Güneş gözlüğü seçerken dikkat edilmesi gerekenler

Kategori: Göz Sağlığı Print

1-güneş gözlüğü seçimiÖzellikle de yaz aylarında, gözlerimizi güneşten korumamızı sağlayan ve pek çok kişinin aksesuar olarak da vazgeçilmezi olan güneş gözlüklerinin UV ışınlarından koruyucu özellikte ve gözümüze uygun olması gerekiyor. Rastgele alınan ve güneşin zararlı ışınlarından gözleri korumayan güneş gözlükleri, göz sağlığı konusunda ciddi riskler taşıyabiliyor. Emsey Hospital’dan Göz Hastalıkları Uzmanı Ayşe Bilge Dolar konuyla ilgili görüşlerini aktarıyor.

Güneş gözlüğü kullanımı önemli

Güneş ışınları ve mor ötesi ışınları, Katarakt’a ve göz çevresinde kansere davetiye çıkarabiliyor. Bu gibi nedenlerle, günümüzdeki şartlarda güneş gözlüğü kullanımına yetişkinlikte değil, çocukluk çağında başlamak büyük önem taşıyor.

Gözün güneş ışınlarından gözlükle korunmaması ayrıca; gözlerde yaşarma, hassasiyet, baş ağrısı gibi şikayetleri de beraberinde getirebiliyor.

Güneş gözlüğü seçerken dikkat edilmesi gerekenler

Görüntüyü beyne iletmekle görevli olan retinayı güneşin zararlı ışınlarından koruması ve gözlerimizin güneş ışınlarından hasar görmesini engellemek amacıyla takmamız gereken güneş gözlükleri, doğru seçilmediği takdirde fayda sağlamak yerine zarar verebiliyor. Bu zararı engellemek için, öncelikle güneş gözlüğünün mutlaka ultraviyole filtreli olmasına dikkat etmek gerekiyor.

Aksesuar amaçlı kullanılan güneş gözlüklerinin çoğunun ultraviyole filtresiz olduğunu ve bunun göz sağlığını olumsuz etkilediğini belirten Emsey Hospital’dan Göz Hastalıkları Uzmanı, konuyla ilgili görüşlerini şu sözlerle sürdürüyor: “Güneş gözlüklerinin olmazsa olmazı ultraviyole filtre özelliği, farklı filtre seçeneklerine sahiptir. Göze zarar veren, dalga boyundaki ışınları süzerek göze girmesine engel olan polarize güneş gözlükleri de seçim yapılabilecekler arasındadır. Polarize camlar, yüksek ışık koruması özelliğine sahiptir. Yüzeylerdeki yansımaların ve parlamaların göze zarar vermesine engel olur. Kişiye uygun güneş gözlüğü için, göz hekimine danışmak ve işinde uzman bir optisyenden gözlük almak da bu anlamda yapılması gerekenler arasındadır.”

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla