Kanser hücrelerinin ölümündeki p21 sır perdesi aralanıyor

22 Eylül 2012   |    5 Ocak 2020    |   Kategori: Onkoloji Print

Uluslararası bir bilim adamı ekibinin yürüttüğü çok merkezli bir çalışma, belirli kanser hücrelerinin hedef alınması ve yok edilmesinde yeni bir gelişmenin habercisi oldu. Leicester Üniversitesi araştırmacıları, bazı kanser hücrelerinin p21 adı verilen proteine karşı duyarlı olduklarını ortaya koydu. Bu protein, normal ve kanser hücrelerinin bölünmesini engelliyor, ancak yapılan bu araştırmada proteinin bazı durumlarda kanser hücrelerini de yok edebildiği belirlendi. Ancak, bilim adamları bunun nasıl gerçekleştiğini henüz kesin olarak belirleyemedi. Leicester Üniversitesi Biyokimya Anabilim Dalı öğretim üyesi Dr. Salvador Macip, p21’in öldürücü gücünün kontrol altına alınması durumunda, tümörlerde bu düzeylerin artırılmasını hedef alan yeni tedavilerin de geliştirilebileceğini belirtti.

P21’in, hücre ölümünden sorumlu olan ancak birçok kanserde inaktif olarak bulunan protein p53’ün yokluğunda hücreleri öldürdüğünü belirten Dr. Macip, şu bilgileri verdi: “Bu, aktif p53 mevcut olmasa bile, sarkom gibi bazı kanser türlerinin p21 düzeyini artıran ilaçlara yanıt verdiğini gösteriyor. Bu tedavilerin yan etkileri minimum düzeyde olmalıdır; çünkü yaptığımız deneylerde normal hücrelerin p21 yanıtı ile yakalandığı ancak ölmediği de gösterilmiştir. P21 düzeyini seçici olarak artıracak ilaçlar zaten mevcut. Bu çalışma sonuçları, bazı kanser türlerinde belirttiğimiz deney yöntemleri kullanılarak, bu ilaçların test edilmesi için bilimsel bir zemin hazırlıyor.”

Leicester ve İngiltere Cardiff, ABD Güney Carolina Üniversitesi ve İsveç Karolinska Enstitüsü araştırmacıları, sarkom hücrelerinin p21 yanıtı ile öldüğünü ve bunun mitokondrinin oksidanlara karşı gösterdiği hassasiyet ile belirlendiğini keşfetti. Çalışma bulguları, Journal of Biological Chemistry’de yayımlandı. Araştırma, MRC, NIH, CONACYT ve İsveç Kanser Derneği tarafından finansal olarak desteklendi.

KAYNAK: Reactive Oxygen Species and Mitochondrial Sensitivity to Oxidative Stress Determine Induction of Cancer Cell Death by p21. I. Masgras, S. Carrera, P. J. de Verdier, P. Brennan, A. Majid, W. Makhtar, E. Tulchinsky, G. D. D. Jones, I. B. Roninson, S. Macip. Journal of Biological Chemistry, 2012; 287 (13): 9845 DOI: 10.1074/jbc.M111.250357

Makalenin tam metnine aşağıdaki linkten ulaşılabilmektedir:

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22311974

Abstract
p21(Waf1/Cip1/Sdi1) is a cyclin-dependent kinase inhibitor that mediates cell cycle arrest. Prolonged p21 up-regulation induces a senescent phenotype in normal and cancer cells, accompanied by an increase in intracellular reactive oxygen species (ROS). However, it has been shown recently that p21 expression can also lead to cell death in certain models. The mechanisms involved in this process are not fully understood. Here, we describe an induction of apoptosis by p21 in sarcoma cell lines that is p53-independent and can be ameliorated with antioxidants. Similar levels of p21 and ROS caused senescence in the absence of significant death in other cancer cell lines, suggesting a cell-specific response. We also found that cells undergoing p21-dependent cell death had higher sensitivity to oxidants and a specific pattern of mitochondrial polarization changes. Consistent with this, apoptosis could be blocked with targeted expression of catalase in the mitochondria of these cells. We propose that the balance between cancer cell death and arrest after p21 up-regulation depends on the specific effects of p21-induced ROS on the mitochondria. This suggests that selective up-regulation of p21 in cancer cells could be a successful therapeutic intervention for sarcomas and tumors with lower resistance to mitochondrial oxidative damage, regardless of p53 status.

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla