Kan grubu ile kalp krizi riski arasında ilişki var mı? 90 bin kişiyi kapsayan araştırma

Yazan Mehmet Saltuerk
5 Eylül 2016   |    5 Ocak 2020    |   Kategori: Güncel / Literatür, Kan Hastalıkları, Kardiyoloji, Üye Yazıları Print

alzheimer-kan-grubu-ile-baglantiliKan grubu ile kalp krizi riski arasında ilişki var mı? Bir kişinin kalp krizi riski taşıyıp taşımadığı, taşıyorsa ne oranda taşıdığı, o kişinin beslenme, spor yapma ve sigara içme alışkanlığı, mesleki durumu gibi çevresel faktör ile genetik yatkınlığına bağlı olarak değişir. Bu konuda şimdiye kadar bilinmeyen önemli bir faktör daha keşfedildi. Yaklaşık 90.000 kişi ile 20 yıl boyunca yapılan bir araştırma şimdiye kadar pek bilinmeyen bir konuya ışık tutuyor.

Kan grubu ve kalp krizi riski

Bu araştırma, İngiltere’de bulunan National Health Service (NHS) ve Professionals Follow-up Study (HPFS) adlı sağlık kuruluşlarında yapılmıştır. Araştırma, yaşları 30 ile 75 arası değişen ve 20 yıldan beri bu kuruluşlarda düzenli olarak sağlık hizmeti alan 62.073 kadın ve 24.428 erkeğin kan grupları ile kalp krizi geçirme sayıları arasındaki ilişki incelenerek yapılmıştır. Araştırmaya katılan kişilerin yaş, beslenme, vücut ağırlığı, sigara içme alışkanlığı gibi diğer risk faktörleri ayrıca dikkate alınarak yapılmıştır.

Kan grupları nelerdir? Hangi kan grubu kime kan verip kimden alabilir?

Sonuç

20 yıl boyunca elde edilen sonuçlar, kalp krizi konusunda AB grubunun en fazla risk, 0 grubunun ise en az risk taşıdığını gösteriyor.

Sonuçlar rakamsal olarak şöyle:

  • AB grubu kana sahip olanlar, 0 grubundakilere göre %23,
  • A grubu kana sahip olanlar, 0 grubundakilere göre %5,
  • B grubu kana sahip olanlar, 0 grubundakilere göre %11 daha fazla, kalp krizi riski taşımaktadır.

Bu farklılığın, biyolojik mekanizması ve genetik sebepleri henüz tam olarak bilinmemekle birlikte daha önce yapılan araştırmalar, kan grupları arasındaki farklılığın kan damarlarında iltihaplanma ve kanda kolesterol seviyesinin belirlenmesinde etkili olduğunu göstermişti.(1)

Bu konuda daha önce yapılan araştırmaların sonuçlarını özetle şöyle sıralayabiliriz

  1. A grubu kana sahip olanların diğer gruplara göre, Low-Density-Cholesterins (LDL-Cholesterin) yani kötü kolesterol seviyesinin hafif yüksek.(2)
  2. AB grubu kana sahip olanların, kan damarlarının iltihaplanmaya daha yatkın. (3)
  3. O grubu kana sahip olanların ise kanında bulunan bir maddenin, pıhtılaşmayı engelleyerek kan akışını kolaylaştırdığı tahmin ediliyor. !

Kan grubu biyolojisi çok karmaşık bir sistem. Kan grubu ile kalp krizi riski arasındaki ilişkinin tam olarak anlaşılabilmesi için yeni araştırmalara ihtiyaç var…

Tavsiye: Kan grubumuzu değiştiremeyiz ama eğer risk taşıyan grupta bulunuyorsak sağlıklı beslenerek, düzenli spor yaparak ve yılda en az bir kez kanda kolesterol seviyesini ölçtürerek, olası bir kalp krizi riskini azaltabilir hatta tamamen ortadan kaldırabiliriz.

Dünyada ve Türkiyede kan grubu dağılımı:


Kalp ve damar hastalıkları hakkında hazırlanmış diğer makaleler

Mehmet Saltuerk

++++++++++++++++++++++++
Dipl. Biologe Mehmet Saltürk
The Institute for Genetics
of the University of Cologne

https://blog.uni-koeln.de/saltuerk

++++++++++++++++++++++++

İki yeni kan grubu tanımlandı: Langereis ve Junior

Kaynak

  1. ABO Blood Group and Risk of Coronary Heart Disease in Two Prospective Cohort Studies http://atvb.ahajournals.org/content/32/9/2314.abstract
  2. [Correlation between ABO and Rh blood groups, serum cholesterol and ischemic heart disease in patients undergoing coronarography]. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/7724210
  3. Increased Inflammatory Responses of Persons of Blood Group O to Helicobacterpylori http://jid.oxfordjournals.org/content/181/4/1364.full#abstract

Kalp krizinde kan grubu risk faktörü olabilir mi?

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla