Rekor artış! Koronavirüs nedeniyle Çin’de bir günde 242 kişi öldü

13 Şubat 2020   |    10 Mart 2020    |   Kategori: Medyada Sağlık Haberleri Print

Birleşmiş Milletler’e bağlı Dünya Sağlık Örgütü’nün Covid-19 olarak adlandırdığı koronavirüsün ortaya çıktığı Çin’in Hubei eyaletinde 12 Şubat Çarşamba günü bir günde hayatını kaybedenlerin sayısı 242’ye çıkarak yeni bir rekor kırdı. Pazartesi günü bir günde ölenlerin sayısı 108 olarak açıklanmıştı; en son açıklanan 242 sayısı, bu rakamın iki katından da fazla. Koronavirüsün görüldüğü yeni vaka sayısı ise 14.840 olarak açıklandı. Son rakamlarla beraber toplam vaka sayısının 48.206 olduğu belirtildi. Hubei eyaletinin sağlık komisyonundan Perşembe günü yapılan açıklamaya göre rakamın bu derece yükselmesinin sebebi, yeni klinik yöntemlerle hesaplamaların yapılmaya başlanması.

Yetkililerin açıklamasına göre Perşembe gününden beri kullanılmaya başlanan bu yeni yöntemlerle tespit edilen vakalar da bu rakamlara eklendi. Komisyon geçen hafta yaptığı açıklamada bilgisayarlı tomografi yönteminin de virüsün tespitinde kullanılmaya başlanacağını duyurmuştu. Böylece hastanelerin yeni vakaları daha hızlı bir şekilde tespit edip hastaların izole edilmesinin sağlanması amaçlanıyor. Komisyon, eski verileri ve şüphelendikleri vakaları da gözden geçirdiklerini ekledi.

Corona virüsü nedir? Nasıl bulaşır? Belirtileri, tedavisi ve korunma

Sonuçlar iki günde geliyordu

Reuters haber ajansına konuşan ve ABD’de yaşayan Çin uzmanı Victor Shih, rakamların bir anda bu kadar yükselmesinin rahatsız edici bir durum olduğunu söyledi. Victor Shih’e göre bu durum yetkililerin elinde başından beri iki farklı veri seti olduğunu gösteriyor olabilir. Hubei eyaleti şimdiye kadar vakaların tespitinde sadece ribonükleik asit (RNA) testinin sonuçlarını kullanıyordu.

Bu da New York Times gazetesinin Çin muhabiri Sui-Lee Wee’ye göre kimi hastalarda virüsün 4-5 test sonunda ortaya çıkmasına neden oluyor, aynı zamanda laboratuvarların sıkışıklığından ve azlığından ötürü sonuçlar en az iki gün içinde geliyordu.

Koronavirüs uyarısı yapan Çinli doktor Li Venliang hayatını kaybetti

Şimdi bilgisayarlı tomografi yöntemiyle hastaların bir an önce tespit edilerek izole edilmesi amaçlanacak. Diğer yandan Japonya’da demirli Diamond Princess adındaki yolcu gemisinde 44 kişide daha virüs olduğu tespit edildi; böylece 3.700 yolcunun bulunduğu gemide virüs toplam 218 kişide tespit edildi. Hong Kong’da ise okulların açılması 16 Mart’a kadar ertelendi.

Piyasalar sert tepki verdi

Virüse dair açıklanan son rakamların bu kadar yüksek olması, piyasaların da sert tepki vermesine yol açtı. Japonya piyasaları düşüşle açılırken Avustralya doları, Japonya’nın para birimi yen, ABD hisse senetlerinin vadelilerinde değer kaybı yaşandı.

Türkiye’den Çin’e tıbbi yardım malzemesi gönderildi

Diğer yandan Türkiye’den Çin’e Turkish Cargo aracılığıyla ilaç, tıbbi sınıf solunum maskesi, tek kullanımlık eldiven ve dezenfeksiyon şişesi başta olmak üzere birçok tıbbi malzeme taşıdı. Atatürk Havalimanı’ndan kalkan 102 ton kapasiteli Boeing 777F kargo uçağı Çin’in Guangzhou kentine bu malzemeleri götürdü. Kaynak:BBC

YAZIYI PAYLAŞ


YORUMUNUZ VAR MI?

avatar
Araç çubuğuna atla