Kalp yetmezliğinin tanı ve tedavisindeki yeni gelişmeler!

11 Kasım 2014   |    9 Ekim 2019    |   Kategori: Kalp Hastalıkları Print

Kalp yetmezliğinin görülme sıklığının son yıllarda gittikçe arttığını söyleyen Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Ali Oto, hastalığın başlanğıçta yalnızca hareket halindeyken nefes darlığı belirtisi ile ortaya çıktığını ancak ilerledikçe istirahat durumunda bile rahatsız eder hale geldiğini belirtti. Günümüzde yeni tedavi seçenekleri sayesinde kalp yetmezliğinde başarı oranlarının arttığını dile getiren Prof. Dr. Ali Oto, ilerleyen teknoloji ve özel kalp pilleri sayesinde hastaların yaşam kalitesi ve sürelerinin arttığını belirtti.

Kalp yetmezliğinde kimi zaman ilaç tedavisinin yetersiz kalabildiğini ve bu durumda en önemli seçeneklerden birisinin kalp pilleri olduğunu söylüeyen Prof. Dr. Ali Oto, hastalığın teşhis ve tedavisi ile ilgili şu bilgileri verdi: “Kalp yetmezliği kalbin pompa görevini yapmasında ortaya çıkan aksaklıklar nedeniyle gelişmektedir.

Kalp yetmezliği nedir? Neden olur? Belirtileri ve tedavisi

Bu rahatsızlık, tanı ve tedavi yöntemlerindeki ilerlemelere karşın iş gücü kaybına hatta hayati tehlikeye neden olabilmektedir. Kalp yetmezliğinde kullanılan çeşitli ilaçlarla hastalar rahatlayabilir ancak hastalığın ilerlemesi ile bu tedaviler yetersiz kalabilmektedir.

HER 3 HASTADAN BİRİNDE GELİŞİYOR

kalp-adam-grafikİleri kalp yetmezliği olan hastaların önemli bir bölümünde kalbin elektrik sisteminde iletim yavaşlaması gelişir ki bu durum, kalbin odacıkları arasındaki ve özellikle de sol karıncık içindeki düzenli kasılma uyumunu bozmaktadır. Bu durum nerdeyse her üç kalp yetmezliği hastasından birinde görülmektedir.

Kardiyak resenkronizasyon tedavisinde (CRT), sağ kulakçık, sağ karıncık ve kalbin içinden geçerek sol karıncık üzerindeki toplardamarların içine yerleştirilen uyarıcı elektrodlarla takılan ve üç odacıktan uyaran kalp pilleri ile odacıklar içi ve arası kasılma uyumu yeniden sağlanmaktadır.

ÖZEL PİLLER HAYAT KURTARIYOR

Özel kalp yetmezliği pillerinin içinde şok verme özelliği olanlar da geliştirilmiştir. Bu durumda sağ karıncığa yerleştirilen uyarı teli biraz daha kalındır ve içinde şok verme sarmalı bulunmaktadır. Böylece bu tür hastalarda sıklıkla görülen ani hayat kaybını önleyici bir özellik de eklenmiş olmaktadır. Ani kalp durması gelişirse cihaz şok vererek kalbi çalıştırma özelliğine sahiptir.

LOKAL ANESTEZİ VE KÜÇÜK KESİ YÖNTEMİ İLE YAPILIYOR

Kalp yetmezliği için kullanılan özel pillerin hem hastaları rahatlatıp, yaşam kalitelerini artırdığı hem de ömrü uzattıkları görülmektedir. Bu cihazlar lokal anestezi ile köprücük kemiğinin hemen altından yapılan bir küçük kesiden uyarıcı tellerin kalbe yerleştirilmesinden sonra cihazın sol meme kası altına yerleştirilmesi ile takılmaktadır. Göğsün açılması söz konusu değildir. Genel anestezi gerekmez. İşlem sonrası hastalar genellikle bir veya iki gün hastanede tutulmaktadırlar.

Kardiyak kök hücre kalp yetersizliği tedavisinde seçenek olabilir

UYGUN HASTA SEÇİMİ ÇOK ÖNEMLİ

Kalp yetmezliği pili her kalp yetmezliği hastası için uygun olmayabilir. Bugün için kullanım alanı giderek genişlese de halen klinik, ekokardiyografik ve elektrokardiyografik olarak bazı kriterler göz önüne alınarak karar verilmektedir. Hastanın şikayetleri dikkate alınmakta, kasılma bozukluğunun derecesi EKO ile değerlendirilmekte ve EKG ile de kalpteki iletim yavaşlaması anlaşılmaktadır.

İŞLEM SONRASI KONTROLLER İHMAL EDİLMEMELİ

Kalp yetmezliği pili takıldıktan sonra hastalar daha önce uygulanan ilaç tedavisine devam etmektedir. Ayrıca işlem sonrasında 1 ve 3’üncü ayda, daha sonrasında ise her 6 ayda bir pillerin kontrol edilmesi gerekir. Bu kontrollerin mutlaka uzman bir hekim tarafından yapılması gerekmektedir.”

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla