Kalp hastalıkları için en riskli meslek %56 ile doktorluk

Kategori: Aile Hekimliği, Kardiyoloji Print

heart-kalp-hastaKalp hastalıkları açısından en riskli meslekler sıralamasında ilk sırayı %56 ile doktorlar alıyor. Onları %50 ile ikinci sırada şoförler takip ederken %36 ile pilotlar üçüncü sırada. Yöneticiler %30 riske sahipken sporcular %28 risk taşıyor. Türkiye genelini temsilen İstanbul, İzmir ve Ankara’da yer alan üniversite, eğitim ve araştırma hastanelerinde görev alan 50 doçent ve profesör ile gerçekleştirilen araştırma çalışması, kalp hastalarının profilini  analiz ederken, iş hayatının kalp sağlığı üzerine etkilerini ve kalp krizi geçirme riski yüksek meslekleri ortaya koyuyor.

İşte araştırmadan ilginç veriler:
•    Kalp krizi geçirme riski en yüksek meslekler arasında doktorluk ve şoförlük yer alıyor.
•    Kalp krizi vakaları en yoğun olarak, Pazartesi sabahları görülüyor.
•    Risk faktörleri arasında en büyük payı, %92 ile sigara kullanımı alırken, çalışma hayatı açısından bakıldığında stres faktörü %100 ile ilk sırada yer alıyor
•    Kalp hastalarının %52’si obez.
•    Kalp hastalarının %72’si hareketsiz bir yaşam sürüyor. %65’i stres altında çalışıyor.
•    Kalp hastalarının %86’sının hayatında düzenli egzersiz ve hareketlilik yer almıyor.

philips-esen-tumer Philips tarafından Türkiye genelinde ERA Research & Consultancy’e yaptırılan çalışma hakkında bilgi veren Philips Sağlık Türkiye Genel Müdürü Esen Tümer, “Araştırma, günümüzde sigara, stres, obezite ve genetik faktörlerin kalp hastalıklarının alt yapısını oluşturmayı sürdürdüğünü gösteriyor. Araştırma sonuçlarına göre; risk faktörleri arasında sigara kullanımı, %92 ile ilk sırada, obezite %80 ile ikinci, stres %70 ile 3’üncü, genetik faktörler ise %64 ile 4’üncü sırada yer alıyor. Çalışma hayatı açısından risk faktörlerine bakıldığında, %100’lük bir oranla stresin tablonun en üst noktasında olduğunu, %74 ile düzensiz ve dengesiz beslenmenin, %70 ile hareketsizliğin, %32 ile trafikte geçirilen süre geldiğini görüyoruz. Araştırmanın ortaya koyduğu tablo, bu konudaki farkındalığı artırmaya yönelik toplumun dev adımlara ihtiyacı olduğunu gösteriyor” dedi.

Suçlu Pazartesi Sendromu mu?
kalp-krizi-bypassAraştırma sonuçlarına göre, kalp krizi vakaları, en yoğun olarak %60 ile Pazartesi sabahları yaşanıyor. Vaka sayısı haftanın son günlerine gelindiğinde düşüş gösteriyor. Vakaların yoğun yaşandığı saatler arasında sabah saatleri ön plana çıkarken vaka sayısı en az Cuma günü gerçekleşiyor. Bu durum, tüm dünyada kabul gören bir unsur olan ‘Pazartesi Sendromu’nun tetikleyici olabileceği yönünde soru işaretini de beraberinde getiriyor.

Doktorlar ilk sırada!
Kalp hastalıkları açısından en riskli meslekler sıralamasında ilk sırayı yüzde 56 ile doktorlar alıyor. Yüzde 50 ile sıralamanın ikinci sırasında yerleşen şoförlerin ardından sırasıyla (%36) pilotlar, (%30) yöneticiler ve (%28) sporcular yer alıyor.

Kalp krizi geçiren kişilerin %60’ı sigara içiyor…
kalp-dikisKalp hastalarının ortak özellikleri arasında, (%72) hareketsizlik dikkat çekiyor. Araştırmanın verilerine göre, kalp hastalarının %65’i ise stres altında çalışıyor. Kalp hastalarının %60’ı düzenli sigara kullanırken, %53’ünün ailesinde genetik olarak kalp hastalığı bulunuyor. Araştırma çalışması kalp hastalarının %52’sinin obez olduğunu gösteriyor. Düzenli egzersiz ve hareketlilik, kalp hastalarının %86’sının hayatında yeterli düzeyde bulunmuyor. Hastalar hiçbir şekilde tam anlamıyla yeterli düzeyde egzersiz yapmazken, sadece %4’ü biraz yeterli düzeyde egzersizi hayatına adapte ediyor.
ÇALIŞMANIN TAM METNİNE YANDAKİ BU LİNKTEN VE YANDAKİ RESİMDEN ULAŞABİLİRSİNİZ: kardiyoloji-arastirma-kalp-krizi

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla