Kardiyak resenkronizasyon tedavisi KY’de ölümleri azaltabilir!

11 Ağustos 2011   |    4 Ocak 2020    |   Kategori: Kardiyoloji Print

Mortalite oranlarında anlamlı bir azalma söz konusu

OTTOVA – Canadian Medical Association Journal’da yayımlanan güncel bir çalışmaya göre, kardiyak resenkronizasyon tedavisi, optimum tıbbi tedavi veya kardiyoverter defibrilatör implantasyonu ile birlikte, kalp yetmezliği hastalarında mortaliteyi düşürüyor. Ottawa Üniversitesi Kalp Enstitüsü uzmanlarından Dr. George Wells, çalışmadan elde ettikleri kanıtların optimum tıbbi tedavi veya kardiyoverter defibrilatör implantasyonu ile birlikte uygulandığı takdirde, kardiyak resenkronizasyon mortaliteyi anlamlı düzeyde düşürdüğünü dile getirdi.

Kardiyak resenkronizasyon tedavisinin kalp yetmezliği hastalarında kullanılabileceğini ve bu tedavinin uzun dönemde olumlu sonuçlar doğuracağını belirten Dr. Wells, şu bilgileri verdi: “Eldeki kanıtlar kesinlik kazandı. Bu tedavi ile birlikte optimum tıbbi tedavi veya kardiyoverter defibrilatör implantasyonu ile birlikte uygulandığı takdirde, kardiyak resenkronizasyon tedavisi, hafif düzeyde semptomatik veya ilerlemiş kalp yetmezliği hastalarında mortaliteyi önemli oranda azaltmaktadır.”

Konjestif kalp yetmezliği, Kanada’da önemli bir sağlık sorunu olmakla birlikte, 500.000 Kanadalı’yı etkiler. Ayrıca her yıl 50.000 hastaya konjestif kalp yetmezliği tanısı konmaktadır. Ölüm oranı, hastalığın şiddetine göre %25 ila %50 arasında değişmekle birlikte, her yıl 100.000 kişi konjestif kalp yetmezliği nedeniyle hastaneye yatırılmaktadır.

KAYNAK: Cardiac resynchronization therapy: a meta-analysis of randomized controlled trial. G. Wells, P. Parkash,  M. Talajic, Malcolm Arnold,  Elizabeth Yetisir, P. Theoret, Marilynn Luce. Canadian Medical Association Journal, 2011; DOI: 10.1503/cmaj.1016.

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla