Güneşin zararlı etkilerinden korunmak amacıyla oluşturulan öneriler

23 Haziran 2022   |    29 Mart 2024    |   Kategori: Cilt Sağlığı Print

Güneş ışığının cilde ve sağlığa faydası olduğu kadar bazı zararları da bulunur. Bu zararları minimize etmek ve güneşten gelen zararlı ışınlardan korunmak cilt sağlığınız için oldukça önemlidir. Güneşin zararlı etkilerinden korunmak konusunda ilk akla gelen şüphesiz güneş kremi kullanmaktır. Güneş kremi kullanmak kesinlikle işe yarar bir çözüm yolu fakat doğru güneş kremini kullanmadığınızda etkilerini görmek zor olacaktır. Yazının devamında güneşin zararlı etkilerinden korunmanız için faydalı pek çok tavsiye sizleri bekliyor, yalnızca aşağı doğru inmeye devam edin!

Güneş Işığına Doğrudan Maruz Kalmanın Zararları Nedir?

İlk olarak uzun süre doğrudan güneş ışığına maruz kalmak, cildinizde güneş yanıkları oluşturur. Bu yanıklar ciltte kızarıklığa yol açarken aynı zamanda yanan bölgeleri hassaslaştıracağı için bu günlük hayattaki eylemlerinizi de kısıtlar.

Güneşte yanmış bir cildi yakından incelediğinizde fark edeceğiniz şey hücrelerin ve damarların hasar gördüğü olur. Bu durum devam ettiği sürece zamanla cildinizde kuruluk, kırışıklık, renk tonunda değişiklik ve sağlıksız görünüm baş gösterir. Ayrıca cildinizdeki koruma katmanını zayıflatacağı için en küçük durumlarda bile cildiniz eskisine göre çok daha hızlı moraracaktır.

Hepsinin ötesinde güneş ışığına doğrudan maruz kalmanın açabileceği en büyük problem maalesef cilt kanserine sebep olmasıdır. Oldukça ciddi olan bu durum son yıllarda yaygınlaşmıştır. Bu sebeple güneşin zararlı etkilerinden mevsim fark etmeksizin 12 ay boyunca korunmak ve önlemler almak gerekir. Pek çok doktor güneşten korunarak cilt kanseri ihtimalinin minimum seviyeye ineceğini öngörüyor.

Güneş Işığının Faydaları

Güneş ışığının vücuda doğrudan fayda sağlayan en önemli işlevi sunduğu D vitaminidir. D vitamini pek çok gıdanın içinde bulunmadığı için güneşten alınır. D vitamini eksikliği yaşayan kişiler ise doktor tavsiyesi ile çeşitli takviyelerle vücudun ihtiyacını karşılayabilir.
D vitamini, vücuda kalsiyum ve fosfat sağlar. Bu da kemiklerin, dişlerin ve kasların sağlıklı olmasına fayda sağlar. D vitaminin eksikliği ise çocuklarda raşitizm gibi kemik deformasyonlarına yol açarken yetişkinlerde, osteomalazi gibi kemik ağrılarına sebep olabilir. Bu yüzden güneşin zararlı ışınlarından korunurken aynı zamanda faydalarından da yararlanmalıyız.

Güneşten Korunmak için Doğru Güneş Kremi Seçimi

Güneş kremi seçiminde ilk dikkat etmeniz gereken şey, güneş kreminin koruyucu etkisidir. Tercih edeceğiniz güneş kremi hem UVA hem de UVB ışınlarına karşı koruyuculuk sağlayan geniş spektrumlu bir güneş kremi olmalı.

Diğer bir konu ise güneş kreminin SPF değeridir. SPF değeri, UVB ışınlarına karşı güneş kreminin ne kadar dayanıklı olduğunu ifade eder. Bu noktada seçim yaparken cildinizi tanımanız en önemli kısımdır. Genellikle minimum 30+ SPF’ye sahip bir güneş kremi seçmeye özen göstermelisiniz. Fakat hassas bir cilde sahipseniz ya da yaşadığınız bölgede güneş ısısı yüksek ise 50+ SPF’ye sahip bir güneş kremi tercih etmelisiniz.
Ayrıca pek çok markanın cilt tipine ve cilt tepkilerine göre özel olarak ürettiği güneş kremleri mevcuttur. Bu noktada örneğin kuru bir cilde sahipseniz ekstra olarak nemlendirici özelliği gösteren bir güneş kremi tercih etmek, güneşten korunurken cildinizin de daha sağlıklı olmasına sebep olabilir.

Tatil için En İyi Yollardan Biri: Bronzlaştırıcı Krem

Bronzlaştırıcılar, tatil için en iyi yöntemlerden biridir. Pek çok farklı formu olsa da en sık tercih edilenin bronzlaştırıcı krem olduğunu söyleyebiliriz. Güneş yağı olarak da bilinen bronzlaştırıcılar, güneş kararmalarını sağlıklı ve dengeli bir hale getirmek için oldukça efektif ürünlerdir. Aynı zamanda daha öncesinde yukarıda bahsettiğimiz güneş yanıklarının, cilt kızarıklarının da önüne geçmek adına oldukça faydalı bir yöntemdir.

Bronzlaştırıcılar, cildi güneşin zararlı ışınlarından korurken sağlıklı bir şekilde kararmasını sağlar. Ayrıca güneşten dolayı soyulma, pul pul döküntü gibi olası durumların da daha kolay ve sağlıklı atlatılmasına sebep olurlar. Ürün seçimine bağlı olarak değişmekle birlikte genellikle 3-4 gün ciltte kalan bronzlaştırıcılar mevcuttur.

Bronzlaştırıcının genel faydalarını ise şu şekilde sıralayabiliriz:

  • UV ışınlarına karşı korumayı artırır
  • Melanin üretimini artırır
  • Tek tonda bronzlaşma için cildi nemlendirir
  • Daha hızlı ve sağlıklı kararmanızı sağlar
  • Cildi korur

Az Bilinen Çok İşe Yarayan: Güneş Sütü

Güneş kremi gibi cildi korumak için üretilen alternatif bir seçenek olan güneş sütü, tıpkı güneş kremi gibi çalışır fakat aralarında bazı belirgin farklar vardır. Süt olarak adlandırılmalarının ana sebebi ürünün yapısı ile alakalı. Tıpkı güneş kremleri gibi SPF koruma faktörlerine sahip olan güneş sütü, güneş kremine göre daha hafif ve doğal bir formül, nemlendirici özellikli ve incelikli bir yapıya sahip.

Güneş kreminin yağlı yapısı sizi rahatsız ediyorsa benzer özelliklere sahip bir güneş sütü tercihinde bulunabilirsiniz. Bu sayede çok daha doğal bir güneş koruyucuya sahip olmuş olursunuz. Fayda açısından ise tamamen aynı denebilir.

En Önemlisi: Güneş Sonrası Bakım Ürünleri

Gün içinde güneşe karşı koruma sağlamanız için pek çok seçeneği inceledik, birde güneş sonrası bakıma göz atmak faydalı olacaktır. Bu da oldukça önemlidir çünkü gün içerisinde fark etmediğiniz cilt tahribatlarını ve cilt sağlığını güneş sonrası bakım ürünleri ile korumak mümkündür.

Güneş sonra bakım ürünleri genellikle rahatlatıcı jel, sprey gibi formlarda olurlar. Güneşin cilde sağladığı yorgunluğa karşı rahatlamak için oldukça etkili sonuçlar sağlarlar. Genel özellikleri ise nemlendirici etkiye sahip olmalarıdır. Bu sayede hem cildi rahatlatır hem de nemlendirerek daha sağlıklı hale getirirler. Güneşin zararlı etkilerinden korunarak cilt sağlığınızı güvende tutmak için mevsim ve bölge ayırt etmeksizin güneşe karşı yukarıdaki yöntemleri kullanabilirsiniz. Bu yöntemler sayesinde olası cilt hastalıkları ve cilt sorunlarına karşı önemli önlemler almak mümkün.

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla