İSTAHED: Aile hekimliği sistemi çöküyor; sistemden çıkışlar hızlanabilir!

Yazan Hatice Pala Kaya
23 Aralık 2021   |    24 Aralık 2021    |   Kategori: Aile Hekimliği, Sağlık Gündemi Print

İstanbul Aile Hekimliği Derneği (İSTAHED) Yönetim Kurulu adına yapılan yazılı açıklamada; asgari ücretteki artışın yanında malzeme ve diğer giderlerdeki fiyat artışlarının maliyetini karşılayamaz duruma geldikleri belirtildi. Açıklamada; aile hekimlerinin, aile hekimliği merkezlerindeki her türlü gider yanında, çalıştırılan kişilerin maaşlarını da ödediği ve bunun için devletten ödenek aldıklarının kamuoyunca bilinmediği kaydedildi.

Giderler hızlı yükseldi, ödenek artışı memur ücret artışı kadar

Ödeneklerin memur maaşlarına yapılan zam kadar artırıldığını ancak son dönemde malzeme fiyatlarındaki artışın çok daha yüksek gerçekleştiği, asgari ücretin de memur maaş artışının üzerinde olduğu ifade edilen yazılı açıklamada, ödenek artışlarının yıllardır gider artışının altında kaldığı, bu dönemde ise farkın iyice açıldığına dikkat çekilerek, “2021 yılında oluşan aşırı fiyat artışları ve %50 asgari ücret artışı biz aile hekimlerinin artık bu gelirlerle sistemi çevirmesini imkansız hale getirmiştir. Aile sağlığı merkezlerinin daha kaliteli hizmet vermek amacıyla sınıflandırmasını yükseltmek için istihdam ettiği ek çalışanları işten çıkarmak zorunda kalabileceği görülmektedir” denildi.

Sistemde 20 bine yakın çalışan olduğu belirtilen yazılı açıklamada şunlar kaydedildi:
“İdare tarafından aile hekimlerine yapılan gider ödeneklerinin en az %50 oranda arttırılması gerekmektedir. Aksi takdirde aile hekimliği sisteminin hizmet kalitesi geriye gidecek ve sistemden çıkan hekim sayısı ciddi oranda artacaktır. Yine özellikle yeni açılan düşük nüfuslu aile hekimliği birimlerinde çalışan aile hekimleri ve aile sağlığı çalışanları çok düşük gelirlerle hizmet vermeye çalışmaktadır. Asgari ücretin altında geliri olan çok sayıda aile sağlığı çalışanı olması durumun vehametini açıkca ortaya koymaktadır.”

Asgari ücretin altında ücret alan sağlık çalışanları!

Asgari ücrete getirilen yüzde 50 artışın ardından, aile hekimliğinde çalışan hekim dışındaki çok sayıda kişinin asgari ücretin de altında ücret alma riski bulunduğu belirtilen açıklamada, “Mevcut sistemde zaten çok sayıda aile sağlığı çalışanı ihtiyacı varken yeni ücret politikasıyla asgari ücret altında geliri olan tüm çalışanların sistemden çıkacağı aşikardır. Bu durum Türkiye’deki birinci basamak sağlık hizmetini ciddi sekteye uğratacak ve sistemin tıkanmasına sebebiyet verecektir” görüşüne yer verildi.

Ödenek en az yüzde 50 artırılmalı

Yazılı açıklamada, aile hekimlerinin eylem yaptığı hatırlatılarak, şunlar kaydedildi:
“Dün alanlardaydık, yarın yine alanlara çıkarız. Bıçak kemiğe dayandı, alım gücü azaldı, ülkenin bilimle uğraşan, koruyucu sağlık hizmetlerini sırtlanan, doğumdan ölüme tüm halka sağlık hizmeti veren, her işi üzerine yüklediğiniz sistem çökmek üzere.

Bakanlığımızdan talebimiz, bu durumun özellikle değerlendirilip gider ödeneklerine en az %50 artış yapılması ve genel olarak aile hekimliği çalışanlarının gelirlerinin yine bu orana yakın yükseltilmesidir. Birinci basamakta Aile hekimliği sistemi ile devam etmek istiyorsak bu ücret artışlarının yapılması mevcut konjonktürde elzem hale gelmiştir. Uyarılarımız dikkate alınmazsa aile hekimliği sisteminin çöküşünü hep birlikte izlemek zorunda kalacağız!”

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla