Hametan Krem nedir? Ne için ve nasıl kullanılır? Yan etkileri

Yazan Ecz. Ayşegül Özlü
7 Temmuz 2023   |    30 Temmuz 2023    |   Kategori: İlaçlar Print

Hametan krem, cilt yaralanmalarının tedavisinde etkili topikal uygulanan bir kremdir. Bebeklerde pişik tedavisinde,1. ve 2. derece yanıklarda ve güneş yanıklarında, çizik, kesik gibi hafif deri yaralanmalarında, ya da emziren annelerde meme başı çatlaklarının bakımı ve korunmasında kullanılır. Etkin maddesi Hamamelis virginiana doku büzücü etkisiyle yaraların daha hızlı iyileşmesini sağlar. Ayrıca kanama süresini kısaltır ve antienflamatuar etkisiyle ciltteki iltihap belirtilerini azaltır. Hametan eczanelerde krem ve pomad (merhem) formlarında bulunur.  

Hametan Krem nedir?

Hametan Krem, 30 gramlık alüminyum tüplerde bulunan ve ana bileşeni Hamamelis virginiana özütü olan bir deri ürünüdür. 100 gram Hametan 0.64 mg Hamamelis ketonları olarak standardize edilmiş 5.35 g Hamamelis virginiana özütü içermektedir. Hamamelis virginiana sulu özütü astrenjan (doku büzücü), lokal hemostatik (kanamayı durdurucu) ve antiinflamatuvar (iltihap giderici) etkisiyle tedavi eder.

Krem doku büzücü etkisiyle cilt yaralanmalarını izleyen doku onarımını hızlandırır, ciltteki proteinlerin çökmesini sağlar, böylece dokunun büzülmesine ve kalınlaşmasına yardımcı olur. Ayrıca lokal hemostatik etkisiyle cilt yaralanmalarında kanama süresini kısaltır ve pıhtılaşma sürecini hızlandırır, antiinflamatuvar etkisiyle ise ciltteki iltihaplı belirtileri ve bulguları giderir. Bu özellikleriyle Hametan Krem, cilt yaralanmalarının tedavisinde etkili bir üründür. Ancak mutlaka bir dermatoloji uzmanının tavsiyesi ile kullanılmalıdır.

Dermatoloji (cildiye) nedir? Dermatolog ne iş yapar? Önemli cilt hastalıkları

Hametan Krem ve pomad (merhem) arasındaki fark

Hametan Krem ve pomad aynı etkin maddeleri içeren aynı tedavi alanlarında kullanılan topikal (cilt üzerine uygulanan) ilaçlardır. Ancak aralarında bazı farklar vardır. Bunlardan biri etkin madde oranlarıdır. 100 gram Hametan krem etkin madde olarak 5.35 g Hamamelis virginiana özütü içerirken Hametan pomadın 100 gramı 25 g Hamamelis virginiana özütü içerir. Yani Hametan pomad, kremine göre daha yoğun etkilidir. Ayrıca topikal ilaçlarda pomad (merhem) formu krem formuna göre daha fazla yağ içerir, daha yoğundur ve daha derinlemesine etkilidir. Eczanelerde Hametan Krem sarı ambalajla, Hametan pomad ise mavi ambalajla satılır.

Hametan Krem ne işe yarar?

Hametan krem aşağıdaki durumlarda kullanılabilir:

 • Bebeklerde ve küçük çocuklarda pişik tedavisinde,
 • 1. ve 2. derece yanıklarda ve güneş yanıklarında
 • Çizik ve kesik gibi yüzeysel deri lezyonlarında
 • Emziren annelerde meme başı çatlaklarının bakımı ve korunmasında
 • Yaşlı kimselerin cilt bakım da dahil kurumuş, çatlamış, yarılmış derinin bakımı ve korunmasında.

Hametan Krem nasıl kullanılır?

 • Hametan Kremi mutlaka doktorunuzun önerdiği şekilde kullanın
 • Kremi günde birkaç kez lezyonlu bölgeye ince bir tabaka şeklinde sürün.
 • Eğer gerekiyorsa (ya da doktorunuz önerdiyse) kremi sürdükten sonra lezyonlu bölgeyi gazlı bez ile kapatın.
 • Eğer emziriyorsanız ve Hametan’ı meme başı çatlakları için kullanacaksanız her emzirmeden sonra meme başlarına uygulayabilirsiniz.
 • Kullanım süresi ile ilgili herhangi bir kısıtlama yoktur.
 • Çocuklarda doğumdan itibaren kullanılabilir.
 • Eğer kremin etkisinin çok güçlü veya zayıf olduğunu hissediyorsanız doktorunuza veya eczacınıza danışın.

Hametan Krem kullanırken nelere dikkat edilmeli?

Hametan krem gözünüze temas etmemelidir. Böyle bir durumda gözlerinizi bol su ile yıkayın. Ayrıca, kremi düzenli kullanmanıza rağmen şikayetleriniz azalmıyorsa hatta artıyorsa mutlaka bir dermatoloğa danışın.

Hametan Krem doz aşımı

Hametan kremi kullanmanız gerekenden fazla kullandığınızı düşünüyorsanız doktorunuza ya da eczacınıza danışın.

Hametan Krem hangi ilaçlarla kullanılmaz?

Hametan kremin herhangi bir ilaçla etkileşimi yoktur. Ancak siz yine de reçeteli yada reçetesiz herhangi bir ilacı şu anda kullanıyorsanız veya son zamanlarda kullandınız doktorunuza ya da eczacınıza bilgi verin.

Hametan Krem eşdeğer (muadili) ilaçlar

Eczanelerde bulabileceğiniz Hametan krem ile aynı etkin maddeleri içeren muadil ilaçlar; Hamazinc Krem, Hamederm Plus, Hametan Pomad, Wilkinson Pomad, Yessi merhem ve kremdir.

Hametan formları ve türleri

Hametan eczanelerde krem (%5.35) ve pomad (%25) formlarında bulunur.

Hametan Krem kimler kullanamaz?

Eğer Hamamelis virginiana özütüne ya da Hametan’ın diğer bileşenlerinden birine karşı alerjiniz var ise ilacı kullanmayınız.

Hamilelikte ve emzirirken Hametan Krem kullanımı

Hametan’ın hamilelikte kullanımı ile ilgili klinik veri mevcut değil. Ancak Hametan da dahil hamilelikte herhangi bir ilaç kullanacaksanız mutlaka öncesinde doktorunuza danışın.

Hametan’ın etkin maddesi Hamamelis virginiananın anne sütüne geçip geçmediği hakkında da yeterince bilgi yok. Ancak Hametan emzirme sırasında oluşan meme çatlakları için kullanılan bir ilaç olsa da kullanımı ve dozu için öncesinde mutlaka doktorunuza danışın.

Hametan Krem yan etkileri ve zararları nelerdir?

Hametan ile ilgili bildirilmiş bir yan etki mevcut değil. Ancak her ilacın olduğu gibi Hametan’ın da alerjik reaksiyona neden olma riski vardır.

Eğer Hametan kullanırken aşağıdakilerden herhangi birini yaşarsanız muhtemelen ilaca ciddi bir alerjiniz vardır. İlacın kullanımını hemen durdurun ve acilen doktorunuzu arayın veya size en yakın hastanenin acil servisine gidin:

 • Ciltte döküntüler
 • Yüzde, dudaklarda, dilde veya gırtlakta şişme

Hametan Krem reçete / prospektüs

Hametan merhem ile ilgili daha detaylı bilgiye ulaşmak ve kullanma talimatını okumak için linke tıklayın>>>

Kaynaklar ve Referanslar:

1- Hametan Merhem Kullanma Talimatı

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla