Kontakt lensi doğru kullanmak

Kategori: Göz Sağlığı Print

kontakt lensacuvuelensKontakt lens kullananların sayısı günden güne artıyor ama hâlâ kontakt lens kullanmaya çekinen veya karmaşık olduğunu düşündüğü için gözlük kullanmak zorunda kalan birçok insan var. Aslında kontak lens kullanmak sanıldığı kadar karmaşık değil. Yeter ki siz gözlerinize uygun lensi seçin ve birkaç basit kuralı doğru uygulayın!

Kontakt lens kullanımındaki en önemli adım, öncelikle gözünüzün kontakt lens kullanmaya uygun olup olmadığını öğrenmek ve size uygun lensi reçete etmesi için göz doktorunuza danışmak. Kontakt lensler tıbbî cihazlardır ve mutlaka bir göz doktoru tarafından önerilmiş ve reçete edilmiş olmalıdırlar. Böylelikle, kontakt lenslerinizi sağlıklı bir şekilde kullanabilir ve net görüş konforunu yaşayabilirsiniz.

Dikkat! Gözlük için yazılan reçete ile kontakt lens için yazılan reçete farklıdır!

Gözlük için yazılan reçete ile kontakt lens için yazılan reçete birbirlerinin yerine kullanılamaz. Göz doktorunuz gözünüze ve yaşam tarzınıza en uygun olan lens tipini ve değişim sıklığını belirleyecek ve reçetenizi sizinle paylaşacaktır. Doğru kontakt lens seçiminden sonra uygulamanız gereken üç basit kural şöyle :

  1. Ellerinizi temizleyin: Lenslerinize dokunmadan önce ellerinizi yumuşak bir sabun ile yıkayın, iyice durulayın ve tüy bırakmayan bir havluyla kurulayın.
  1. Lenslerinizi temizleyin: Tekrar kullanılabilir günlük kontakt lens kullanıyorsanız lenslerinizi her çıkarttığınızda avucunuzun içinde ovalayarak temizleyin ve durulayın. Göz doktorunuzun önerdiği kontakt lens solüsyonlarını kullanın. Eğer günlük kullan-at kontakt lensleri tercih ediyorsanız her kullanımdan sonra atın. Hangi lensi kullanıyor olursanız olun, lenslerinizi her zaman önerilen sıklıkta değiştirin.
  2. Lens kabınızı temizleyin: Lens kabınızı her gün bakım solüsyonunuzla ovalayarak temizleyin ve çalkalayın. Temiz bir bez üzerinde ters çevirerek havada kurumaya bırakın. Lens kabınızı düzenli olarak ya da solüsyon talimatlarına göre değiştirin ve lensleriniz ya da lens kaplarınız için asla musluk suyu kullanmayın.

Günlük kullan-at kontakt lensler daha zahmetsiz bir çözüm arayanlar için iyi alternatif!

İş hayatının yoğun temposunda üç basit kuralı uygulamak için zaman bulamıyorsanız 1•DAY ACUVUE® TruEye® ya da 1•DAY ACUVUE® MOIST® günlük kullan-at kontakt lensleri göz doktorunuza sorabilirsiniz. Günlük kullan-at lensler her gün temizleme zorunluluğunu ortadan kaldırarak zamandan kazanmanızı sağlar. Böylece her zaman rahatlık, net görüş ve göz sağlığınızın korunması ile ilgili beklentilerinizi en üst düzeyde karşılamış olursunuz. Ayrıca günlük kullan-at lensler aynı çift lensi tekrar tekrar takmak suretiyle maruz kalabileceğiniz toz, polen ve diğer rahatsız edici maddelerin birikmesini engellemeye yardımcı olduğu gibi bazı kullanıcılarda kendi başına alerji yaratan lens solüsyonlarıyla temasa da gerek bırakmaz.

Görme bozukluğu olan çocuklar ya da gençler de günlük kullan-at lenslerin bakımını kolayca yapabilir. Böylelikle daha genç hastalar için gözlük kullanma zorunluluğu yüksek oranda ortadan kalkmış olur. Günlük kullan-at lenslerin tümü birbirinin aynı olacağından lens değiştirdiğinizde net görüş ve rahatlık hissi devam eder. Günlük kullan-at kontakt lensler hakkında uzman tavsiyesi için göz doktorunuza danışınız.

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla