Kolesterol tartışmasında kılıçlar bilendi…

Kategori: Kardiyoloji Print

Prof. Dr. Aydın: Statin destekçileri baltaları çıkardıysa bizde çıkartacağız

İSTANBUL – (02/12/2011) – Son iki gündür kolesterol ve statinlerle ilgili yaşanan yüksek gerilimli tartışmada ipler iyice gerildi. Dün Türk Kardiyoloji Derneği (TKD) tarafından düzenlenen basın toplantısında sert şekilde uyarılan ve haklarında suç duyurusu yapılacağı belirtilen kolesterol ilaçları karşıtı ‘bağımsız hekimler’, bu sabah düzenledikleri basın toplantısında TKD’yi engizisyon mahkemesi kurmakla suçladılar.

Halkı yanılttığı için kendilerinin de, TKD hakkında suç duyurusu yapacaklarını belirten ‘bağımsız hekimler’ TKD’yi doğmacılıkla suçladılar. İstanbul Hyatt Otel’de ‘Kolesterolle ilgili bilimsel gerçekler’ başlığıyla düzenlenen basın toplantısına Prof. Dr. Canan Efendigil Karatay, Prof. Dr. Ahmet Rasim Küçükusta, Prof. Dr. Ahmet Aydın ve Uzman Biyolog Mevlüt Durmuş katıldı. Toplantıda konuşan Prof. Dr. Ahmet Aydın, “Kolesterol destekçileri baltaları çıkardıysa bizde baltalarımızı çıkartacağız. Hatta iyice sivrilteceğiz” dedi.

Kolesterol ilaçlarının ticari kar amacıyla kötüye kullanıldığını belirten İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı ve Beslenme Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ahmet Aydın, “Kolesterol ilacı kullanmak tam bir abonelik sistemidir.  Kolesterolü ortalamanın altında olanlar başka hastalıklara çok daha fazla yakalanıyorlar. Bu yönünde birçok araştırma var, ancak bu araştırmalar birtakım insanlara ticari açıdan bir şey kazandırmadığı için manipüle edilmektedir” diye konuştu.

Ortada çok büyük bir rant olduğunu söyleyen Prof. Dr. Aydın, sözlerini şöyle sürdürdü: “1960’lara, 70’lere kadar tıp safiyane amaçlarla yapılıyordu. 40 yıldır ise ilaç tüketimine dayalı bir anlayış ve sistem geliştiriliyor. İlaç sanayi, hastalığı değil, belirtilerini yok edecek ilaçlara yöneliyor. Mesela başınız ağrıyorsa onun gerçek nedenini öğrenmeyi değil, ağrısını dindirecek ilaçlar vermeyi öneriyor. Hastalar bu ilaçları kullanır ve ağrıları yıllarca devam eder. Sanayinin de aradığı budur. Kolesterol ilacı kullanmak da tam bir abonelik sistemidir. 40 yıl kullanırsınız.”

‘Yangın yerinde itfaiyeci görüp kundakçılıkla suçluyorlar’

Yaşanan tartışmanın altındaki rant meselesini görmeyenlerin kavganın nedenini anlayamayacağını dile getiren Prof. Dr. Aydın, “Araştırmaların %90’ı, ilaç firmaları tarafından yapılıyor. Yani tedaviye değil, önleme yönelik. Ateron plağına bakılıyor. Ne var, %50 oranında kalsiyum var ve %3 oranında da kolesterol var. ‘Ortamda kolesterol varsa bunun sebebi kolesteroldür’ diye çıkarımda bulunuyorlar. Vücutta mikropsuz bir iltihap vardır. Vücut bunu kolesterol ile tamir etmeye çalıştığı için kolesterol oranını yükseltir. Yani oradaki kolesterol tamir materyalidir. Bu, bir yangın mahallindeki itfaiyeyi görüp de ‘İtfaiye yangın çıkarıyor’ demeye benziyor. Böyle bir çıkarım yapmak akıllara zarar bir durumdur. Çünkü bundan büyük paralar kazanılıyor” dedi.

‘Statinler inflamasyona neden olur’
Statinlerin vücutta inflamasyona neden olduğunu ve bunun pek çok bilimsel çalışmayla gösterildiğini belirten Prof. Dr. Aydın, “Son zamanlarda bu gerçeğe yaklaşmış durumdalar ama yine de kolesterolden vazgeçemiyorlar. Çünkü onlar için çok iyi bir rant kapısı. Vücudumuz için en çok inflamasyona neden olan gıdalar ayçiçeği yağı, mısır yağı, kanola yağı gibi omega 6’dan zengin ve trans yağlar içeren yağlar ve margarinlerdir. Margarinlerin televizyon reklamlarına kim destek çıkıyordu kardiyoloji dernekleri. Herhalde bunu müşteri arttırmak için yapıyorlardı. Kolesterol ilaçları destekçileri baltaları çıkardıysa bizde baltalarımızı çıkartacağız. Hatta iyice sivrilteceğiz” diye konuştu.

Statinlerle ilgili yapılan pek çok olumsuz çalışmanın gizlendiğini öne süren Prof. Dr. Aydın, şu bilgileri verdi: “Eskiden sakıncalı kolesterol düzeyi için sınır birim LDL için 240 idi. Sonra bunu 130’a indirdiler ve ardından sınır 100 birime indirildi. Şimdi normal kolesterol düzeyinin 70 olması gerektiğini söylüyorlar. Yani sıfır olunca en iyimi olacak? Böyle bir rezillik olur mu? Bunu kim yapıyor. Efendim bir komisyona havale etmişler. Bu komisyonda bilimselmiş. Diyorlar ki siz bu komisyona mı karşı çıkıyorsunuz. Bunlar büyük bilim adamları, sizin Amerika’daki bilimciler kadar biliminiz var mı? Bu komisyondaki 9 kişilik heyetin 8 kişisinin ilaç firmalarıyla maddi ilişkisi olduğu gösterildi. Bu gerçeği bilmiyorlar mı? Statinler ölümlere neden oluyor.  Daha önce bir firmanın çıkardığı bir statin 2001 yılında ölümlere neden olduğu için toplatıldı. Daha sonra dediler ki bunun molekül yapısını değiştirelim. Molekül yapısın değiştirip dozunu azaltarak yeniden sundular. Şimdi daha gelişti öldürüyor ama daha az öldürüyor.”

‘Statinler kas yapısına zarar verebilir’
Amerikan Kardiyovasküler Drug isimli dergide statinlerle ilgili bir meta-analize de atıfta bulunan Prof. Dr. Aydın, sözlerini şöyle noktaladı: “Bu yayında statinlerle ilgili yapılmış 900 araştırma incelenip bunlardan bir derleme yapılıp yayınlandı. Çalışmada statinlerin kas yapısına ciddi oranda zarar verdiği görülüyor. Kalp dediğiniz şeyde bir kas, kalbi korumak için onu tahrip eden ilaçları kullanıyorlar. Bu kadarla kalsa iyi statinler testosteron hormonunun düşürüyor. Bu etkisini ilacı verdiğiniz erkeklere söylüyor musunuz? Sen statin alıyorsun ama senin erkeklik hormonun azalacak. Bu bilgiyi insanlara söyleyin, bakalım kaç kişi statin kullanacak. Bu gerçeği hastaya söylemek zorundasınız.”

Basın toplantısına katılan ve konuşan Prof. Dr. Canan Efendigil Karatay, Prof. Dr. Ahmet Rasim Küçükusta ve Uzman Biyolog Mevlüt Durmuş’un açıklamalarını kısa süre içinde yayınlayacağız.

 

 

 

 

 

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla