Hipertansiyon, çocukta öğrenme bozukluğu nedeni

Kategori: Pediatri Print

Güncel bir araştırmaya göre, hipertansif çocuklar, kan basıncı normal olan çocuklara kıyasla, daha sık öğrenme bozukluğu yaşıyor. Çalışmada sosyoekonomik düzey gibi değişkenler arasında hipertansiyonun dört kat daha fazla bilişsel sorunlara yol açtığı saptandı. Pediatrics dergisinde yayımlanan çalışmaya göre, çocukların %4’ünde hipertansiyon olduğu göz önünde bulundurulursa, bu ilişkinin önemi daha da iyi anlaşılabilir. Çalışmanın sonucunda, hipertansif olan çocukların %18’inde öğrenme bozukluğu görüldü.

Rochester Üniversitesi Tıp Fakültesi Nöroloji ve Pediatri Anabilim Dalı öğretim üyesi Dr. Heather R. Adams, bu çalışmada hipertansif çocuklarda daha sık DEHB (Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu) sendromu olduğunu belirtti. Dr. Adams, çalışmanın retrospektif olmasına karşın, hipertansiyon ve bilişsel fonksiyon arasındaki ilişkiye dair önemli veriler ortaya koyduğunu söyledi.

Çalışmaya Golisano Çocuk Hastanesi Pediatrik Hipertansiyon Kliniği’ne yatırılan 201 hasta dahil edildi. 24 saat hasta takibi veya evde takip ile belirlendiği üzere, çocukların 101’i hipertansif veya devam eden yüksek kan basıncına sahipti. Genel olarak, çocukların %18’inde öğrenme bozukluğu görüldü. Bu oran, genel popülasyondan %5 daha yüksekti. Hipertansif olmayan hastalarda bu oran %9 civarındaydı. Hipertansif olan hastalarda ise %28’di. Yaşları 10-18 arasında olan bu çocuklara öğrenme bozuklukları ve DEHB sendromu tanıları ebeveynler tarafından konmuştu.

Bu çalışmanın baş araştırmacısı Pediatrik Nefrolog Dr. Marck Lande, bu çalışmanın DEHB sendromlu çocukların dahil edildiği ilk çalışma olduğunu, önceki çalışmalarda DEHB ilaçlarının kan basıncını yükseltmesi nedeniyle bu tanının bertaraf edildiğini belirtti. Bu çalışmada ilaçların hipertansiyona neden olabilme ihtimaline karşın, araştırmacılar DEHB sendromlu çocukları da çalışmaya dahil etti. Çalışmada hipertansif çocukların %22’sine ve hipertansif olmayan çocukların %7’sine DEHB tanısı kondu. DEHB tanısı analize dahil edilmediğinde bile, hipertansif çocuklarda öğrenme bozukluğu oranının yüksek olduğu görüldü.

Dr. Lande, yapılan her çalışmanın bizleri hipertansiyon ve bilişsel fonksiyon arasındaki ilişkiye bir adım daha yaklaştırdığını ve bu çalışmanın hipertansiyon sorunu olan çocukların bazı öğrenme bozuklukları da yaşayabileceğine dikkat çektiğini belirtti.

KAYNAK: H. R. Adams, P. G. Szilagyi, L. Gebhardt, M. B. Lande. Learning and Attention Problems Among Children With Pediatric Primary Hypertension. Pediatrics, 2010; DOI: 10.1542/peds.2010-1899  University of Rochester Medical Center (2010, November 10). Children with high blood pressure more likely to have learning disabilities, study finds.

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla