Kozmetik ve tıbbi cihazlara sıkı takip

3 Kasım 2014   |    6 Kasım 2014   |   Kategori: Medyada Sağlık Haberleri, Sektör Print


ithal-kozmetikSağlık Bakanlığı, TÜBİTAK ile yaptığı ortak çalışma doğrultusunda tüm tıbbi cihazları ve kozmetik ürünlerini tekip edecek bir altyapı kuruyor. Sağlık Bakanlığı tıbbi cihaz ve kozmetik ürünlerini sıkı takibe alıyor. Buna göre Bakanlık ile TÜBİTAK’ın ortak yürüttüğü çalışma kapsamında piyasaya sürülecek olan tıbbi cihazların ve kozmetik ürünlerin üretim bandından, satılıp kullanıldığı yere kadar takip edilebilmesi için altyapı oluşturuyor.

Türkiye’nin kamburu olarak nitelendirilen ve eski Başbakan Tansu Çiller döneminde AB ile imzalanan Gümrük Birliği anlaşmasının oluşturduğu sıkıntıların etkisini azaltmak için Sağlık Bakanlığı yeni bir çalışma başlattı. Böylece bakanlık, AB ürünlerinin Türkiye’ye serbest giriş çıkışını denetim altına almayı planlıyor. Anlaşmadan kaynaklı olarak tıbbi cihaz ve kozmetik ürünlerin Türkiye’ye serbest girişinin önüne geçmek için Sağlık Bakanlığı bünyesindeki İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu ile TÜBİTAK özel bir yazılım üzerinde çalışıyor.

Satış ortamına kontrol
Çalışma kapsamında piyasaya sürülecek olan tıbbi cihazların ve kozmetik ürünlerin üretim bandından, satılıp kullanıldığı yere kadar takip edilebilmesi için TÜBİTAK bilim adamları ‘Ulusal ve Özgün Ürün Takip ve İzleme Modeli’ oluşturacak. Böylece yurtdışından gelen başıboş ürünler yüzünden Türkiye’nin tıbbi cihaz hurdalığına dönmesinin önüne geçilecek. Ayrıca kozmetik ürünlerde ise Türkiye’deki laboratuarlarda incelenip Bakanlığın onayı olduktan sonra depolandığı ve satışının yapıldığı ortam denetim altına alınacak. (AhmetFatihErturan,STAR)

YAZIYI PAYLAŞ


YORUMUNUZ VAR MI?

avatar
Araç çubuğuna atla