Kırmızı şarap ve siyah üzüm, MS hastalarının durumunu kötüleştiriyor

Yazan Mehmet Saltuerk
26 Ağustos 2014   |    17 Nisan 2022    |   Kategori: Multipl Skleroz, Üye Yazıları Print

Kırmızı şarap ve siyah üzümün sağlıklı olduğuna dair birçok şey okumuş ve duymuşuzdur ama Amerika’da yapılan bir araştırma bunun hiçte böyle olmadığını gösteriyor. Kırmızı şarap ve siyah üzüm içerisinde bolca bulunan resveratrol adlı maddenin şimdiye kadar hiç bilinmeyen gölgede kalmış zararlı bir etkisi ortaya çikarıldı. Laboratuvarda resveratrol bakımından zenginleştirilmiş gıdalar ile beslenen MS hastası farelerin durumunun, kontrol grubundaki normal gıdalarla beslenen farelerin durumuna göre çok daha hızlı bir şekilde kötüye gittiği tespit edildi.

Resveratrol, virüs enfeksiyonuna karşı da koruma sağlamıyor.

Şimdiye kadar resveratrol’ün iltihaplanma ve virüs enfeksiyonlarına karşı koruyucu bir etkisinin olduğu da sanılıyordu. Bu konuda yapılmış ikinci bir araştırma resveratrol‘ün viral hastalıklar ve iltihaplanmalara karşı koruyucu bir etkisinin olmadığını, tam tersine hastalığı daha da kötüleştirdiğini ortaya çıkardı.

Multipl Skleroz (MS) nedir? Belirtileri ve yeni tedavi seçenekleri

Bu araştırma için fareler MS semptomlar gösteren ensefalit virüsü ile enfekte edildiler ve ardından farelerin bir kısmına resveratrol bakımından zengin gıdalar, kontrol grubundaki farelere ise resveratrol içermeyen gıdalar verildi. Elde edilen sonuçlar bir kez daha resveratrolün viral enfeksiyonlara karşı koruyucu etkisinin olmadığını gösterdi….

Multiple skleroz (MS) hakkında kısa bilgi:

Ohne TitelMultiple skleroz merkezi sinir sisteminde görülen otoimmun bir hastalıktır (öz bağışıklık sistemi hastalığıdır). Bütün otoimmun hastalıklarda, vücut kendi savunma sisteminin üretmiş olduğu antikorlar tarafından saldırıya uğrar. Sağlıklı insanlarda bu antikorların koruyucu bir  görevi olmasına rağmen, otoimmun hastalarda vücut kendi doku ve organlarını yabancı cisim gibi algılayarak tahrip eder.

Bir sinir hücresi akson ve dendirt’ten meydana gelmektedir. Akson üzerinde miyelin adı verilen ve yağ bakımından zengin, bir kılıf(örtü) bulunmaktadır. Bu kılıfın görevi sinir hücrelerinden geçen elektriksel akımları isole etmektedir.

Multiple skleroz hastalarında vücudun kendi ürettiği antikorlar miyelin kılıfı tahrip ederek, sinirler üzerinden beyne iletilen bilgi akışını engeller.

Not: Resveratrol’ün bilinen faydaları (veya inanılan faydaları !!!) Bu kısım wikipedia’nın Türkçe sayfasından alıntıdır.

  • DNA hasarını engeller !!!
  • İnflamasyon karşıtı etkisi ile doku hasarı ve hücresel proliferasyonu baskılar. Cild yapısını korur. (Bu tez, bu araştırma ile çürütüldü).
  • Kan yağlarını düşürür !!!
  • Diğer tüm fenolik bileşikler gibi, antioksidan aktivitesi olduğu düşünülür. !!!
  • Anti-aging etkilidir; yaşlanmayı yavaşlatıcı hatta yaşam süresini uzatıcı etkisi olduğu düşünülmektedir !!!
  • Vücut ağırlığının düzenlenmesine yardımcı olur. !!!

Mehmet Saltuerk

++++++++++++++++++++++++++
Dipl. Biologe Mehmet Saltuerk
Institute for Genetics
University of Cologne
++++++++++++++++++++++++++

Kaynak: 

Resveratrol Exacerbates Both Autoimmune and Viral Models of Multiple Sclerosis

The American Journal of PathologyVolume 183, Issue 5November 2013Page 1351

Ohne Titel

YAZIYI PAYLAŞ

Araç çubuğuna atla