EECP tedavisi ileri evre kalp yetersizliği hastaları için iyi bir seneçenek

10 Aralık 2014   |    11 Aralık 2014    |   Kategori: Kalp Hastalıkları, Kardiyoloji, Medyada Sağlık Haberleri Print

Prof_Dr_Gunsel_Surdum_Avci

EECP Ritmik Masajı tedavisinin özellikle ileri derecede kalp yetersizliği olan hastalar için önemli bir tedavi seçeneği olduğunu söyleyen Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Günsel Şurdum Avcı, “Bu tedavi yöntemi odadan odaya gidecek gücü kalmayan, ayda bir-iki kez acilen yoğun bakım ünitelerine kaldırılan ve kalp nakli listesinde sıra bekleyen hastaların %90’ında önemli bir seçenek olabilmektedir. EECP tedavisi ile bu hastalar ev içi eforlarını rahatça yapabilecek, masa başı görevlerine dönebilecek iyileşmeler gösteriyor” dedi.

Kalp hastalığının ilerlemiş döneminde kalbin kan pompalama gücünün ileri derecede azalması sonucu kalp yetersizliğinin geliştiğini belirten Prof. Dr. Günsel Şurdum Avcı, şu bilgileri verdi: “Kalp yetersizliği, aşırı halsizlik, nefes darlığı, vücutta su toplanması gibi yakınma ve bulgularla ortaya çıkan sık hastane yatışlara neden olan, yaşam kalitesini belirgin derecede bozan ve ölüm riski yüksek bir hastalıktır.”

İlaç tedavileriyle çözüm bulamayan hastaların, günümüzde sıklıkla, kalp pili ya da yapay kalp aygıtı veya kalp nakli gibi, ileri yöntemlerle tedavi edildiğini dile getiren Prof. Dr. Günsel Şurdum Avcı; “Bu yöntemler, uygulama sırasında olduğu kadar, hastanın sonraki yaşamında da ciddi komplikasyonlara yol açabilmektedir. Hastayı sürekli aygıtlara ve/veya ciddi ilaçlara bağımlı yaşamak zorunda bırakmaktadır. Sık hastane kontrolleri gerektiren ve dolayısıyla hastanın yaşam kalitesini yükseltmeyen bu yöntemler devletin sağlık harcamalarını da büyük ölçüde arttırmaktadır. Ayrıca bu tedaviler kalp yetersizliği olan her hastaya da uygulanamamaktadır” diye konuştu.

EECP Ritmik Masaj Tedavisinin etkileri nelerdir

kalp-adam-grafikEECP tedavi seçeneğinin kullanılabileceği durumlar hakkında bilgi veren Prof. Dr. Günsel Şurdum Avcı, sözlerini şöyle sürdürdü: “Kalpte damar ağını zenginleştirerek “Doğal Bypasslar” oluşturan EECP “Ritmik Masaj Tedavisi” ile ileri derecede kalp yetersizliği olan, odadan odaya gidecek gücü kalmayan, aylardır uyuyamayan, ayda bir-iki kez acilen yoğun bakım ünitelerine kaldırılan, bazıları bir türlü evine taburcu edilemeyen, kalp nakli listesinde sıra bekleyen hastalarımızın %90 ında oldukça yüz güldürücü sonuçlara tanık oluyoruz. Bu hastalar 35-50 saatlik EECP tedavi küründen sonra, ev içi eforları rahatça yapabilecek, masa başı görevlerine dönebilecek iyileşmelere ulaşıyor.”

Bu derecede ağır kalp hastaları için, kansız, ameliyatsız, güvenli, etkili bir başka tedavi seçeneği daha bulunmadığını söyleyen Prof. Dr. Avcı; tıp dilinde EnhancedExternal Counter Pulsation sözcüklerinin baş harfleri ile kısaca EECP Tedavisi diye tanımlanan bu tedavinin, vücudun belden aşağısına kalp ritmi ile uyumlu bir masaj şeklinde uygulandığını belirtti. Amerika’da FDA onayı almış EECP tedavisiyle 12 yılı aşkın uygulamalarında ciddi iyileşmeler elde ettiklerini vurguladı.

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla