Her tiroid nodülü kanser değildir! Aradaki fark nasıl anlaşılabilir?

Kategori: Kanser, Kulak Burun Boğaz, Tiroid hastalıkları Print

doktor-muayene-bogaz-tiroid-nodulTiroid bezinde saptanan nodüller, hastaları tiroid kanseri endişesine sürüklüyor. Oysa uzmanlar bu nodüllerin yüzde 95’inin iyi huylu kitleler olduğunu belirtiyor. Tiroid hastalarında tiroid bezinde “nodül” olarak adlandırılan, çoğu zaman iyi huylu olan kitleler görülür. Boyunda gırtlağın altında dışardan fark edilecek kadar büyümeyle dikkat çeken nodüller; ses kısıklığı, yutkunmada zorluk, nefes darlığı, boyun bölgesinde ani başlayan ve hızlı büyüyen şişlikler gibi şikayetler de yapabilir. Konuyla ilgili bilgi veren Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Ali Rıza Çimen, “Nodülü olan hastalar hemen endişeye kapılmamalı ama mutlaka muayene olarak gerekli tetkikleri yaptırmalı” diyor.

Tiroid nodülleri doktor tarafından yapılan muayene ya da boyun bölgesine uygulanan görüntüleme tetkikleriyle tespit edilmektedir. Nodüllerin yaklaşık % 5’i tiroid kanseridir yani % 95’i iyi huylu kitlelerdir. Nodüller, yaşlılarda, iyot eksikliği olan bölgelerde ve radyasyona maruz kalan kişilerde daha fazla görülmektedir. Ultrasonografi yapılma sıklığının artmasıyla, erişkinlerde tespit edilme oranı her 100 kişiden 60-70 kişiye ulaşmıştır. Nodül tespit edildiğinde aşırı hormon üretimi yapıp yapmadığı araştırılmalıdır.

Tiroid hastalıklarının en önemli belirtileri ve yeni tedavi seçenekleri

Ailede tiroid kanseri varsa dikkat

Nodülü olan hastaların ailesinde tiroid kanseri öyküsü de sorgulanmalıdır. Ses kısıklığı, yutkunmada zorluk, nefes darlığı, boyun bölgesine radyasyon uygulanması, ailede 20 yaş altı ve 70 yaş üstü tiroid kanser öyküsü, erkek cinsiyet, tiroid bölgesinde ani başlayan ve hızlı büyüyen şişlikler, nodülün çevre dokulara yapışık olması veya boyunda kötü görünümlü lenfadenopati saptanması tiroid kanseri ihtimalini artırır.

Mutlaka takibe alınmalı

Genel olarak boyutu 1 santimetrenin üzerinde olan nodüllerin kanserli olup olmadığı ameliyat olmadan, kolay uygulanan biyopsi yöntemiyle anlaşılabilir. Ancak biyopsi sonrasında belirli aralıklarla nodüllerin büyüyüp büyümediği ultrasonla takibe alınmalıdır.

Boyutu 3 santimetrenin üzerindeki nodüllerde kanser ihtimalinin artması, zaman geçtikçe büyüme gerçekleşmesi ve bası bulgularının ortaya çıkması, hormon üretme olasılığı olması nedeniyle çoğu zaman cerrahiye başvurulmaktadır. Biyopsi, uygun hastaların tiroid cerrahisi olması kararına yön verir. Tüm hedef, doğru zamanda doğru cerrahi tedaviyi uygulamak olmalıdır.

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla