışmaları için de önemli bir basamak olarak nitelendiriliyor. GSK Türkiye büyüme hedefleri doğrultusunda, yerelleşme çalışmalarını başarıyla sürdürüyor. Bu yönde önemli bir adım daha atan şirket Türkiye’nin önde gelen ilaç şirketlerinden Abdi İbrahim ile üretim alanında iş birliği yaparak, HIV tedavisinde kullanılan patentli inovatif ilacının üretimine planlanan tarihten önce başladı.Konuyla ilgili görüşlerini paylaşan GSK Türkiye Ülke Medikal Direktörü Dr. Z. Diyar Akkaynak, “GSK olarak, dünyada ilk onaylanan HIV tedavisini geliştirdiğimiz 1987 yılından bu yana, hem çocuk hem de yetişkinlere yönelik geniş portföyümüzle HIV’le yaşayan bireylerin yanında yer almayı önemsiyoruz.

Bu yaklaşımımızın bir yansıması olarak; bu yılın nisan ayında yerel üretim ruhsatını aldığımız, patent koruması devam eden bir ürünümüzün Türkiye’de üretimine başlamaktan büyük mutluluk duyuyoruz. Tüm bu sürece bilgi birikimi, deneyimli ekibi ve üretim altyapısıyla büyük katkı sağlayan, değerli iş ortağımız Abdi İbrahim’e teşekkür ederiz” dedi.

HIV ilacının Türkiye’de Abdi İbrahim tesislerinde üretilmesiyle ilgili değerlendirmede bulunan Abdi İbrahim İş Geliştirme Direktörü Sevgi Özalp, “GSK ile uzun yıllara dayanan üretim hizmetleri iş birliğimizi HIV tedavisinde kullanılan bu kritik ilacı da üretmeye başlayarak sürdürüyoruz. Dünya standartlarındaki üretim tesisimiz ve yetişmiş insan gücümüz ile kritik alandaki bu ilacın hastalara erişimini sağlayacak olduğumuz için Abdi İbrahim olarak gurur duyuyoruz” dedi.

Yerel üretim oranını yüzde 62’den yüzde 74’e çıkarmayı hedefleyen GSK’nın Türkiye’de 4 yerli üretim ortaklığı ve bu alanda 30 milyon sterlin tutarında yatırımı bulunuyor. HIV tedavisinde kullanılan patentli inovatif ürünün Türkiye’de üretilmesi şirketin yerelleşme hedefi doğrultusunda önemli bir gelişme olarak dikkat çekiyor.

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla