Heyecan yaratan keşif: Virüsle sağırlık tedavisinde önemli bir eşik aşıldı

Kategori: Güncel / Literatür Print

kulak-ici-duyuHayvanlarda yapılan ve sağırlık tedavisinde olumlu sonuçlar veren yeni bir araştırmaya göre, virüslerle bazı duyma kayıpları tedavi edilebiliyor. Erken yaşlarda işitme duyusunun yitirilmesi vakalarının hemen hemen yarısının arkasında bebeklerin DNA’larındaki kimi bozukluklar yatıyor. Science Translational Medicine dergisinde sonuçları yayımlanan ve fareler üzerinde yürütülen araştırma, bir virüsün genetik bozukluğu ve işitme duyusunu kısmen düzelttiğini ortaya koydu. Uzmanlar bu sonuçların, on yıl içinde bir tedavi geliştirilmesini sağlayabileceğini kaydediyor.

kulak-dinlemeABD ve İsviçre’deki araştırmacılar, bu deneyde kulak içindeki, sesleri beynin algılayabileceği elektrik sinyallerine dönüştüren ufak tüyler üzerinde odaklandı. DNA’daki kimi değişimler bu tüyleri elektrik sinyali yaratamaz hale getiriyor ve sağırlık baş gösteriyor. Araştırma ekibi, tüy hüclerine geçerek hatayı düzeltebilen genetiği değiştirilmiş bir virüs geliştirdi.

Bu virüs 115 desibellik gürültü yaratan rock konserlerinde oldukları farketmeyen “ağır düzeyde sağır” fareler üzerinde denendi. Farelerin kulaklarına enjekte edilen virüs, farelerin işitme duyularını normal düzeye çıkarmasa da, önemli gelişme sağladı. Fareler, hareket halindeki bir otomobilde duyulan düzeyde gürültüyü (85 desibel) işitebilecek duruma geldi ve 60 gün boyunca süren deney boyunca sese karşı tepkilerini de değiştirdikleri gözlendi.

Boston Çocuk Hastanesi’ndeki araştırmacılardan Dr. Jeffrey Holt, BBC’ye yaptığı açıklamada “Bu deney son derece heyecan verici. Ama boş ümitler yaratmamak için temkinli bir iyimserlik içindeyiz. Bir tedavi yolu bulduk diyebilmemiz için, henüz zaman erken. Ancak çok da uzakta olmayan bir gelecekte genetik sağırlığın tedavisinde bu yola başvurulabilir ki, bu da önemli bir gelişme” dedi.

virusOrtaya çıkardıkları sonucun uzun süreli olabileceğini kanıtlamak istediklerini vurgulayan araştırma ekibi, insanlar üzerine klinik deneylerine başlanması için henüz hazır olunmadığını söylüyor. Virüs tedavisi kulağın içindeki tüy hüclerinin çoğunu değiştiriyor ama dış tüy hüclerini etkilemiyor. İç tüy hücreleri seslerin işitilmesine olanak sağlıyor; dış tüyler ise seslere karşı hassasiyeti ayarlıyor.

Söz konusu araştırmada, aile içinde yeni kuşaklara aktarılan türdeki sağırlıkların % 6’sının nedeni olan TMC1 genindeki değişim onarıldı. Ancak sağırlıkla ilişkilendirilen 100’den çok ve birbirinden ayrı gen bulunuyor.Elde edilen bulguların çok fazla yüksek sesli müzik dinlemenin sonucunda oluşan işitme kaybının düzeltilmesinde etkili olmadığı kaydedildi.

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

5 Yorum
En Yeniler
Eskiler Beğenilenler
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Fatih
Fatih
5 yıl önce

Benim kulagimn bir 90 db birisi ise 70 db duymuyor askere gidebilirmiyim

Anonim
Anonim
6 yıl önce

Düşünün bu küçük azalış ve artmalar bile baş dönmesi yapmasa bile yaşamı olumsuz etkiliyor hele ki hassas yapınız varsa.

Anonim
Anonim
6 yıl önce

Birtakım Ginkgo Bloba kulak basıncını eşik kaymalarını, frekans distorsiyonunu dengeleyen bitkilerle birlikte bu kök hücre karıştırılsa acaba nasıl sonuç olur ? Kulaklıkla oyun oynma sonucu hafif 2-3 db lik kemik ve hava baınçlarındaki azalma veya artmalar sonucu dolgunluk hissi nasıl klkacak ortadan ?

Anonim
Anonim
6 yıl önce

O zaman daha çok araştırılsan buna da bir çözüm bulunsun artık ya 2017 deyiz

Anonim
Anonim
6 yıl önce

Ee müzik dinleme sonucu iyileşme yok yazıyor ama rock konseri sonucu sağır olanlarda veya basınç dolgunluk hissedenlerde yaramıyormu şimdi ne olacak peki ?

Araç çubuğuna atla