Kız çocuklarında fiziksel aktivite alarmı: Oyun alanı yok!

Kategori: Çocuk Sağlığı, Pediatri Print

otizim_cocukOkullardaki oyun alanları daha çok futbol oynayan erkek çocuklar kullanıyor! İngiltere’de University College London tarafından çocukların fiziksel aktivite için ayırdıkları zaman konusunda yapılan araştırmanın sonuçları obezite alarmı veriyor. 7 yaş grubundaki 6 bin 500 çocuk üzerinde yapılan araştırmaya göre,  çocukların yüzde 49’u günlük 1 saat olarak tavsiye edilen fiziksel aktiviteyi tamamlamıyor.  Uzmanlar, bu durumun obezite için en büyük risk olduğuna dikkat çekiyor.

Aktif Yaşam Derneği (AYD) tarafından, University College London’da gerçekleştirilen araştırma konusunda yapılan açıklamaya göre, günlük 1 saat fiziksel aktivite yapma konusunda en büyük zafiyet kız çocuklarında. Kız çocukları için spor ve fizizksel aktivitenin daha az ilgi çektiği sonucuna varılan araştırma,  kız çocuklarının sadece yüzde 38’i fiziksel aktivitede günlük olarak bu süreyi tamamlarken, erkek çocuklarda bu oranın yüzde 63’e çıktığını gösteriyor.  University College London araştırmacıları, çocukların günde yaklaşık 6 saati sınıflarda hareketsiz geçirdiklerine dikkat çekiyorlar.

aktifyasamdernegiUniversity College London Baş Araştırmacılarından Prof. Dr. Carol Dezateux, araştırma sonuçları ile ilgili yaptığı değerlendirmede şunları söyledi: “Fiziksel aktiviteye ayırılan zaman konusunda kız ve erkek çocuklar arasında büyük bir uçurum var.  Kız çocuklarla fiziksel aktivite konusunda nasıl iletişim kurduğumuzu gözden geçirmemiz gerekiyor. Okuldaki oyun alanları başlangıç için iyi bir adım. Bu alanların çoğunlukla futbol oynayan erkek çocukları tarafından işgal edildiğini görüyoruz” dedi.

obezite_cocuk2008 ve 2009 yıllarında, 36 bin günlük veri toplayan ve Ağustos ayında açıklanan araştırma sonuçları hakkında konuşan İngiltere Halk Sağlığı Departmanı yetkililerinden Dr. John Middleton da, “Çocuklarımızın fit ve sağlıklı yetişkinler olarak büyümelerini istiyoruz. Bu yanlızca medeni bir toplum olabilmek için değil,  ekonomi için de gerekli” değerlendirmesini yaptı.

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla