Kadınlarda cinsel isteksizliğe neden olan 12 problem

28 Mart 2012   |    28 Ağustos 2019    |   Kategori: Cinsel Sağlık, Kadın Hastalıkları Print

erkek-sorun-kısırlık-nedenleriLibidonuz düşük, orgazma ulaşmada sorunlar mı yaşıyorsunuz? Kendinizi eşinize karşı tamamen isteksiz mi hissediyorsunuz? Artık çok geç olmadan bu konuda bir şeyler yapmanın zamanı geldi. Fiziksel bir rahatsızlığınız yoksa sorun bilinçaltınızda olabilir. Uzman Klinik Psikolog ve Hipnoz Uzmanı Mehmet Başkak, Kadınlarda libidoyu düşüren 12 problem, hakkında bilgi verdi.

Peki libidonuzu düşüren şey ne olabilir?

Bir kadında cinsel istek; mahremiyeti etkileyen fiziksel sağlık, duygusal olarak iyi hissetme, deneyimler, inançlar, yaşam tarzı ve mevcut ilişkiler gibi pek çok etkenin karmaşık etkileşimine bağlıdır. Tüm bunların birinde bile sorun varsa cinsel arzuda azalma hatta sıfırlanma görülebilir. Bu yüzden, öncelikle düşük libidonuzun ve orgazma ulaşma sorununuzun altında yatan nedenleri ortaya çıkarmak gerek.

Vajina hakkında bilinmesi gereken 7 şey ve vajina sağlığı için yapılması gerekenler

Kendinizi stresli mi hissediyorsunuz?

Gergin olduğunuzda cinsel ilişkiye giremiyorsanız, merak edecek bir şey yok. Stres seviyenizi daha iyi yönettikçe, tüm şikayetleriniz giderek azalacak hatta sihirli bir şekilde ortadan kaybolacaktır. Stresi azaltma yöntemi olarak dahi cinselliği yaşamak mümkün… Hipnozla rahatlamayı öğrendikçe libidonuz da artacaktır.

Basit bir yorgunluk mu yoksa tükenmişlik mi?

Yapacak çok mu işiniz var? Sürekli yoğunluk ve koşuşturma içinde bitkin mi düşüyorsunuz? Sıkıntılar üst üste mi geliyor? Çocukların derdinden akşam uzanır uzanmaz uyuyor musunuz? Bütün bunlar kadınların ruhen çökkün ve yorgun hissetmelerine yol açar ve hazza dayalı gündem bilinçaltında derinlerde kaybolur gider.

Kadınlardaki isteksizlik, düşük lbido, genellikle Tükenmişlik Sendromu ile ilişkilidir. Bütün bu tükenmişlik duygularıyla hazza kendini tamamen kapatmış olma sıkıntısı hipnotik terapi sürecinde düzenlenerek, dişil enerjinizi canlandırabilir ve yaşama sevincinizi hipnoterapi ile artırabilirsiniz.

Cinsel tacize uğradınız mı?

Çocukken ya da yetişkin olarak hiç tacize uğradınız mı? Ya da hala üstesinden gelemediğiniz başka bir travma yaşadınız mı? Kafanızın içindeki travma ile yaşamak zorunda değilsiniz. Size onu hatırlatan şeyleri uzaklaştırmaya çalışmak zorundasınız. Hipnoz, travmayı geçmişte bırakarak hayatınızı ileri doğru taşıma konusunda size gerçekten yardımcı olunabilir.

Cinsel hayatınızı canlandıracak 6 öneri

Utangaç mısınız?

Sadece utangaçlığınızı yenmekle bile, daha fazla kadın libidosu güçlendiriciye ihtiyaç duymadan libidonuzu artırabilirsiniz. Kendinizi beğenmiyorsanız, Kendine Güveni Artırmak konulu hipnoz desteği alabilir ve bedeninizin fark etmediğiniz güzel özeliklerini keşfedebilirsiniz.

Mutsuzsanız zevk alamazsınız

İlişkinizde mutsuzsanız, eşinizle devam eden sorunlar varsa, cinsel ilişkide bulunmaktan zevk almanız çok da mümkün olmayacaktır. Bu durumda kadın libidosunu güçlendirmek için gösterilen her tür çaba enerji kaybı olacaktır. Partnerinize ilişki danışmanlığı almalısınız. Eğer sizi istismar eden bir ilişkiniz varsa, buna bir dur demelisiniz. Bu adımları profesyonel destek alarak atmalısınız. Hipnoterapi çiftler arasındaki sorunlar için de hızlı bir uyum süreci sağlar.

Vajinismus nedir? Neden olur? Belirtileri ve tedavi yöntemleri

Kadınların arzusunu etkileyen 12 problem

 • Orgazm olamama, orgazm bozuklukları
 • Vajinismus, cinsel ilişkiye girme korkusu ya da ilişkiye dair diğer korkular
 • Vajinada ağrı olması, ağrılı ilişki
 • Cinsel arzunun travmatik bir geçmişle bilinçaltında baskılanması
 • Çiftler arasındaki cinsel ilişkiye dair utangaçlık, hoşlandığı ya da hoşlanmadığı şeyleri söyleyememe, iletişimsizlik
 • Cinsellik konusunda eğitimsiz olma…
 • Çiftler arasında yıllar içerisinde biriken kırgınlık ve öfkelere bağlı olarak soğukluğun oluşması
 • Stres, birtakım psikolojik sorunlar, sağlık sorunları
 • Yorgunluk, aşırı iş yükü, ağır ekonomik sorunlar
 • İlişkinin monotonlaşması, eşlerin birbirlerine karşı erotik referansı kaybetmeleri
 • İlaçların yan etkileri, alkol sorunları
 • Vücudunu beğenmeme, eşi tarafından beğenilmediğini düşünme

Kansızlık kadınlarda libidoyu düşürebilir ve cinsel isteksizlik yaratabilir!

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla