İstanbul Eczacı Odası’ndan A 101’e çağrı: Halkın sağlığıyla oynamayın

Kategori: Eczacılık, Sağlık Gündemi Print

a101-eczaneİstanbul Eczacı Odası, kullanım kılavuzunda “sadece eczanelerde satılır” ibaresi bulunan pek çok ürünün A-101 marketlerinin raflarında yer almaya başlamasına tepki göstererek “Halkın sağlığıyla oynamayın” çağrısı yaptı. A-101 Mağazalar Genel Müdürlüğü’ne bir yazı gönderen İstanbul Eczacı Odası, bilinçsiz kullanılan ilaç ve gıda takviyelerinin toplum sağlığına verdiği zararın medyaya yansıyan haberlerde hemen her gün ortaya konduğuna dikkat çekti. Yazıda şu ifadeler yer aldı:

“Hatta firmanızla aynı holdinge bağlı olan Memorial Hastanesi’nin uzmanları tarafından medyaya yapılan çok sayıda açıklamada da bilinçsiz kullanılan ilaç ve besin destekleyicilerin ölüme neden olabileceğine dikkat çekilmiştir. Bu ürünlerin marketlerinizde bilgi sahibi olmayan kişilerce satılması, vatandaşın sağlığında geri dönülmez hasarlar oluşturmaya ortak olmak anlamı taşımaktadır. Kullanım kılavuzunda sadece eczanelerde satılır ibaresi bulunan söz konusu ürünlerle ilgili olarak toplum sağlığını koruma adına hassasiyet göstermenizi önemle rica ederiz”

İEO GENEL SEKRETERİ ECZ. GÖKSAN: ÇOK TEHLİKELİ
İstanbul Eczacı Odası, üretici firma ve İl Sağlık Müdürlüğü’ne de konuyla ilgili birer yazı gönderdi. İstanbul Eczacı Odası Genel Sekreteri Ecz. Serdar Göksan “Tedavi amaçlı ürünlerin sadece kar amacıyla ve ehil olmayan kişiler tarafından marketlerde satılması halkın sağlığına vurulmuş bir darbedir ve çok tehlikelidir. Bunun derhal önüne geçilmesi ve bu tür tüm ürünlerin eczanelerde, eczacılar tarafından verilmesi gereklidir” dedi.

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla