HPV aşısının erkeklerde de işe yaradığı gösterildi!

27 Ocak 2012   |    5 Ocak 2020    |   Kategori: Aile Hekimliği Print

Erkekler için de HPV aşısı geliyor. Lee Moffitt Kanser Merkezi ve UCSF tarafından yapılan çok merkezli bir çalışmaya göre, dört suştan oluşan Human papillom virüsü (HPV) aşısı erkeklerde de genital siğilleri %90 oranında önleyebiliyor. Genç erkek popülasyonunda %66 oranında etkinlik saptanan dört yıllık, uluslararası klinik çalışma, profilaktik tedavi olarak uygulanan HPV aşısının erkeklerde etkili olduğunu gösteren ilk çalışma olma özelliğini taşıyor.

New England Journal of Medicine’da yayımlanan çalışmadan elde edilen veriler, aşının onaylanması için ABD Gıda ve İlaç İdaresine sunuldu. 2006 yılında HPV aşısı rahim kanserini önlemek amacıyla genç kızlarda kullanılması için onaylanmıştı. Ancak o zamanlar aşının genç erkek çocuklarında da yararlı olabileceği bilinmiyordu.

HPV nedir? Nasıl bulaşır? Belirtileri, tedavisi ve aşıları

Araştırmacılar, HPV’nin yol açtığı enfeksiyon ve hastalıkların erkeklerde de sıkça görüldüğünü, bunların başında cinsel yolla bulaşan genital siğillerin geldiğini belirtti. Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri, Amerika’da cinsel olarak aktif kişilerin yarısının yaşamlarının bir döneminde HPV ile tanıştığını ifade etti.

Çalışmanın baş araştırmacılarından Kaliforniya Üniversitesi Tıp Fakültesi (UCSF) öğretim üyesi Prof. Dr. Joel Palefsky ve Lee Moffitt Kanser Merkezi uzmanı Dr. Anna R. Giuliano, bunun cinsel yolla bulaşan hastalıklar konusunda tüm dünya için heyecan verici bir gelişme olduğunu ve erkekleri genç yaşta aşılayarak genital siğilleri büyük ölçüde önleyebileceklerini belirtti. Genital siğiller, rahim kanseri gibi yaşamı tehdit eden bir hastalık olmaktan ziyade, rahatsız edici olarak görülür. Dr. Palefsky, bu siğillerin gençler arasında yaygın olduğunu ve gençlerin bu nedenle depresyona girdiğini, özgüvenlerini yitirdiklerini ve kendilerini toplumdan soyutladıklarını vurguladı.

Çift kör tasarımlı çalışma 18 ülkede 71 merkezde 16-26 yaş arası 4065 sağlıklı erkek üzerinde yapıldı. Bu hastaların %85’inin cinsel partneri kadın, geri kalanların erkekti. HPV suşlarına maruz kalmadan önce çalışmanın başında test edilen erkeklere HPV 6, 11, 16 ve 18 suşlarını içeren aşı yapıldı veya plasebo verildi. Anal veya genital siğil veya lezyon öyküsü olan hastalar çalışmadan dışlandı. Daha sonra aşının etkinliğini değerlendirmek üzere katılımcılar 3 yıl içerisinde 6 kere kontrole çağrıldı. Siğilleri önlemenin yanı sıra, aşı maruziyet öncesinde katılımcıların %86’sında HPV dirençli enfeksiyonları da etkili bir şekilde önledi.

HPV aşısının erkeklerde işe yaradığını gösteren ilk çalışma
Çalışmanın bu alanda yapılan ilk kapsamlı araştırma olduğunu belirten Dr. Giuliano, artık erkeklerin de aşılanabileceğini söyledi. Amerika’daki genç kızların yalnızca %30-40’ının HPV aşısının önerilen üç dozdan yalnızca birini vurulduğunu dile getiren Dr. Giuliano, “Bu durum göz önünde bulundurulursa, erkeklerin aşılanması HPV’nin kadınlara bulaşma oranını da azaltacak ve genel popülasyondaki virüs insidansını düşürecektir. Bu aşı sayesinde erkeklerde HPV enfeksiyonun yanı sıra genital, anal ve gırtlak kanserinin de önlenebileceğini düşünüyoruz. Ancak bu varsayımların klinik çalışmalarda doğrulanması gerekiyor” dedi.

Yapılan uluslararası çalışmaya Amerika’daki dört tıp merkezinden hekim ve hastalar katıldı. Bunun yanı sıra, çalışmaya Avustralya, Brezilya, Kanada, Almanya, Meksika, Norveç, Peru ve Tayvan’dan da katılım gerçekleşti. Hem kamu hem de özel kaynaklar tarafından finansal destek sağlanan çalışmanın ana sponsoru, bağımsız araştırmacılar ve bağımsız veri ve güvenlik takip kurulu ile işbirliği içerisinde, Merck & Co, Inc.’ti.

KAYNAK: Efficacy of Quadrivalent HPV Vaccine against HPV Infection and Disease in Males. Joel M. Palefsky, Stephen Goldstone, E. Penny, Carlos Aranda, Harald Moi, Richard Hillman, Daron Ferris, Danielle Rouleau, Brooke Marshall, Scott Vuocolo, David Radley, Richard  Haupt, Dalya Guris. New England Journal of Medicine, 2011; 401 DOI: 10.1056/NEJMoa090.

Çalışmanın tamamına aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz:

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla