GSK’nın geliştirdiği Covid-19 ilacının Faz-3 sonuçları açıklandı: %79 etkili

4 Ağustos 2021   |    25 Ağustos 2021    |   Kategori: Farmasötik / İlaçlar, Güncel / Literatür, Sağlık Gündemi Print

GSK ile Vir Biotechnology tarafından geliştirilen COVID-19 ilacının güncel klinik sonuçları açıklandı. Yapılan son bilimsel çalışma, GSK ile Vir Biotechnology tarafından geliştirilen ve yakın zaman önce FDA tarafından acil kullanım onayı verilen antikor ilacının, ağır seyretme riski yüksek olan COVID-19’lu erişkinlerde hastaneye yatış oranını ve ölüm riskini önemli ölçüde (%79) düşürdüğü; yanı sıra, bilinen tüm varyantlara karşı etkili olduğu açıklandı. Ayrıca ilacın Delta varyantı dâhil olmak üzere, tüm Covid-19 varyantlarına karşı etkili olduğu belirlendi.

GSK ile Vir Biotechnology tarafından geliştirilen monoklonal antikor ilacının COMET-ICE (COVID-19 Monoklonal Antikor Etkililik Çalışması – Erken Bakım Amaçlı) programı kapsamında devam eden Faz 3 çalışmasının yeni sonuçları açıklandı. Klinik çalışmanın birinci sonlanma noktası olan 29. günde hafif ve orta derecede COVID-19’lu erişkinlerin 24 saatten fazla hastane yatışında ve herhangi bir nedene bağlı ölümlerinde plaseboya kıyasla yüzde 79’luk bir azalma gözlemlendi.

GSK’nın geliştirdiği COVID-19 ilacına FDA’den acil kullanım onayı verildi

Faz 3 klinik çalışmasından elde edilen bulgular ilacın hastaneye yatış oranını ve ölüm riskini önemli ölçüde azalttığını gösterdi. Ayrıca, laboratuvar verileri ilacın Delta varyantı dâhil olmak üzere, tüm varyantlara karşı etkili olduğunu da ortaya koydu.

Bu veriler sonucunda, ağır komplikasyonlar geliştirme riski olan COVID-19 hastalarının erken tedavisinde kullanılmak üzere GSK ile Vir Biotechnology tarafından geliştirilen monoklonal antikor ilacı ile ilgili detaylar güncellenen ABD Ulusal Sağlık Enstitüleri (NIH) COVID-19 Tedavi Rehberi’nde yerini aldı. Bir süre önce FDA’den acil kullanım onayı alan ilaca daha sonra EMA tarafından da spesifik şartlar altında kullanım onayı verilmişti.

Tedavide Yeni Bir Perspektif: Monoklonal Antikorlar – Online Eğitim

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla