Prof. Dr. Bozkurt: Kalp ameliyatlarının %30’u kan yokluğu nedeniyle erteleniyor

12 Nisan 2023   |    1 Haziran 2023    |   Kategori: Sağlık Gündemi Print

Türkiye’nin kan stokları kritik seviyenin de yarısına düştü ve kırmızı alarm veriyor. Kızılay günlerdir kan bağışı çağrısı yaparken sorunun ciddi olduğu belirtiliyor. Kan stoklarındaki düşüş nedeniyle kan ihtiyacının en fazla olduğu kalp ameliyatlarının yüzde 30’unun ertelenmek zorunda kaldığı ifade ediliyor. Kızılay, kan stoklarının kritik seviyenin altığına düştüğünü belirterek vatandaşlara bağış çağrısında bulunmuştu.

Kızılay’ın 3 günlük kan stoku kaldı

NTV’den Melike Şahin’in haberine göre, Kızılay’da 3 günlük kan stoku kaldı.  Kan yokluğunun bazı kalp ameliyatlarına engel olduğunu dile getiren Türk Kalp ve Damar Cerrahisi Derneği Başkanı Prof. Dr. Kürşat Bozkurt, ameliyatların ertelendiğini dilet getirdi. “Tıkanmış durumdayız. Belli ameliyatları yapamaz hale geldik.” sözleriyle durumu özetleyen Bozkurt, 3 tane büyükşehirde yaptığı görüşmelerde en az yüzde 20 ile 30 civarında ameliyatlarda erteleme olduğunu ifade etti.

Aciliyete göre ameliyat sıraları belli oluyor

En çok kan ihtiyacının olduğu kalp ameliyatları birçok merkezde ertelenmek zorunda kalındığını ve ameliyatların aciliyet durumuna göre devam ettiğini açıklayan Prof. Dr. Kürşat Bozkurt, şu bilgileri verdi: “Bir açık kalp ameliyatında minimum 4 tane kan kullanılıyor. Öncesinde hazırlayamazsak ameliyatı yapamıyoruz. Özellikle İzmir’deki özel hastanelerde çok büyük sıkıntı var. İstanbul Avrupa Yakası’ndaki çok büyük bir hastanede geçen haftaki ameliyatın önemli bir kısmı ertelendi. Bazı yerlerde ameliyatlar durma noktasına geldi. Ankara’daki hastanelerde de ciddi problemler yaşanıyor.”

Kızılay’ın strateji değiştirmesi gerekiyor!

Türk Kalp ve Damar Cerrahisi Derneği, sorunun çözümü için Kızılay’ın strateji değiştirmesi gerektiğini düşünüyor. Prof. Dr. Kürşat Bozkurt, “Eskiden büyük merkezlerde, kanı hasta yakınlarından temin edip bunu kendimiz hazırlayıp işleyip kullanabiliyorduk. Kızılay daha sonra bir strateji değişikliği yaptı.” diyerek Kızılay’ın kan kullanımının büyük bir kısmını kendisinin yaptığını dile getirdi. Öte yandan kalp ameliyatlarının yanı sıra diğer branşlardaki ameliyatlar da kan eksikliği nedeniyle erteleniyor.

Kan grupları: Hangi kan grubu kime kan verip kimden alabilir?

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla