Katarakt belirtileri nelerdir?

Kategori: Katarakt Print

nocanvas_belirtileriGenellikle yaşlılık hastalığı olarak bilinen ve halk arasında “göze perde inmesi” diye adlandırılan katarakt, göz sağlığını ve yaşam kalitesini yakından etkiliyor. Katarakt belirtileri hakkında bilgi veren Prof. Dr. Ioannis Pallikaris, tedavisi geciktirildiğinde kataraktın ileri derecede görme kaybına neden olabileceğine dikkat çekiyor. Her hastalıkta olduğu gibi erken teşhis ve tedavinin önemi hatırlatan Prof. Dr. Pallikaris “Kullanılan gözlüğe rağmen görmede yavaş yavaş azalma, gece ışıklarda dağılma, renklerde soluklaşma, göz yorgunluğu ve baş ağrısı şikâyetleri mevcutsa vakit kaybedilmeden mutlaka uzman bir hekimine başvurulmalıdır” diyor.

Yaygın olarak 60 yaş ve üstü kişilerde görülmesi nedeniyle toplumda yaşlı hastalığı olarak bilinen kataraktta erken tedavi görme kaybını engelliyor. Sıklıkla orta yaşlı insanlarda görülmesiyle birlikte kataraktın her yaşta ortaya çıkabileceğine dikkat çeken Prof. Dr. Ioannis Pallikaris, “Göz bebeğinin arkasında bulunan ve görmeyi sağlayan doğal merceğin saydamlığını yitirerek matlaşması sonucu ortaya çıkan katarakt, ilaçla medikal tedavisi mümkün olmayan bir hastalıktır. Tıbben matlaşan merceği tekrar saydam hale getirmek mümkün olmadığı için kataraktın tek tedavi yolu ameliyattır” diyor.

Katarakt belirtileri

  • Görmede azalma ve bulanık görme
  • Işığa karşı hassasiyet ve kamaşması
  • Çift görme
  • Okumada zorlanma
  • Gözlük numaralarının sık değişmesi
  • Araba kullanırken zorlanma
  • Gece görme bozulması ve ışıklarda dağılma
  • Renklerde soluklaşma ve sararma

Kataraktın, bulanık görmeye ve görme kalitesinde ileri derecede kayıplara neden olabileceğini söyleyen Prof. Dr. Pallikaris “Her hastalıkta olduğu gibi kataraktta da erken teşhis ve tedavi görme sağlığı açışından büyük önem taşıyor. Bu nedenle hastalar katarakt belirtisi olarak ortaya çıkan; görmede yavaş yavaş azalma, gece ışıklarda dağılma, renklerde soluklaşma, göz yorgunluğu ve baş ağrısı şikâyetlerde vakit kaybedilmeden mutlaka uzman bir hekimine başvurulmalıdır” diyor.

Basit bir göz muayenesiyle katarakt teşhisi mümkün

Katarakt teşhisinin basit bir göz muayenesiyle mümkün olduğunu belirten Prof. Dr. Pallikaris “Ancak katarakta eşlik eden başka göz hastalıkları var mı, yok mu diye hastanın detaylı göz muayenesi yapılmalıdır. Bu muayenede; korneanın saydamlığı, kataraktın yapısı, merceğin pozisyonu, göz bebeğinin genişliği, retinanın durumu ameliyat planından önce detaylıca incelenerek hastanın tedavisi operasyon açısından değerlendirilir.

Katarakt nedir? Neden olur? Belirtileri ve tedavi yöntemleri

Bulgular sonucunda ameliyat kararı alınırsa da yapılacak yöntem ve göz içine yerleştirilecek mercek hakkında alternatifler hastaya detaylı bir şekilde anlatılır” diyor.

Katarakt tedavisinden sonra aynı gün taburcu olunabilir

Katarakt da dâhil olmak üzere tüm göz hastalıklarının tedavisinde kullanılan teknolojinin önemine dikkat çeken Prof. Dr. Pallikaris “Günümüzde katarakt tedavisinde klasik yöntemler yerine kullanılan fako ve femtosaniye lazer yöntemiyle operasyonlar; iğnesiz, narkozsuz, ağrısız bir şekilde gerçekleştirilebiliyor. Bu yöntemlerde göz, sadece damla ile lokal olarak uyuşturulurken, oldukça kısa sürede tamamlanan operasyon sonrası hasta, aynı gün evine dönebiliyor” diyor.

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla