İzmir’de Şifa Üniversitesi’nin 9 hastanesine YÖK kararıyla kilit vuruldu!

Kategori: Sağlık Gündemi Print

sifa-universitesi-ofmhfıdİzmir’deki Şifa Üniversitesi hastaneleri için kapatma kararı!
Gülen Cemaati’ne yakın olduğu iddia edilen Şifa Grubu’na ait 9 hastanenin kapatılmasına karar verildiği ve bununla ilgili kararın ilgili mercilere tebliğ edildiği belirtiliyor. YÖK’ün bu kararı 9 tesisin tıp eğitimi için değil sağlık hizmeti verilen özel hastane olarak kullanıldığını belirleyerek aldığı öğrenildi. Daha önce Şifa Grubu’na yönelik yapılan operasyonla ilgili soruşturma kapsamında cumhuriyet savcılığı tarafından kapatma kararı verildiği iddia ediliyor. Hastanelerin bugün yapılan işlemin ardından 3 gün içinde kapatılacağı ve buna yönelik tebligatın yetkililere ibraz edildiği belirtiliyor. Geçtiğimiz günlerde Şifa Üniversitesi’ne düzenlenen operasyonda, tıp eğitimi amaçlı kurulduğu ancak ruhsatsız sağlık hizmeti verdiği iddia edilmişti.

Şifa Üniversitesi’ne bağlı toplam dokuz poliklinik ve hastane hakkında, YÖK’ün genelgesi doğrultusunda İzmir Valiliği ve İl Sağlık Müdürlüğü’nün kapatma kararı verdiği öğrenildi. Karar, söz konusu yerlere polis baskınıyla tebliğ edildi. Şifa Üniversitesi’nden yapılan açıklamada ise YÖK’ün söz konusu kararının sadece kendi üniversiteleriyle ilgili olmadığı, sağlık alanında eğitim ve hizmet veren, Türkiye genelindeki vakıf üniversitelerini kapsadığı belirtildi. Yapılan işlemlerle ilgili olarak en kısa sürede kanuni yollara başvurulacağı da ifade edildi.

Şifa Üniversitesi’ne ait toplam dokuz poliklinik ve hastane hakkında, YÖK’ün genelgesi doğrultusunda, eğitime yönelik olmaması, sadece sağlık hizmeti verilmesi gerekçesiyle kapatma kararı verildi. Bugün saat 15.30 sıralarında hastanelere giden polis ekipleri, kapatma kararlarını tebliğ etti. Basmane Şifa Hastanesi’ne, burada yatan hastaların çok olması sebebiyle üç gün ek süre verildiği öğrenildi. Aynı genelge doğrultusunda İzmir’de başka bir özel üniversitenin iki hastanesi için de kapatma kararının verildiği belirtildi.

Kapatma kararıyla ilgili yazılı bir açıklama yapan Şifa Üniversitesi Rektörlüğü, şunları kaydetti: “11.12.2015 tarihinde üniversitemizin ek binalarının, İzmir Valiliği’nin oluru ile İl Sağlık Müdürlüğü tarafından kapatılma işlemi başlatılmıştır. YÖK’ün 20.11.2015 tarih ve 2774 sayılı, ‘Semt Poliklinikleri’ başlıklı kararında, vakıf üniversitelerinin eğitim hizmeti verilmeyen semt polikliniklerinin 06.12.2015 tarihine kadar kapatılması istenmiş olmasına rağmen İzmir Valiliği’nce, eğitim hizmeti verilen tüm ek binalarında işlem yapılmıştır. Bazı basın ve yayın kuruluşlarında, Şifa Üniversitesi’nin YÖK kararı ile ruhsatlarının iptal edilerek kapatıldığı haber yapılmıştır. Bu durum, gerçeği yansıtmamaktadır. Öncelikle belirtmek gerekir ki faaliyetin durdurulması işlemleri adli bir sürecin sonunda değil, YÖK’ün daha önce aldığı ve şu an itibariyle Danıştay’da iptal davasına konu olan bir kararına dayanmaktadır.”

Ek binalarda hizmetin, yatarak tedavi gören hastaların tedavileri tamamlanıncaya kadar devam edeceği, Şifa Bornova Uygulama Araştırma Merkezi’nde hasta kabulüne yönelik hiçbir kısıtlama getirilmediği belirtilerek, “Diğer taraftan YÖK’ün belirtilen kararı sadece üniversitemizle ilgili olmayıp sağlık alanında eğitim ve hizmet veren, tüm Türkiye’de faaliyet gösteren vakıf üniversitelerini kapsamaktadır. İzmir’de bulunan diğer vakıf üniversiteleri de bu işlemlere muhatap olup doğrudan kurumumuza yönelik bir uygulama söz konusu değildir. Yapılan bu işlemlere karşı kurumumuz tarafından en kısa sürede yasal yollara başvurularak, söz konusu işlemlerin iptali ve doğan zararların tazmini yoluna gidilecektir” denildi.

İŞTE KAPATILAN O HASTANELER

Şifa Üniversitesi Hastanesi Basmane

Şifa Üniversitesi Hastanesi Gaziemir

Şifa Üniversitesi Hastanesi Göztepe

Şifa Üniversitesi Hastanesi Buca Sağlık Eğiti Kampüsü

Şifa Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Hastanesi

Şifa Üniversitesi Hastanesi Üçyol Polikliniği

Şifa Üniversitesi Hastanesi Menderes Polikliniği

Şifa Üniversitesi Hastanesi Balçova Palmiye Polikliniği

Şifa Üniversitesi Hastanesi Kaya Termal Fizik Tedavi Rehabilitasyon Ünitesi

İŞTE O TEBLİGAT:

karar

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla