Kalp krizinde kan grubu risk faktörü olabilir mi?

Kategori: Arşiv, Kardiyoloji Print

kan-grubu-blood-typeABD’de yapılan bir araştırmaya göre, AB kan grubuna sahip olanların kalp krizi geçirme riski 0 kan grubuna göre çok daha yüksek. “Diabetes Ratgeber” adlı dergide yayınlanan araştırma sonuçlarına göre, A ve B kan gruplarına sahip insanlarda da riskin yüksek olduğu ancak çok şiddetli olmadığı belirtildi. Alman Kardiyologlar Federal Birliği’nden Dr. Norbert Smetak, ABD’deki araştırmanın sonuçlarını, kalp rahatsızlıkları konusunda yüksek riske sahip insanların daha sağlıklı bir hayat tarzını benimsemeleri için bir motivasyon aracı olarak görüyor.

Öte yandan, aynı dergide diyabet hastalarının sağlıklı insanlara kıyasla kalp krizi geçirme risklerinin daha fazla olduğu belirtiliyor. Örneğin Almanya’da yüksek kan şekeri ya da damar sertliği gibi nedenlerden dolayı yılda yaklaşık 250 bin kişi kalp krizi geçiriyor. Tıptaki ilerlemeler sayesinde kalp krizi geçirenlerin hayatta kalma oranları geçen yıllarda artış kaydetti. Yine de yılda yaklaşık 60 bin kişi kalp krizi, 85 bin kişi de dolaşım bozukluğu sonucu hayatını kaybediyor.

Kan grubu ile kalp krizi riski arasında ilişki var mı? 90 bin kişiyi kapsayan araştırma

Kalp krizi ya da kalp kaslarında bozukluk sonucu hastaneye getirilen insanların yüzde 60’ından fazlasında diyabet olduğu ya da en azından kan şekeri değerlerinde bozukluk olduğu ifade ediliyor. Dolayısıyla diyabet kalp rahatsızlıklarında temel neden olarak kabul ediliyor.


İki yeni kan grubu tanımlandı: Langereis ve Junior

Yeni yayımlanan bir çalışmaya göre, A, B, AB veya 0. Rhesus gibi bilinen kan guruplarına iki yeni kan grubu daha eklendi: Langereis ve Junior. Çalışmanın yazarı Dr. Bryan Ballif, elde edilen bilgilerin hayati değere sahip olduğunu ve klinik pratiği etkileyebileceğini belirtti. Devamı

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla