Karaciğer yağlanması önemli bir inme göstergesi

Kategori: Güncel / Literatür Print

Karaciğer yağlanması ve inme arasında sıkı ilişkiler saptandı

Karaciğer yağlanması olan hastaların, sağlıklı kişilere kıyasla, üç kat daha fazla inme riski altında olduğu tespit edildi. St. Michael Hastanesi ve Londra Sağlık Bilimleri Merkezi araştırmacıları tarafından yapılan bir çalışmaya göre, içki içmeyenlerde karaciğerde yağ birikimi ile karakterize alkolik olmayan karaciğer yağlanması hastalığı ve inme arasında sıkı ilişki bulunuyor.

Epidemiology dergisinde yayımlanan çalışmada, Dr. Joel Ray, Dr. Ivan Ying ve meslektaşları, akut inme geçiren erişkinlerde saptadıkları yüksek enzimlerin karaciğer hastalığı belirteçleri olduğunu keşfetti. Çalışma kapsamında, araştırmacılar 2005-2009 yılları arasında MR ile akut inme geçirdikleri saptanmış 103 hastayı inceledi ve verileri akut inme şüphesi taşıyan, fakat MR bulguları normal olan 200 erişkin ile karşılaştırdı.

Dr. Ray, karaciğer yağlanması ve inme riski arasındaki ilişkinin daha önce hiç araştırılmadığını ve yaptıkları bu çalışmada anlamlı bir ilişki saptadıklarını belirtti. Dr. Ray, ileride karaciğer enzim testleri veya yeni geliştirilen testler ile inme riskinin daha iyi öngörülebileceğini ve bu sayede risk altındaki hastaların daha etkili tedavi edilebileceklerini belirtti. Alkolik olmayan karaciğer yağlanması, herhangi bir semptom veya komplikasyon ile seyretmeyen ve sık görülen bir hastalıktır. Obezite, yüksek kolesterol, diyabet ve özellikle insülin direnci en önemli risk faktörleri arasındadır. Dr. Ray ve ekibinin keşfettiği bulguların başka çalışmalar ile doğrulanması gerekiyor.

KAYNAK: St. Michael’s Hospital (2011, January 10). Liver disease a possible predictor of stroke. Retrieved January 13, 2011

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla